Chromebook'ta Nasıl Kopyalama Ve Yapıştırma Yapılır?
DRAM ve SSD Fiyatlarında Önümüzdeki Dönemde Artış Tahmin Ediliyor!

Sıradaki içerik:

DRAM ve SSD Fiyatlarında Önümüzdeki Dönemde Artış Tahmin Ediliyor!

e
sv

Chromebook’ta Nasıl Kopyalama ve Yapıştırma Yapılır?

29 okunma — 15 Ekim 2023 17:36
Bu kısa rehberde, bir Chromebook'ta nasıl kopyalama ve yapıştırma yapılacağını ele alıyoruz. Ayrıca birkaç ekstra ipucu ve klavye kısayolu da ekliyoruz.
chromebookta nasil kopyalama ve yapistirma yapilir10450

Eğer yakın zamanda bir Mac veya Windows bilgisayardan ChromeOS’a geçiş yaptıysanız, yeni klavye düzeni kafa karıştırıcı olabilir. Muhtemelen ilk fark ettiğiniz şey yeni Chromebook klavyenizin Caps Lock tuşuna sahip olmadığıdır. Bu ilk şoku atlattıktan sonra, muhtemelen sevdiğiniz klavye kısayollarını düşünmeye başladınız. Klavye kısayolları söz konusu olduğunda, kopyalama, kesme ve yapıştırma üçlüsünden daha önemli bir trio bulmak zor. Laptopunuzu iş veya eğlence için kullanıyor olun, bu işlevselliği muhtemelen her gün kullanıyorsunuz.

İyi haber şu ki, bilgi kopyalama ve yapıştırma işlemi, Windows veya macOS’ta olduğu kadar ChromeOS’ta da basit. Bu rehberde, bir Chromebook’ta nasıl kopyalama ve yapıştırma yapılacağını inceleyeceğiz ve üretkenliği artırmak için birkaç ekstra klavye hilesini göstereceğiz. Touchpad veya mouse kullanmayı tercih edenler için, bu yöntemle nasıl kopyalama ve yapıştırma yapılacağını da ele alacağız.

Chromebook’ta nasıl kopyalama ve yapıştırma yapılır

Mouse kullanarak: Chromebook’ta kopyalama ve yapıştırma yapmanın en kolay yolu touchpad veya mouse kullanmaktır. Aslında birçok kişi, bu işi yapmak için touchpad’i veya eski moda bir mouse’u kullanmayı tercih ediyor. Chromebook’ta bu araçlardan herhangi biriyle metin kopyalama ve yapıştırma işlemi hala inanılmaz derecede kolaydır. İşte tam süreç:

Kopyalamak ve Yapıştırmak için Dokunmatik Yüzeyi/Fareyi kullanın

 • Kopyalamak ve yapıştırmak istediğiniz metni vurgulayın.
 • İmleci vurgulanan metnin üzerine getirin.
 • Trackpad’e iki parmağınızla dokunun (veya farenizle sağ tıklayın). Ya da, Alt tuşuna basılı tutarken sağ tıklayın.
 • Kopyala’yı seçin (aynı şekilde metni kesmek isterseniz, sadece Kes’i seçin).
 • Metni yapıştırmak istediğiniz yere imleci getirin ve trackpad’e iki parmağınızla dokunun (veya farenizle sağ tıklayın).
  Yapıştır’ı seçin.
 • Biçimlendirme olmadan yapıştır seçeneğini de görebilirsiniz. Bu, Microsoft Word Android uygulamasındaki bir belgeye çevrimiçi içerik yapıştırırken yararlıdır.

İşte hepsi bu kadar. Chromebook’ta klavye kısayollarını kullanarak metni kopyalayabilir ve yapıştırabilirsiniz ya da bu seçeneklere touchpad veya fare ile erişebilirsiniz. 

Kopyalamak ve Yapıştırmak için Klavyeyi Kullanın

Farenizi veya trackpad’inizi kullanarak kopyalamak ve yapıştırmak dışında, klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz. Windows veya macOS’tan bildiğiniz metin düzenleme kısayollarından bazıları, ChromeOS’a güzel bir şekilde aktarılır. Bunlar arasında kopyalama ve yapıştırma neredeyse tamamen aynıdır. İşte Chromebook’ta klavye kısayolu ile nasıl kopyalama ve yapıştırma yapılır:

 • Farenizi veya trackpad’inizi kullanarak kopyalamak istediğiniz metni seçin ve vurgulayın.
 • Fare ile, kopyalamak istediğiniz ilk metni tıklayın ve ardından sürükleyin.
 • Seçtiğiniz kelimeler veya metin mavi veya başka bir renkte görünecektir.
 • Bir belgedeyseniz, Shift tuşuna basın ve çeşitli metni seçmek için sağ ve sol ok tuşlarını kullanın.
 • Metni kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın.
 • Metni yapıştırmak istediğiniz yere gidin ve ardından metni yapıştırmak için Ctrl+ V tuşlarına basın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli