Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?


Örümceklerin bacaklarında bulunan fleksör kaslar, bacakları kasarak içe doğru çeker. Fakat bacakları dışarı açacak ekstensör kaslar bulunmamaktadır.
Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Böcekler, sinekler öldüklerinde fazlası vakit ters şekilde kalırlar. Çünkü ölü bir böceğin düz durabilmesi çok basit değildir. Öldüklerinde bacakları ağırlık taşıyamacak hale gelir ve düşerken vücutlarının en ağır bölgesi olan sırt kısımları yere çarpar.

Sırt kısımlarının yüzey hacmi geniş bulunduğu amacıyla böcek bu şekilde düştüğünde bacakları havaya bakacak şekilde kalır. Vücudunun yüksekliği genişliğinden daha büyük olan birtakım böcek çeşitleri amacıyla geçerli bir hal değildir, onlar yan olarak düşebilirler.

Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Birkaç şey, bir böceğin kendini yeniden konumlandırma yeteneğini engelleyebilir. Böcek ilacı ve böcek ilacı gibi böcek öldürücüleri yutmak , böceğin nörotransmitterlerini bozar ve sinir sistemini kapatır. Bir yan etki olarak, çoğu böcek ilacı, bir böceğin kontrolsüz bir şekilde bacaklarını yukarı kaldırdığı ve çoğu zaman sırtına sıkıştığı kasılmalara neden olur.

Sinir sistemi tehlikede ve koordinasyonu azalan böcek, yana yuvarlanmak ve ayağa kalkmak için tüm bacaklarını senkronize etme yeteneğinden yoksundur. Pestisite bağlı olarak, bir böcek zehiri aldıktan sonra saatler veya günler içinde ölebilir.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.