Bayraktar TB3 Rampa Kalkış Testini Başarıyla Tamamladı!
Subaru Fiyat Listesi 2024

Sıradaki içerik:

Subaru Fiyat Listesi 2024

e
sv

Bayraktar TB3 Rampa Kalkış Testini Başarıyla Tamamladı!

35 okunma — 01 Haziran 2024 18:00
Bayraktar TB3, Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Şimdi ise Edirne Keşan’da yapılan ilk rampa kalkış testini başarıyla tamamladı.
bayraktar tb3 rampa kalkis testini basariyla tamamladi11016

Türkiye’nin savunma sanayisinde devrim niteliğinde olan Bayraktar TB3, Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Bu başarılı uçuşun ardından, TB3 ilk kez denediği rampa kalkış testini de başarıyla tamamladı. Bu makalede, Bayraktar TB3’ün bu önemli başarılarını ve test süreçlerini detaylı bir şekilde ele alacağız.

İlk Rampa Kalkış Testi

Bayraktar TB3’ün Test Merkezi

Bayraktar TB3 SİHA, bugün Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen testte ilk kez rampadan havalandı. Keşan’da, TB3’ün konuşlandırılacağı TCG Anadolu’nun güvertesindeki şartlar ile aynı özelliklerde inşa edilen pistte 12 derece eğime sahip bir rampa bulunuyor.

Rampa Kalkış Testinin Detayları

  • Test Yeri: Keşan, Edirne
  • Rampa Eğim: 12 derece
  • Deneme Sayısı: 4
  • Sonuç: Tüm kalkışlar başarıyla tamamlandı

Bayraktar TB3 SİHA, 4 kez rampadan kalkış deneyerek tüm kalkışları başarıyla gerçekleştirdi. Böylece test kampanyasında gemiye çıkmadan önceki aşama başlamış oldu.

Keşan’daki Rampalı Pistte Devam Edecek

Bayraktar TB3 Rampa Kalkış Testini Başarıyla Tamamladı!

Performans ve Sistem Tanımlama Testleri

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde alçak irtifa, orta irtifa ve yüksek irtifada performans ve sistem tanımlama testlerini başarıyla tamamlayan Bayraktar TB3, 22 Mayıs 2024 tarihinde Bayraktar AKINCI TİHA’nın kolunda Tekirdağ Çorlu’dan havalandı.

Kol Uçuşu ve İntikal

İki platform, ilk kez gerçekleştirdiği kol uçuşu ile Keşan’a yol aldı ve Bayraktar TB3’ün Edirne Keşan’daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikali başarıyla tamamladı. Bayraktar TB3 SİHA, bundan sonraki test faaliyetlerine bir süre Keşan’da özel olarak hazırlanmış rampalı pistte devam edecek.

Entegrasyon Başarıyla Gerçekleştirildi

ASELFLIR-500 İle İlk Uçuş

Bayraktar TB3 SİHA, 26 Mart 2024 tarihinde ilk kez Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile uçtu. İcra edilen test kapsamında dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

TCG Anadolu’da da Testler Gerçekleşmişti

Bayraktar TB3 Rampa Kalkış Testini Başarıyla Tamamladı!

Yerli ve Milli Savaş Gemisi TCG Anadolu

Yerli ve milli savaş gemimiz TCG Anadolu’da da testler gerçekleştirilmişti. Bu testler, Bayraktar TB3’ün TCG Anadolu’da görev yapabilmesi için gerekli entegrasyon süreçlerinin bir parçasıydı.

Adım Adım TCG Anadolu’ya

Bayraktar TB3’ü Selçuk Bayraktar da paylaştı. TCG Anadolu’da görev yapacak olan TB3 için Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

“Adım adım TCG-ANADOLU’ya, Oradan da eşsiz maviliklere…”

Benzer pist ortamında gerçekleştirilen testlerde Bayraktar TB3, TCG Anadolu’da kullanılmak üzere testlere tabi tutulacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Bayraktar TB3 ilk uçuşunu ne zaman yaptı?

Bayraktar TB3, ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde yaptı.

Rampa kalkış testinde Bayraktar TB3 kaç deneme yaptı?

Bayraktar TB3, ilk rampa kalkış testinde 4 kez rampadan kalkış denemesi yaptı ve tüm kalkışlar başarıyla gerçekleşti.

Bayraktar TB3 hangi test merkezinde rampadan havalandı?

Bayraktar TB3, Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde rampadan havalandı.

Bayraktar TB3 hangi elektro-optik sistem ile ilk kez uçtu?

Bayraktar TB3, Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile 26 Mart 2024 tarihinde ilk kez uçtu.

Bayraktar TB3, Türk savunma sanayisinin gurur kaynağı olmaya devam ediyor. İlk uçuşunun ardından başarıyla tamamladığı rampa kalkış testi, TB3’ün TCG Anadolu’ya entegrasyonu ve operasyonel kapasitesini artırma yolunda önemli bir adım oldu. Bayraktar TB3’ün bundan sonraki test süreçleri ve operasyonel kullanımı, Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini daha da güçlendirecek.

Bu önemli gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz ve sizlere en güncel bilgileri sunacağız. Bayraktar TB3’ün başarı dolu hikayesinin bir parçası olmak için bizi takip etmeye devam edin!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli