Bayraktar TB3, Pistte Gövde Gösterisi Yaptı: Rakipleri Alarmda!
Windows’ta NVM Nasıl Kurulur?

Sıradaki içerik:

Windows’ta NVM Nasıl Kurulur?

e
sv

Bayraktar TB3, Pistte Gövde Gösterisi Yaptı: Rakipleri Alarmda!

12 okunma — 13 Ekim 2023 13:17
Baykar'ın ürettiği Bayraktar TB3, koşu denemelerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Amacı, ABD'yi geçerek gemiden ilk kalkışı gerçekleştirmek.
bayraktar tb3 pistte govde gosterisi yapti rakipleri alarmda10226

Baykar Savunma’nın ürettiği Bayraktar insansız hava araçlarına yeni bir model ekleniyor. Bayraktar TB3 adı verilen bu yeni SİHA, yakında hizmete alınacak olan TCG Anadolu amfibi hücum gemisinin kısa pistinden kalkış yapma kabiliyetine sahip. Bu özellik, onu bu alanda dünya genelinde bir ilk yapıyor. Bugün ise bu yeni insansız hava aracı ilk koşu testini başarıyla gerçekleştirdi.

Bayraktar TB3, Koşu Testini Başarılıyla Geçti!

TCG Anadolu, geçen sene suya bırakıldı ve bu yılın ilk aylarında nihai testlerine başlandı. Kısa süre sonra son testleri tamamlandı ve Türk donanmasına katıldı. Hatta İstanbul kıyılarında Bayraktar TB3 ve Kızılelma prototipleriyle birlikte sergilenerek halka açıldı ve görevlerini sürdürüyor.

Başlangıçta bu gemi için F-35 savaş uçağının kullanılması planlanmıştı. Ancak ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle F-35’lerin satışı iptal edildi ve Türkiye bu projeden çıkarıldı. Bu nedenle Türkiye, TCG Anadolu’yu insansız hava araçları ve helikopterler için bir üs haline getirme kararı aldı.

Bayraktar TB3, Pistte Gövde Gösterisi Yaptı: Rakipleri Alarmda!

Yeni üretilen Bayraktar TB3, Bayraktar TB2’nin daha gelişmiş bir modeli olarak tanıtılıyor. Daha uzun, daha geniş, daha yüksek ve katlanabilir kanat yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, gelecekte sabit kanatlı başka bir modelin de üretilebileceği belirtiliyor.

Bayraktar TB3’ün en belirgin özelliği, Bayraktar TB2’ye kıyasla neredeyse iki kat daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olması. Bu, hem mühimmat kapasitesini artırıyor hem de çeşitli görevler için ek modüllerin eklenmesine imkan tanıyor.

Baykar, ABD’yle Göğüs Göğüse!

Bu sektörde Baykar’ın tek başına hareket etmediğini vurgulamak gerek. ABD’nin önde gelen SİHA’larından biri olan MQ-9 Reaper‘ın üreticisi General Atomics, Bayraktar TB2 ve TB3 benzeri şekilde MQ-9’un katlanabilir kanatlı, kısa veya uzun pistten kalkış yapabilecek bir modeli üzerine yoğunlaşıyor. Bu yeni model için MQ-9B STOL ismi düşünülüyor.

Baykar, katlanabilir kanatlı bir uçak gemisi (veya amfibi gemi) için özel olarak tasarlanmış ilk SİHA’yı tanıttı, ancak General Atomics, bu teknolojiyi ilk uygulayarak ve envantere ekleyerek tarihe adını yazdırmak istiyor. Ancak Baykar CTO’su Selçuk Bayraktar, global arenada birçok alanda ilk olacaklarına dair iddialı konuştu. Gerçekten de ilk koşu testini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler.

Bayraktar TB3, Pistte Gövde Gösterisi Yaptı: Rakipleri Alarmda!

Bayraktar TB2 vs TB3 SİHA özellikleri

ÖzelliklerBayraktar TB2Bayraktar TB3
Kanat açıklığı12 metre14 metre
Uzunluk6.5 metre8.35 metre
Yükseklik2.2 metre2.6 metre
Seyir-En yüksek hız70 knot – 120 knot125 knot-160 knot
Faydalı yük kapasitesi150 kg280 kilogram
Silah istasyonu sayısı46
Haberleşme-Kumanda menzili:<300 km
SATCOM
SATCOM
En yüksek kalkış ağırlığı700 kg1450 kg
Havada kalış süresi27+ saat24+ saat
Kalkış ve inişOtomatik Otomatik
İtki tipi105 HP-Rotax 912
170 HP- TEI PD-170
170 HP- TEI-PD170
225 HP- TEI-PD222ST (iddia)
MühimmatL-UMTAS
MAM
Cirit
BOZOK
TOGAN
KUZGUN
L-UMTAS
MAM
Cirit
BOZOK
TOGAN
KUZGUN
Diğer-Gerçek zamanlı görüntü aktarma sistemi (BGAM)
-3 yedekli aviyonikler ve sensörler
-ASELSAN CATS
-GNSS uydu navigasyon sistemi
-Katlanır kanat yapısı
-Görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme
-Kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli