Apple, IPhone Mini Serisine Veda Ediyor
7 Şubat depreminin meydana geldiği Anadolu fayı, 5 milyon yıl önce oluştu

Sıradaki içerik:

7 Şubat depreminin meydana geldiği Anadolu fayı, 5 milyon yıl önce oluştu

e
sv

Apple, iPhone Mini Serisine Veda Ediyor

12 okunma — 11 Eylül 2023 15:26
Apple, son üç yılda iPhone mini serisiyle pazarda yer alıyordu fakat bu durum yakında değişiklik gösterebilir. Edinilen bilgilere göre, Apple, iPhone mini serisini bu hafta içerisinde durdurabilir.
apple iphone mini serisine veda ediyor7739

Apple, 2020 yılında iPhone 12 mini modelini ve ertesi yıl iPhone 13 mini modelini tanıtarak küçük telefon severleri oldukça mutlu etmişti. Ancak, son zamanlarda gelen bilgilere göre, yaklaşık üç yıldır devam eden bu 5,4 inçlik cihazların üretimi sona erebilir. Apple’ın iPhone mini serisini bitirme kararı aldığı konuşuluyor.

iPhone Mini Serisinin Sonu Görünüyor

Bloomberg kaynaklarına göre, iPhone 13 mini stok miktarları azalmaya başladı ve bu stoklar yeniden hızla tamamlanmıyor. Bu durum, Apple’ın yakın zamanda yapılacak olan “Wonderlust” etkinliğinde yeni iPhone modellerini tanıtmasının ardından iPhone 13 mini üretiminin sonlandırılacağına işaret ediyor.

Apple, geçen sene iPhone 14 mini modelini tanıtmamıştı, iPhone 13 mini‘yi ise daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak 599 dolar başlangıç fiyatıyla piyasaya sürmüştü. Salı günü tanıtılacak olan iPhone 15 serisinin ardından bu modelin üretiminin tamamen durdurulması bekleniyor. Apple’ın yeni modelleri arasında 6.1 inç iPhone 15, 6.7 inç iPhone 15 Plus, 6.1 inç iPhone 15 Pro, 6.7 inç iPhone 15 Pro Max, 4.7 inç iPhone SE ve 6.1 inç iPhone 13 olması öngörülüyor.

Ancak, iPhone mini serisinin sona ermesi, serinin tarih olacağı anlamına geliyor. Başlangıçta mini bir iPhone için büyük bir talep olduğu düşünülse de, gerçekte iPhone mini’nin satış rakamları diğer iPhone modellerine göre oldukça düşük kaldı. 2022 Nisan’ında CIRP tarafından yapılan bir araştırmada, iPhone 13 mini’nin toplam iPhone 13 satışlarının yalnızca yüzde 3’ünü oluşturduğu belirlenmişti. Bu trendin globalde de sürdüğü gözlemleniyor. Gelecekte, küçük bir iPhone arayışındaki kullanıcıların temel seviye iPhone SE’ye yönelmesi bekleniyor. Ancak, bu modelin bile yakın zamanda 6,1 inç ekranla güncellenebileceği konuşuluyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli