Android'de Bootloader Nedir?

Android'i uzun süre kullanıyorsanız, 'Bootloader' terimini duymuş olabilirsiniz. Ancak tam olarak nedir ve akıllı telefonunuzda hangi bölümde oynanır? Bu yazıda, bir önyükleyicinin ne olduğuna ve neden bu kadar önemli olduğuna bakalım.

Android'i uzun süre kullanıyorsanız, 'Bootloader' terimini duymuş olabilirsiniz. Ancak tam olarak nedir ve akıllı telefonunuzda hangi bölümde oynanır? Bu yazıda, bir önyükleyicinin ne olduğuna ve neden bu kadar önemli olduğuna bakalım.

Android'de Bootloader: Nedir?

Önyükleyici, bilgisayardaki BIOS 'açok benzer. Çekirdeği başlatır ve cihazınızdaki Android işletim sistemine önyüklemek için gereken tüm bileşenleri başarıyla yükler. Daha basit bir ifadeyle, bunu otomobillerde bir ateşleme anahtarı olarak düşünün, ancak daha esnek (önyükleyicinin kilidini açtıktan sonra ne yapacağınızı seçmenize izin verir).

Her Android cihaz kilitli bir önyükleyici ile birlikte gelir ve her birinin kilidi açamaz (daha sonra bu konuda daha fazla). Telefonun düğmelerinin kombinasyonlarına basarak önyükleyiciye erişebilirsiniz; ancak, aynı içine girmek üreticiden üreticiye farklılık gösterir. Çekirdekle aranızda bir engel görevi görür ve güven kökünü bağlamadan sorumludur. Önyükleyicinin kilidini açtığınızda, bu güven ortadan kalkacak ve cihazınızın güvenliğini feda edeceksiniz. Önyükleyicinin kilidini açmak da cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlar.

Önyükleyicinin kilidini açarak ne yapabilirsiniz?

Android cihazınızı köklendirmekten üçüncü taraf Android işletim sistemi yüklemeye kadar, önyükleyicinin kilidini açtıktan sonra yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Köklendirme, çoğu önyükleyicinin kilidini açmanın birincil nedenlerinden biridir. Bununla birlikte, köklendirmenin bazı uyarılara sahip olduğunu belirtmek gerekir; çoğu uygulama, özellikle bankacılık uygulamaları, cihazınızın köklü olup olmadığını öğrenebilir ve tamamen çalışmayı durdurur.

Magisk (Android'i rootlamak için kullanılır), Magisk hide adlı bir özellik kullanarak bu sorunu çözer. Magisk'in incelikleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız,'Magisk nedir? Magisk ' makalesini kullanarak Android cihazınızı nasıl köklersiniz?

Önyükleyicinin kilidini açmakla ilgili en sevdiğim kısımlardan biri; cihazınıza tonlarca farklı özel ROM yükleyebilirsiniz. Linux dağıtımlarınagiriyorsanız, farklı dağıtımlardan seçim yapma özgürlüğü elde etmeye ve en iyisi olduğunu düşündüğünüze yerleşmeye benzer. Linux dağıtımlarının ne olduğunu bilmiyorsanız, belki de şimdi onlar hakkında bilgi edinmek için harika bir zaman. Bu durumda, ihtiyaçlarınız için en iyi Linux dağıtımlarını nasıl seçeceğinize dair kapsamlı makalelerimize göz atın.

Fossbytes olarak özel ROM'ları seviyoruz, çünkü bunlar AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ve genel olarak açık kaynak konusunda tutkulu bireyler tarafından yapılıyor. Bunlar, son derece özelleştirilebilir özel ROM'larla sonuçlanan en çok istenen Android özelliklerini içerir.

Şimdi, herkesin büyük bir özelleştirme meraklısı olmadığını anlıyoruz. Bazıları işletim sistemine minimum bakışını sever ve işte bu noktada "Seçim" kısmı devreye girer. Bazı özel ROM'lar, özelleştirmeyi minimumda tutarken kullanmak için süper duyarlı ve kaygan hisseder. Özel ROM'un ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aynı konudaki makalemize göz atarak unutmayın.

Şimdi, cihazınızın önyükleyicisinin kilidini açmadan önce, sizi diğer bazı sonuçlar hakkında uyaracağız. İlk olarak, önyükleyicinin kilidini açmak cihazınızı garantiden atabilir; ancak, OnePlus gibi üreticiler kilidini açmanıza aldırmaz. Bu nedenle, üreticinizle teyit etmeyi unutmayın.

İkincisi, Nokia ve Samsung gibi bazı üreticiler önyükleyicinin kilidini açmanıza izin vermez. Cihazlarındaki önyükleyiciler kalıcı olarak kilitlenir ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Ve son olarak, cihazınızı köklendirmede yeniyseniz, her adımı dikkatlice takip etmek önemlidir, aksi takdirde kağıt ağırlığına eşdeğer bir telefona sahip olabilirsiniz.

Önyükleyicinin kilidini açma ve cihazınızı köklendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, XDA-Developers Forumları başlamak için harika bir yerdir. Arama çubuğunda cihazınızı arayın ve işlemler için kılavuzları alın.

Cihazınızın önyükleyicisinin kilidini daha önce açtınız mı? Üreticilerin kalıcı olarak aynı şekilde kilitlenmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.