X platformunda artık 'tweet' terimi tarih oluyor, yerini 'gönderi' alıyor

Eskiden Twitter olarak bilinen X, kullanıcılara 'tweet' kelimesini unutturmayı amaçlıyor. 29 Eylül'de devreye alınacak yeni hizmet koşullarına göre platformda "tweet" terimi artık kullanılmayacak.

X platformunda artık 'tweet' terimi tarih oluyor, yerini 'gönderi' alıyor

Kullanıcılar, artık tweet yerine 'gönderi' kavramıyla karşılaşacak

Yeni hizmet koşullarına göre, 'tweet'ler 'gönderi' olarak ve 'retweet'ler de 'yeniden gönderi' olarak anılacak. X, "Twitter" kelimesini hemen hemen tamamen kaldırmayı planlıyor. Ancak ilginç bir detay olarak bazı URL'lerde "twitter" kelimesinin hala kullanılması gerekiyor, özellikle geliştiricilere yönelik web sitesi linklerinde: https://developer.x.com/en/docs/twitter-for-websites. 2021'de kapatılan canlı yayın servisi Periscope ile ilgili referanslar da artık yok.

Yeni hizmet koşullarında başka güncellemeler de mevcut. Bunlardan bir tanesi, X platformunu kullanırken "topluluk davalarına veya temsilci eylem davalarına katılmaktan feragat" ettiğinizin belirtilmesi. Veri kazıma işlemleriyle ilgili olarak da değişiklikler mevcut. Eski şartlarda, "robots.txt dosyasına uygun olarak hizmetlerin taranmasına izin verilirken, önceden izin olmadan kazıma yasaktır" denilirken, yeni şartlarda "Önceden yazılı iznimiz olmadan hizmetlerin taranması veya kazılması kesinlikle yasaktır" ifadesi kullanılıyor.

29 Eylül'de X, yeni bir gizlilik politikası da devreye almayı planlıyor. Bu yeni politika, X'in kullanıcı bilgilerini, biyometrik bilgiler ve istihdam geçmişi dahil olmak üzere, daha geniş bir şekilde toplamasına olanak tanıyacak.