Windows'ta SSD Gözükmüyor? İşte Basit Çözümler
Aldatıcı Reklamlara 75 Milyonluk Cezai Yaptırım!

Sıradaki içerik:

Aldatıcı Reklamlara 75 Milyonluk Cezai Yaptırım!

e
sv

Windows’ta SSD Gözükmüyor? İşte Basit Çözümler

22 okunma — 24 Ekim 2023 13:21
Yeni bir SSD taktığınızda ve Windows'ta gözükmediğinde bu oldukça sinir bozucu olabilir; Özellikle bu bir yeni önyükleme sürücüsüyse ve işletim sistemini yüklemeye başlamak istiyorsanız.
windowsta ssd gozukmuyor iste basit cozumler10757

Neyse ki, sürücü doğru çalışıyorsa, onu Windows tarafından tanıtma işlemi nispeten basittir. İşte SSD’nizin Windows’ta görünmesini sağlamanın en iyi yolları.

Düzgün yüklenip yüklenmediğini kontrol edin

Biliyorum, ne yaptığınızı biliyorsunuz, ama bunu benim için yapın, tamam mı? Hepimiz bir SATA kablosunu takmayı unuttuk ya da NVMe SSD’yi tam olarak doğru monte etmedik. Bundan utanılacak bir şey yok.

Adım 1: Eğer bir SATA SSD kuruyorsanız, SATA kablosunun sürücüye ve anakartınıza doğru şekilde bağlandığından ve sürücünün güç kaynağınıza uzanan bir SATA güç konektörüne sahip olduğundan emin olun. Emin değilseniz bağlantıları çıkarın ve tekrar takın.

Eğer bir NVMe SSD kuruyorsanız, onu kurduğunuz yuvanın bu boyut ve türdeki sürücüyü desteklediğinden emin olun – eski PCI Express nesilleri, daha yeni olanları daha yavaş hızlarda da olsa desteklemelidir.

Adım 2: Sorunun bu olduğundan şüpheleniyorsanız, sürücüyü anakarttaki farklı bir yuvaya monte etmeyi ve SATA sürücülerinde farklı bir kablo kullanmayı deneyebilirsiniz.

BIOS Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Bilgisayarınız yeni bir SSD’yi otomatik olarak tanımıyor olabilir. Bunu doğrulamak için UEFI/BIOS ayarlarını kontrol etmek gerekmektedir.

BIOS Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Adım 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatarak ya da açarak UEFI/BIOS ekranını açın. Bu, çoğu durumda F2 ya da Delete tuşu ile yapılabilir; fakat bu tuş, kullanılan anakarta göre değişiklik gösterebilir. Hangi tuşun kullanılacağından emin değilseniz, cihazınızın kullanım kılavuzuna ya da üreticinin web sitesine başvurabilirsiniz.

Adım 2: BIOS menüsünde depolama ya da benzeri bir başlık arayın – farklı BIOS sürümleri arasında bu adlandırmalar değişkenlik gösterebilir. Menüyü nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, yine cihazınızın kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

Adım 3: Eğer daha eski bir SATA SSD kullanıyorsanız, SATA Konfigürasyon bölümünün AHCI modunda olduğundan emin olun. Eğer AHCI modu, SSD’nizin tanınmamasına neden oluyorsa, IDE ya da Uyumluluk moduna geçerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Adım 4: Bazı eski anakart modellerinde, SATA portlarının BIOS üzerinden etkinleştirilmesi gerekebilir. Eğer bu durum söz konusuysa, SSD’nizin bağlı olduğu portun aktif olduğundan emin olun. Eğer değilse, etkinleştirin.

Sürücüyü Etkinleştirin

Bazen yeni bir sürücü, Windows tarafından etkinleştirilene kadar tanımlanmaz.

Sürücüyü Etkinleştirin

Adım 1: Windows tuşu + X’e basın ve açılan menüden “Disk Yönetimi” seçeneğini tıklayın.

Adım 2: Yeni eklediğiniz sürücüyü listelenen sürücüler arasında bulun. Eğer sürücünüzün ne olduğunu biliyorsanız, direkt sürücü harfinden yola çıkarak bulabilirsiniz ya da depolama kapasitesine bakarak da ayırt edebilirsiniz.

Eğer sürücünüz henüz etkinleştirilmemişse, “ayrılmamış alan” olarak görünen bir bölüm üzerinde siyah bir bar ve sürücü adının yanında kırmızı bir simge belirecektir.

Adım 3: Bu yeni sürücü üzerine sağ tıklayın ve “Diski Etkinleştir” seçeneğini tıklayın.

Adım 4: Karşınıza çıkacak ekranda bölüm stili olarak MBR ya da GPT arasında bir seçim yapmanız gerekecek. Genellikle GPT önerilir, fakat siz hangisinin sizin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız onu seçin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Adım 5: Sürücünün etkinleştirilmesi için biraz bekleyin, ardından “ayrılmamış alan” üzerine sağ tıklayıp “Yeni Basit Birim” seçeneğini tıklayın. Ardından belirecek ekrandaki adımları takip ederek sürücünüzü oluşturun.

Adım 6: Artık sürücünüz uygulama yüklemek, dosyaları saklamak ve diğer verileri depolamak için kullanıma hazır olmalıdır.

Sürücü Harfini Nasıl Değiştiririz?

Sürücü Harfini Nasıl Değiştiririz?

Bazen sürücüler arasında bir harf çakışması, yeni eklediğiniz SSD’nin doğru şekilde tanınmamasına neden olabilir. Bu sorunu basit adımlarla çözebiliriz.

Adım 1: Windows tuşu + X’e basarak açılan menüden “Disk Yönetimi” seçeneğini tıklayın.

Adım 2: Harfini değiştirmek istediğiniz SSD üzerine sağ tıklayarak “Sürücü Harfini ve Yollarını Değiştir” seçeneğini tıklayın.

Adım 3: Eğer sürücünüzde zaten bir harf atanmışsa, “Değiştir” seçeneğini tıklayın. Eğer atanmamışsa, “Ekle” seçeneğini tıklayın.

Adım 4: Açılan pencereden, kullanmak istediğiniz yeni sürücü harfini seçin. Eğer sürücünüzde mevcut bir harf varsa ve bu harfi kaldırmak isterseniz bu adımda kaldırabilirsiniz. Ancak, bu işlemin sürücüdeki bazı uygulamalarla uyumsuzluk yaratabileceğini unutmamanız önemlidir.

Adım 5: Harfi başarıyla eklediğinizde, değiştirdiğinizde ya da kaldırdığınızda, işlemi tamamlamak için “Tamam” butonuna tıklayın. Daha sonra bilgisayarınızı tekrar başlatarak sürücünün doğru şekilde tanınıp tanınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sürücüyü biçimlendirme

Sürücüyü biçimlendirme

Sürücünün kurulumuyla ilgili bir şey algılanmamasına neden oluyor olabilir. Sıfırdan başlamak, ilerlemenin en iyi yolu olabilir.

1 Adım: Windows Tuşu + X‘i seçin ve listeden Disk yönetimi’ni seçin,

2 Adım: Sorun yaşadığınız sürücüye sağ tıklayın ve iFormat’ı seçin.

3 Adım: Kullanmak istediğiniz dosya sistemini seçin (çoğu kişi için NTFS olacaktır), ardından kullanmamak için çok iyi bir nedeniniz yoksa varsayılan ayırma boyutunu seçin.

4 Adım: Hızlı biçimlendirme kutusunu işaretleyin ve başlamak için Tamam’a basın.

5 Adım: Biçimlendirmenin bitmesini bekleyin, ardından bilgisayarı yeniden başlatın ve sürücünün tanınıp tanınmadığına bakın.

Yukarıdakilerin hepsinden sonra, sürücü hala Windows’ta tanınmıyorsa, donanım sorunlarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Başka bir sürücü deneyin ve işe yarayıp yaramadığını görün. Varsa, orijinali değiştirmeniz gerekebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli