Windows 11'de Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?
Redmi Note 12 5G, Yılın Sevkiyat Rekorunu Belirledi: 1 Milyon Adet!

Sıradaki içerik:

Redmi Note 12 5G, Yılın Sevkiyat Rekorunu Belirledi: 1 Milyon Adet!

e
sv

Windows 11’de Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

21 okunma — 12 Ekim 2023 15:39
Eğer yakın zamanda yeni bir Windows sürümüne yükseltme yaptıysanız, Windows.old adında bir klasör fark etmiş olabilirsiniz. İşte bu klasör ne anlama geliyor ve nasıl silineceği hakkında bilgi.
windows 11de windows.old klasoru nasil silinir10129

Masaüstü bilgisayarınızı ya da kaliteli dizüstü bilgisayarınızı, en son Windows 11 gibi yeni bir Windows sürümüne yükselttikten sonra, sisteminizin daha önceki halinden tam olarak aynı olmadığını fark edebilirsiniz. Bu, yazılımınızı güncellemeden önce ve özellikle tam bir işletim sistemi yükseltmesi yapmadan önce bilgisayarınızı yedeklemenin iyi bir uygulama olmasının sebeplerinden biridir. Windows cihazınızı yükselttikten hemen sonra, kritik bir Windows.old klasörü olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bu klasörün ne olduğunu, cihazınızı güncelledikten sonra neden ortaya çıktığını ya da silip silmeme konusunda ne yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu rehberde, Windows.old klasörünü açıklayacak ve onu nasıl sileceğinize dair adımları size göstereceğiz.

Windows.old klasörü nedir?

Bilgisayarınızı yeni bir Windows sürümüne yükselttikten sonra, sistem otomatik olarak önceki Windows sürümünüzün bir kaydını oluşturur. Beklenildiği gibi bir şey çalışmıyorsa işletim sistemini önceki sürüme geri döndürmenize yardımcı olabilecek bir sistem dosyası olarak kaydedilir. Bu dosya, yükselttikten sonraki 10 gün boyunca ana depolama cihazınızda kalır ve bu süre sona erdikten sonra silinir. Sistem dosyası içinde, işletim sistemini önceki sürüme geri döndürmek için gerekli tüm veriyi depolayan Windows.old klasörü bulunmaktadır. Bu, 10 günün ardından otomatik olarak silinse de, isterseniz herhangi bir zamanda silebilirsiniz.

Önemli: Windows.old klasörünüzü silmeyi seçerseniz, önceki işletim sisteminizin sisteminin kurtarmasını sileceksiniz. Bir kere silindiğinde, kullandığınız eski Windows sürümüne geri dönmek imkansız olacaktır. Sadece şu anki Windows sürümünüzden tamamen memnun olduğunuzdan emin iseniz bunu yapın.

Windows.old klasörünü nasıl silerim?

Windows.old klasörü, dosya sisteminizde otomatik olarak 10 gün sonunda silinecek geçici bir dosya olarak depolanır. İşte bunu manuel olarak herhangi bir zamanda nasıl yapacağınız:

 1. Windows cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Sistemi sayfasında olduğunuzdan emin olun ve Depolama sekmesini seçin.

  windows 11de windows.old klasoru nasil silinir

 3. Geçici dosyalar sekmesini tıklayın.

  windows 11de windows.old klasoru nasil silinir 1

 4. Windows’un Önceki Sürümü yanındaki onay kutusunu seçin. Bu seçeneği, cihazınızı son 10 gün içinde güncellediyseniz göreceksiniz.

  windows 11de windows.old klasoru nasil silinir 2

 5. Windows.old’u kalıcı olarak silmek için Dosyaları Kaldır‘ı tıklayın.

  windows 11de windows.old klasoru nasil silinir 3

Windows.old’u silmeli misiniz?

10 günlük süreyi beklemek için bir neden sunsa da, Windows.old’u erken silmek için de sebepler vardır. Eğer sisteminizde depolama alanı sınırlıysa, geçici dosyaları silmek kritik alanı boşaltmaya yardımcı olabilir. Bu, sadece Windows.old klasörü için değil, birçok geçici dosya türü için de geçerlidir. Ayrıca, çok az insanın Windows sürümünü geri almak isteyeceği gerçeği var, bu yüzden Windows.old klasörünü gereksiz yere saklamak için bir neden yok. Windows.old klasörünüzü saklamayı seçip seçmemenize bakılmaksızın, şimdi Windows’taki geçici dosyaları kaldırma sürecini biliyorsunuz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli