Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Pumped BMX Flow, iOS için ücretsiz olarak yayınlandı

Sıradaki içerik:

Pumped BMX Flow, iOS için ücretsiz olarak yayınlandı

e
sv

Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

29 okunma — 23 Şubat 2021 05:13
Windows’un en güncel ve en çok sarfedilen sürümü Windows 10’a yeni bir kardeş geliyor: Windows 10X. Microsoft, Windows 10X’i, 2019’da çift ekranlı cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak duyurmuştu.
windows 10x hakkinda bilmeniz gereken her sey3355

Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Microsoft, uzun seneler sonra yeni bir işletim sistemi ile karşımızda. 2021 senesinin bahar döneminde pazara sürülecek Windows 10X ile alakalı bilmeniz gereken her şey yazımızda.

Windows’un en güncel ve en çok kullanılan sürümü Windows 10’a yeni bir kardeş geliyor: Windows 10X. Microsoft, Windows 10X’i, 2019’da çift ekranlı cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak duyurmuştu. 2020 senesinde ise yön değiştirerek Windows 10X’in dizüstü bilgisayarlar gibi tek ekranlı cihazlarda da kullanılabileceğini duyurdu. Yeni işletim sistemi şimdilik pazara sürülmemiş olmasına rağmen, düzenin nerdeyse son sürümü sızdırıldı ve bu durum, birtakım kullanıcıların sistemi kurmasına ve çalıştırmasına izin verdi.

Windows 10X amacıyla en büyük kaygı ise rastgele eski bir Windows uygulamasının çalışmasında problem çıkarıp çıkarmayacağı. Windows 10X, bu sene çıkacak Microsoft cihazlarda daha eskiden yüklenmiş bir işletim sistemi olacak. Peki yeni istikbal işletim düzeneğinin diğer tanınan özellikleri neler? Gelin bu özelliklere eş güdümlü göz gezdirelim.

Yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor

Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Windows 10X, çağdaş teknolojilerle oluşturulmuş görülmemiş bir kullanıcı arayüzü ile geliyor. Hem de yeni işletim sistemi dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve katlanabilir bilgisayarlar amacıyla kullanmak mümkün olacak. Bu denli süregelen bir kullanım amacıyla kullanılacak olan işletim sistemi bütün bu cihazlara optimize olarak çıkacak karşımıza.

Bu optimizasyon, yanısıra geleneksel öğelerden kurtulmuş çağdaş bir sürüm gerektiriyor. Bu sebeple önceki bütün Windows sürümlerinde tespit edilen Denetim Masası, Dosya Gezgini ve hem de etkileşim kutuları bile Windows 10X’te bulunmayacak. İşletim düzeneğinin tamamıyla güncellenen kısmı yalnızca tasarımı değil aynı vakitte kullanıcı arayüzüdeki yeni özellikler.  Windows 10X pazara sürüldüğünde, yalnızca eğitim ve kurumsal pazarları amaçlayan dizüstü bilgisayarlarda sunulacak. Katlanabilir bilgisayarlar gibi yeni cihazlar amacıyla desteği 2021 senesinde gerçekleşmeyecek.

 

Windows 10X’in şu ana kadar görülen kısmındaki en ayırt edici özelliği; yenilenmiş vazife çubuğu ve kullanıcı arayüzü. En baştan geliştirilen başlat menüsü, tekrardan geliştirilmiş kısayollara ve yeni bir bildirim merkezine sahip. Windows 10X amacıyla Windows 10’un sadeleştirilmiş sürümü diyebiliriz. Yeni işletim sistemi aynı vakitte yeni bir dosya yöneticisine sahip olacak.

Yeni başlat menüsü böyle görünüyor:

Windows 10x Başlat Menüsü

Microsoft, üretkenliğe odaklanarak başlat menüsünü de tekrardan tasarlamış. Menünün üzerinde internette ve sistem genelinde arama yapabilen bir arama çubuğu bulunuyor. Arama çubuğunun altında ise sisteme yüklü programların sıralandığı bir ızgara bulunmakta.

Yenilenen başlat menüsü aynı vakitte son Office belgeleri ve en son ziyaret edilen internet siteleri gibi kullanıcıların direkt olarak geçmek isteyebileceği şeylerle hareketli olarak yenilenen bir “son etkinlikler” alanına da yer veriyor. Hem de programlar listesi kullananlara verdiği tekrardan planlama yeteneği ile kişiselleştirilebilir durumda.

Görev Çubuğu Yenilikleri

Windows 10x Görev Çubuğu

Yenilenen Windows, ortalanmış bir tasarımla yeni bir vazife çubuğuna da sahip. Başlat ve vazife manzarası butonları vazife çubuğunun ortasında görünüyor. Bu sayede sistemde bir program açıldığında başlat ve vazife manzarası butonları yavaşça etrafa dağılıyor ve Görev Çubuğuna daha kesintisiz bir manzara kazanıyor.

Yeni tasarıma ek olarak vazife çubuğunun üç değişik ebatı da var: küçük, orta ve ebat. Bu ebat seçimi değişik boy ekranların özelleştirilmesinde son derece faydalı bir araç. Windows 10X’i tabletlerinde kullanan kullanıcılar, Başlat menüsüne erişmek amacıyla Görev Çubuğunu kaydırdıklarında program listelerine erişmesini kolaylaştırıyor. Böylece Başlat menünüze ulaşmak amacıyla belirli bir butona basmanıza lüzum kalmıyor.

Tamamen yeni bir özellik: Eylem merkezi

Windows 10x Eylem Merkezi

Yenilenen Başlat ve Görev Çubuğu deneyimlerine ek olarak, Windows 10X’te bu özellikleri tamamlayacak yeni Eylem Merkezi de var. Bu merkez, Eylem Merkezi’nden hiç ayrılmadan daha çok denetim olanağı sunuyor. Yeni Eylem Merkezi; ses denetimleri, güç seçenekleri ve pil yüzdesi gibi detayları içerir. Desteklenen bir uygulamadan müzik çalarken Eylem Merkezinde görünen yeni bir müzik denetim kullanıcı arayüzü de var.

Yenilenmiş dosya gezgini

Windows 10x Dosya Gezgini

Windows 10X tamamıyla çağdaş bir şekilde yenilendiği amacıyla classic Dosya Gezgini gibi eski bileşenlere yer vermiyor. Bu da Microsoft’un Windows 10X’e özel yeni bir Dosya Gezgini meydana getirdiği manasına geliyor. Ne gibi farklar sunulduğunu işletim sistemi elimize ulaştığında daha rahat anlayacağız.

Değişken duvar kağıtları geliyor:

Windows 10X, görülen kadarıyla cihazınızın gerçek saatine göre sabah, öğlen, akşam ve gece saatlerine göre değişen dağ manzaralı hareketli bir duvar kağıdına sahip. Duvar kağıdından şimdi gördüğümüz kadarıyla duvar kağıdında sık görülen hareketli bulutlar ve kuşlar da var. Windows 10X’te bu hareketli duvar kağıtlarından kaç adet olacağı net olarak bilinmiyor ama tekrar de kullananlara daha çok özelleştirme opsiyonu görmek çok güzel.

Windows 10X, 2021 yazında çıkacak:

Windows 10X, bu baharda ticari pazarlar amacıyla ilk kez pazara sürülecek. Ne yazık ki yeni işletim sistemi 2021’de bireysel tüketiciler amacıyla pazara çıkmayacak. Söylentilere de kullanıcılar, Windows 10X ile eş güdümlü gelmeyen bir cihaza Windows 10X yükleyemeyecekler. Resmi bir ISO medyası da olmayacak. Bu da Windows 10X’in yalnızca onu çalıştırabilecek bilgisayarlarda kullanılacağı manasına geliyor.

Benzer İçerikler

Windows 11’de önbellek nasıl temizlenir

Windows 10 Lisansı Yeni Bir Bilgisayara Nasıl Aktarılır?

Steam Deck Windows 10 Kurulum Rehberi

Windows 10 Siyah Ekran Hatası Çözüm Yöntemleri

Windows 10 “Erişim Engellendi” Düzeltme Yöntemleri

Linux’ta Windows 10 Önyüklenebilir USB Nasıl Yapılır?

Kaynak : wikipedia

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli