Uçakta Alkol İçmek Ve Sağlık Riskleri
Yurt Dışı Çıkış Harcına 5-10 Kat Zam Geliyor: Detaylar

Sıradaki içerik:

Yurt Dışı Çıkış Harcına 5-10 Kat Zam Geliyor: Detaylar

e
sv

Uçakta Alkol İçmek ve Sağlık Riskleri

62 okunma — 14 Haziran 2024 12:55
Uçaklarda alkol içmenin kalp sağlığına olası etkileri. Yeni araştırmalar alkol ve uyku kombinasyonunun tehlikelerini gösteriyor.
ucakta alkol icmek ve saglik riskleri11684

Bir dahaki sefere uzun mesafeli bir uçuşa çıktığınızda, bir içki alıp biraz kestirmek konusunda iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Yeni bir araştırmaya göre bu, kalbinizi ekstra baskı altına sokabilecek bir kombinasyon olabilir.

Araştırmanın Amacı ve Metodolojisi

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi Havacılık ve Uzay Tıbbı Enstitüsü’nden bir ekip, 40 gönüllüyü iki uyku laboratuvarı odasına ayırdı: biri normal yer seviyesinde basınçta, diğeri ise 2.438 metrede (yaklaşık 8.000 fit) seyreden bir uçağı taklit eden yapay basınçta. Araştırma, oksijenin düşük olduğu yüksek irtifalarda alkol tüketiminin etkilerini incelemeyi amaçladı.

Hipobarik Hipoksi ve Alkolün Etkileri

Oksijenin yüksek olduğu bu yüksek irtifalarda, teknik olarak hipobarik hipoksi olarak bilinen kandaki oksijen seviyelerinin (SpO2) düşmeye başladığı biliniyor. Bu yeni araştırma, alkol ve şekerlemeyle birlikte bu durumun potansiyel olarak tehlikeli bir karışım olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, “Bu çalışma, uyku sırasında hipobarik hipoksi ve alkolün birleşik etkisini araştıran ilk çalışmadır,” diye yazıyor. “Uçakta alkol tüketiminin, kolaylıkla önlenebilecek, hafife alınan bir sağlık riski olduğunu gösteriyoruz.”

Uçakta Alkol İçmek ve Sağlık Riskleri

Deney Grupları ve Sonuçlar

Toplamda dört grup vardı: içki içerek veya içmeden normal basınçta uyuyanlar ve içki içerek veya içmeden kabin basıncında uyuyanlar. Katılımcılara verilen alkol, iki kutu biraya veya iki kadeh şaraba eşdeğerdi. Deneyler sırasında katılımcılar, uçuş sırasındaki uyku bölünmesini taklit etmek için gecede dört saat uyumakla sınırlandırıldı.

Normal Basınçta Sonuçlar:

  • Alkol Tüketenler: Ortalama kan oksijen seviyesi yüzde 94,97, kalp atış hızı 76,97 bpm.
  • Alkol Tüketmeyenler: Ortalama kan oksijen seviyesi yüzde 95,88, kalp atış hızı 63,74 bpm.

Azaltılmış Basınçta Sonuçlar:

  • Alkol Tüketenler: Ortalama kan oksijen seviyesi yüzde 85,32, kalp atış hızı 87,73 bpm.
  • Alkol Tüketmeyenler: Ortalama kan oksijen seviyesi yüzde 88,07, kalp atış hızı 72,90 bpm.

Bulgular ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Bulgular bir araya getirildiğinde, uçak kabin koşullarında kandaki oksijenin kontrol grubuna göre daha düşük ve kalp atış hızının daha yüksek olduğu görüldü. Bu etkiler, alkol tüketenler arasında daha da büyük oldu. SpO2 için sağlıklı klinik norm yüzde 90’dır. Düşük SpO2 ve yüksek kalp atış hızı, kardiyovasküler sistem üzerinde ekstra bir yük oluşturur ve uzun mesafe uçuş alışkanlıklarının, özellikle mevcut rahatsızlıkları olanlar için, kalp sorunları riskini gereksiz yere artırabilir.

Gelecekteki Araştırmalar ve Öneriler

Araştırmanın örneklem büyüklüğü küçük ve katılımcıların tamamı genç ve sağlıklı bireylerdi. Yaşlılar ve daha savunmasız kişiler için istatistiklerdeki değişim daha belirgin olabilir, bu da gelecekteki araştırmaların inceleyebileceği bir konu. Araştırmacılar, “Hastalara yönelik yardım kuruluşları, kamu kampanyaları ve havayollarının yazılı sağlık tavsiyeleri yoluyla bu konuyla ilgili kamuoyunun farkındalığının artırılması gerekiyor,” diye yazıyor. “Teknik ve ekonomik kısıtlamalar, havayolları tarafından kabin basıncında bir artışın uygulanması ihtimalini ortadan kaldırıyor.”

Uçakta Alkol İçmek ve Sağlık Riskleri

Tatile giderken (ya da stresli bir iş gezisinden sonra eve dönerken) biraz içki içmek ve şekerleme yapmak cazip gelebilir, ancak bu araştırma gezginleri daha dikkatli olmaya çağırıyor. Uçakta alkol tüketiminin sağlığınız üzerindeki etkilerini hafife almamak önemli. Bu konuda daha fazla bilgi ve farkındalık, hem bireysel hem de toplumsal sağlığı olumlu yönde etkileyebilir.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli