Telegram'da gizli bir sohbet nasıl oluşturulur ve uçtan uca şifreleme nasıl açılır

WhatApp'ın yeni gizlilik politikası sayesinde tüm gizlilik ve kullanıcı veri güvenliği tartışmalarının artmasıyla, birçok kullanıcı mesajlar için geçmek üzere Telegram veya Signal'i seçti. Artık hem Telegram hem de Signal, WhatsApp'tan daha iyi gizlilik özellikleriyle geliyor ve her iki uygulama da Facebook'un sahip olduğu uygulamaya kıyasla daha az kullanıcı verisi topluyor.

WhatApp'ın yeni gizlilik politikası sayesinde tüm gizlilik ve kullanıcı veri güvenliği tartışmalarının artmasıyla, birçok kullanıcı mesajlar için geçmek üzere Telegram veya Signal'i seçti. Artık hem Telegram hem de Signal, WhatsApp'tan daha iyi gizlilik özellikleriyle geliyor ve her iki uygulama da Facebook'un sahip olduğu uygulamaya kıyasla daha az kullanıcı verisi topluyor.

Neden Signal'i tercih edebileceğinizi size zaten anlatmıştık, bugün size Telegram için uçtan uca şifrelemeyi nasıl açacağınızı ve bunun üzerinde gizli bir sohbeti nasıl başlatacağınızı anlatacağız.

Ayrıca Okuyun: WhatsApp Signal Bire bir aynı 15 özelliği

Yeni başlayanlar için uçtan uca şifreleme (e2e) Telegram'da varsayılan bir özellik değildir. Telegram'ın standart sohbetler olarak adlandırdığı bulut sohbetleri uçtan uca şifrelenmez. Dolayısıyla, e2e'yi açmazsanız, Telegram meta verilere (kime, ne sıklıkla, ne zaman vb.) Ve ayrıca bu sohbetlerin içeriğine erişebilir. Telegram, bu verileri reklam için kullanmadığını söyledi, ancak bunun ne zaman değişebileceğini asla bilemezsiniz.

Telegram'da gizli bir sohbet nasıl oluşturulur

Telegram'ın uçtan uca şifrelemesi var, sadece etkinleştirmeniz gerekiyor. Uçtan uca şifrelemenin açık olduğu telgraf çağrılarına Gizli sohbetler denir.

- Gizli bir sohbet oluşturmak için sohbeti başlatmak istediğiniz kişinin profilini açın.

- Kişinin profil fotoğrafının hemen altındaki üç noktalı simgeye tıklayın.

- "Gizli Sohbeti Başlat" ı seçin.

Telegram'daki gizli sohbetler uçtan uca şifrelenir. 

 

Bu, mesajlara uçtan-uca şifrelemenin uygulandığı bir sohbeti açar, başlangıçta sohbet penceresinde beliren bir bildirim göreceksiniz.

Ayrıca, mesaj giriş kutusundaki saat simgesine dokunarak veya tıklayarak bu gizli sohbetteki mesajların silineceği süreyi de ayarlayabilirsiniz.

Bu mesajların ne zaman gitmesini istediğinizi seçebilirsiniz. 

Bu mesajların ne zaman gitmesini istediğinizi seçebilirsiniz. (Kaspersky)

Mesajların otomatik olarak silinmesi, sohbet ortağınızın ekran görüntüsü almasını engellemez, ancak alırlarsa, sohbette bunun hakkında bilgilendirileceksiniz.

Yine de burada bir istisna var, diğer kişi macOS uygulamasını kullanıyorsa bir ekran görüntüsü bildirimi almayacaksınız.

Telegram, aynı kişiyle birden fazla gizli sohbete izin verir ve ayrıca Grup sohbetleri gizli olamaz.

Bir sohbetin uçtan uca şifreli olup olmadığını nasıl anlarım?

Asma kilit simgesini kontrol etmeniz gerekecek.

Kilitli ve güvenli. 

 

Telegram sohbetleri bulut (normal sohbetler) veya gizli olabileceğinden, hangi türü kullandığınızı bilmek önemlidir. Telegram'da uçtan uca şifreli sohbetler, normal sohbetlere neredeyse aynı görünüyor. Bu nedenle, hangi türden olduğunuzu onaylamak için, sohbet ortağınızın adının veya telefon numarasının yanında bir asma kilit simgesi arayın. Oradaysa, sohbet gizlidir.

Değilse, uçtan uca şifreleme kapalıdır, bu durumda yeni bir sohbet oluşturmanız gerekir.

Sohbet arkadaşınızın simgesine de dokunabilir veya tıklayabilirsiniz ve uçtan uca şifreleme etkinse, açılan pencerenin altında Şifreleme Anahtarı görünecektir.

Dikkat edilmesi gereken önemli şeyler

Telegram uygulamasından çıkış yaptığınızda veya sildiğinizde gizli sohbetler kaybolur.

Gizli sohbetler Telegram'ın iOS, Android ve macOS uygulamalarında mevcuttur. Web sürümü ve Windows uygulaması, cihazda sohbetlerin güvenli bir şekilde depolanmasını sağlayamadıkları için gizli sohbetleri desteklemez.

Telegram'daki normal sohbetler uçtan uca şifrelenmez.