Samsung DDR6 Bellek Geliştirme Haritası Yeni GPU'lar İçin 24 Gbps'ye Kadar Hız

Samsung, bellek teknolojisi yol haritasını ortaya çıkarmak için Tech Day 2021 etkinliğini kullandı. Computerbase tarafından bildirildiği gibi, Samsung'un GDDR6+ ve GDDR7 ile birlikte daha yeni DDR6 bellek modülleri için planları var

Samsung, bellek teknolojisi yol haritasını ortaya çıkarmak için Tech Day 2021 etkinliğini kullandı. Computerbase tarafından bildirildiği gibi, Samsung'un GDDR6+ ve GDDR7 ile birlikte daha yeni DDR6 bellek modülleri için planları var. Dünya DDR5 modüllerinin tanıtımını yeni görmüş olsa da, Samsung bir sonraki teknoloji üretmeye geçiyor.

Mevcut DDR5 standardı piyasalara yeni ulaştı ve Intel'in 12. Tedarik ve kullanılabilirlik sorunlarını bir kenara bırakırsak, bellek teknolojisi ilerliyor. Aynı şekilde, daha yeni DDR6 bellek platformlarının DDR5 platformuna kıyasla iki kat daha fazla hıza sahip olduğu iddia ediliyor.

DDR6 bellek standardı, GDDR6+ ve GDDR7 planları

Samsung'un DDR6 bellek platformu zaten geliştiriliyor ve mevcut DDR5 platformunun yerini alacak. Ancak, belirlememiz gereken bir zaman çizelgesi var. DDR5 yeni çıktığından, kullanıcılar DDR6 platformunun 2025 sonrasına kadar gelmesini beklememelidir.

Ayrıca, DDR6 belleğin standartları JEDEC tarafından hala geçerli değildir, ancak yeteneği hakkında spekülasyonlar vardır. Standart DDR6 hızlarının 12.800 Mbps'ye ulaşması ve hız aşırtma hızlarının (JEDEC standartlarının üzerindeki herhangi bir frekans) 17.000 Mbps'ye ulaşması bekleniyor. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, bu hızlar DDR5'in aktarım hızının iki katı ve DDR4'ün dört katıdır.

Samsung'un uzak gelecek için DDR6 dışında GDDR6+ ve GDDR7 bellek için de planları var. Daha hızlı GDDR6+ standardı DDR6 ve DDR7 arasındaki boşluğu kapatacaktır. Aynı damarda, GDDR6+ 24 Gbps'ye kadar hızlara çarpabilir ve yeni nesil GPU'ların bir parçası olacaktır. Bu arada, daha iyi GDDR7 platformunun 32 Gbps'de performans gösterdiği söyleniyor. Bellek yol haritası kesinlikle heyecan verici ve aynı şeyi destekleyecek daha fazla teknoloji yakında gelecek.