Qualcomm Zorluklarla Karşı Karşıya: Kaliforniya'da 1258 çalışanla Iş Akdini Sonlandırıyor
Tarihi Boyunca Google’a Yapılan En Büyük DDoS Saldırısı

Sıradaki içerik:

Tarihi Boyunca Google’a Yapılan En Büyük DDoS Saldırısı

e
sv

Qualcomm zorluklarla karşı karşıya: Kaliforniya’da 1258 çalışanla iş akdini sonlandırıyor

17 okunma — 13 Ekim 2023 17:29
Qualcomm, azalan gelirler, düşen satış rakamları ve genel ekonomik belirsizlikler ışığında yapısal değişikliklere gitme kararı aldı. Bu kapsamda, Kaliforniya'daki iki merkezde toplamda 1258 çalışanıyla yollarını ayıracak.
qualcomm zorluklarla karsi karsiya kaliforniyada 1258 calisanla is akdini sonlandiriyor10273

Mobil çip devi Qualcomm, Kaliforniya’daki iki merkez ofisinde toplamda 1258 çalışanın işten çıkarılacağını açıkladı. Şirket, San Diego’daki ana merkezinde 1064, Santa Clara şubesinde ise 194 çalışanını işten çıkaracak. Bu sayı, toplamda 51 bin çalışana sahip olan Qualcomm’un işgücünün yaklaşık %2.5’uğunu oluşturuyor.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde mobil çip sektöründeki yavaşlama ve şirketin gelirlerindeki düşüş, bu kritik kararın arkasındaki ana neden olarak gösteriliyor. Qualcomm, işten çıkarmaların 13 Aralık tarihine kadar tamamlanacağını ve şirketin yeniden yapılandırılmasının ardından yeni bir döneme başlayacağını belirtti.

Huawei’den azalan talep

Qualcomm, “makroekonomik koşullar ve talep ortamındaki belirsizlik” nedeniyle gelirlerde olası bir düşüşle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Geçen ay, sektör analisti Ming-Chi Kuo, Huawei’nin kendi çiplerini üretme yönündeki çabaları ve yerel tedarikçilere olan ilgisi nedeniyle Qualcomm‘dan gelen çip talebini azaltabileceğini belirtti. 2023’te Huawei’nin Qualcomm’dan 40 milyon adetten fazla SoC çip siparişi verdiği biliniyor, ancak 2024’te bu sayının büyük ölçüde düşmesi bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli