OneXPlayer Mini, Yeni Bir AMD Modeliyle Steam Deck için Çıkıyor


Steam Deck, Switch benzeri taşınabilir tasarımı nedeniyle PC oyunlarında en sıcak konu haline gelse de, PC oyunları için bir avuçiçi konsolda elini deneyen ilk kişi değildi.
OneXPlayer Mini, Yeni Bir AMD Modeliyle Steam Deck için Çıkıyor

Bu tür bilgisayarların en son dalgası 2016'daki ilk GPD WIN ile başladı ve o zamandan beri niş pazara en az iki Çinli marka hakim oldu. Steam Deck'in piyasaya sürülmesi ve sınırlı sayıda bulunmasıyla, elde taşınan PC pazarı, oyuncuların yeni keşfedilen ilgisinden yararlanmaya çalışan yeni modeller ve tasarımlarla yeniden ateşlenmiş gibi görünüyor. 

Bununla birlikte Steam Deck, Intel yerine AMD işlemcilerini taşıyan eski modellerin yeni çeşitleriyle bu pazarda yeni bir alt akım başlattı. One Netbook'un, OneXPlayer Mini'nin yeni bir çeşidiyle sunmaya çalıştığı tam olarak budur ve potansiyel olarak Steam Deck'in popülaritesini AMD destekli bir avuçiçi ile nakde çevirmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, OneXPlayer Mini aslında 2021'de Valve'in Steam Deck'ini engellemek için piyasaya sürülen orijinal modelin biraz daha küçük bir çeşididir. Aynı 7 inç ekrana sahip olmasına rağmen, OneXPlayer Mini daha yüksek 1920x1200 çözünürlüğü destekler. Elde taşınır cihaz ayrıca daha yavaş eMMC teknolojisi yerine daha hızlı PCIe NVMe depolama ile birlikte gelir. 16 GB RAM ve çeşitli bağlantı noktaları ile OneXPlayer Mini, sulandırılmış bir bilgisayardan çok bir mini dizüstü bilgisayara benziyor.

Bu alandaki birçok emsal ve rakibi gibi, OneXPlayer da başlangıçta yalnızca Intel işlemcilerle piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, Steam Deck'ten bu yana, Intel'e parası için bir şans verebilecek sürekli bir AMD varyantı damlaması oldu. Özellikle bu yeni OneXPlayer Mini, Radeon Vega 8 grafiklerinin yanı sıra sekiz çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip bir AMD Ryzen 7 5800U ile geliyor. Bazıları için tek başına bu bile bu modeli daha değerli bir oyun bilgisayarı yapıyor.

OneXPlayer Mini'yi Steam Deck ile tasarım ve AMD CPU açısından karşılaştırmak neredeyse çok kolay, ancak dedikleri gibi şeytan ayrıntıda gizli. OneXPlayer Mini, kullanıma hazır bir AMD Ryzen kullanır ve kutudan çıktığı gibi Windows ile birlikte gelir, bu da onu Windows dizüstü bilgisayarlarla gerçekten daha karşılaştırılabilir hale getirir. Buna karşılık Steam Deck, özel bir AMD SoC kullanır ve Linux tabanlı Steam OS'yi çalıştırır, böylece şirket performansına daha iyi ince ayar yapabilir.

Bununla birlikte, çoğu kişi için en büyük anlaşma kırıcı, muhtemelen fiyat olacaktır. Steam Deck'in maliyeti en fazla 649$ iken, OneXPlayer Mini 999$'dan başlar ve bu aslında tam 1.259$'dan indirimli bir satış öncesi fiyattır. Bu oranda daha güçlü bir oyun dizüstü bilgisayarı kolayca satın alınabilir, ancak elde taşınabilir form faktörü taşınabilirlik avantajına sahiptir. 

Steam Deck'in kullanılabilirliğindeki gecikmeler ve sınırlamalar nedeniyle, birçok PC oyuncusu, özellikle Windows önceden yüklenmiş olarak geldiklerinde, bu alternatifler tarafından biraz cezbedilebilir. İronik olarak, One Netbook'un cihazlarının Steam hayranları arasındaki popülaritesini artırmak için kendi Steam OS sürümünü geliştirmeyi düşündüğü söyleniyor.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.