Microsoft'a 28.9 Milyar Dolarlık Ek Vergi Şoku!
Rolls-Royce, Lüks ve Sanatın Mükemmel Buluşması: Black Badge Ghost Ekleipsis

Sıradaki içerik:

Rolls-Royce, Lüks ve Sanatın Mükemmel Buluşması: Black Badge Ghost Ekleipsis

e
sv

Microsoft’a 28.9 Milyar Dolarlık Ek Vergi Şoku!

15 okunma — 13 Ekim 2023 11:46
Teknoloji şirketi Microsoft, ABD Gelir İdaresi tarafından 28.9 milyar dolarlık ek vergi talebiyle karşı karşıya. Firma, bu konuda resmi bir bildirim aldığını kamuoyu ile paylaştı.
microsofta 28.9 milyar dolarlik ek vergi soku10198

Microsoft, ABD’nin federal vergi otoritesi IRS’ten, 28.9 milyar dolarlık ek vergi borcu iddiasını içeren bir bildirim aldığını duyurdu. Teknoloji devi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bildiride bu durumla ilgili kritik bilgileri paylaştı.

Bu ek vergi talebi, 2004-2013 yılları arasında Microsoft’un farklı ülkelerde gerçekleştirdiği kazançların vergilendirilmesiyle ilgili. IRS’nin bu denetim süreci, global şirketlerin farklı bölgeler arasındaki kâr ve maliyet dağılımlarını nasıl belirlediği, yani “transfer fiyatlandırması” mekanizması üzerine eğiliyor.

Ödediğimiz 67 milyar doları unuttular

IRS, 28.9 milyar doların dışında, bu süre zarfında oluşan faiz ve ceza taleplerini de Microsoft’tan talep ediyor. Ancak Microsoft, daha önce ödenen 10 milyar dolarlık tutarın IRS tarafından göz ardı edildiğini savunuyor. Teknoloji şirketi, bu ek vergi talebine karşı çıkacak ve gerektiğinde bu durumu yargıya taşımayı planlıyor.

Microsoft yaptığı resmi açıklamada, “IRS’nin standartlarına her zaman riayet ettik ve global olarak gerektiğinde tüm vergi yükümlülüklerimizi tam anlamıyla yerine getirdik. 2004’ten bu yana sadece ABD’de 67 milyar dolardan fazla vergi ödemesi gerçekleştirdik” dedi. Şirketin bu durumu çözmek için uzun bir temyiz sürecine girmesi bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli