Linux'ta Oynayabileceğiniz En İyi 10 Windows Oyunu

En son ne zaman en iyi Linux oyunlarının bir listesini gördünüz? Muhtemelen asla. Linux'taki oyun sahnesi, Proton uyumluluk katmanı ve oyun geliştiricilerinin sonunda Linux'un değerini anlaması sayesinde her yıl gelişiyor. 

En son ne zaman en iyi Linux oyunlarının bir listesini gördünüz? Muhtemelen asla. Linux'taki oyun sahnesi, Proton uyumluluk katmanı ve oyun geliştiricilerinin sonunda Linux'un değerini anlaması sayesinde her yıl gelişiyor. Yeni başlayanlar için Proton, Windows'taki Direct-X'i Linux tarafından desteklenen Vulcan'a çevirir.

"Ama Linux'a oyun yüklemek zor değil mi?" Cevap hayır. Desteklenen oyunlara erişmek için yapmanız gereken tek şey Steam'i yüklemek, SteamPlay'i etkinleştirmek, bir oyun yüklemek ve oynamaya başlamaktır. Steam'de oynamanın yanı sıra, Steam olmayan oyunları başlatmak için Steam Proton'u da kurabilirsiniz. Burada "desteklenen başlıklar" dedim. Çünkü en popüler oyunlardan bazıları kutunun dışında çalışır, ancak hile önleme mekanizmalarına sahip oyunlar hala oynanamaz. Bununla birlikte, Linux'ta oynayabileceğiniz on popüler Windows oyunundan oluşan bu listeye başlayalım.

 

1. GTA V

Şaşırdın mı? 180.000'den fazla aktif aylık oyuncu ve satılan 140 milyondan fazla kopya ile, Evet, GTA V Linux üzerinde çalışabilir ve Minecraft'tan sonra dünyanın en popüler ikinci oyunu.

Resmi ProtonDB web sitesindeki son raporlar, çok az sayıda çökme ve gecikme olduğunu bildiriyor. Aslında, Linus Tech Tips'ten Linus Sebastian, GTA V oynadığı ve hem Windows hem de Linux'taki oyunu karşılaştırdığı Linux oyun sahnesinde bir video yaptı.

2. Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider 2018'de çıktı ve Rise of the Tomb Raider'ın devamı niteliğindedir (Linux için de mevcuttur). Linux'ta oynayabileceğiniz en iyi AAA aksiyon macera oyunlarından biridir.

ProtonDB'deki raporlara göre, oyun, donanımın yeterli olması koşuluyla, sıfır çökme veya gecikme ile doğal olarak çalışır. Genel olarak, bu “çok eski olmayan” AAA başlığını Linux'ta çalıştırmak, Linux oyunlarının ne kadar harika olduğunu gösteriyor.

3. Dead Redemption II

Rockstar Games tarafından 2018'de piyasaya sürülen bu oyun birkaç rekor kırdı ve ilk hafta 725 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Hikayeye, grafiklere kadar her şey mükemmel.

ProtonDB web sitesinde yer alan raporlara göre, Red Dead Redemption II Altın standardı olarak derecelendirilmiştir, yani; neredeyse mükemmel çalışır ve başlamak için minimum ince ayar gerektirir.

4. The Witcher 3: Wild Hunt

Cyberpunk 2077 ile ünlü CD Projekt Red tarafından geliştirilen The Witcher 3: Wild Hunt, tasarımı, oynanışı ve görselleriyle övgü topladı. Wicher 3'ün 30 milyondan fazla kopyası satıldı ve ayrıca Steam'de 10/10 olarak derecelendirildi.

The Witcher 3 hayranıysanız, iyi haber şu ki, Linux'ta kutudan çıkar ve burada ve orada çok az kişi küçük çerçeve düşüşlerini bildirir. Genel olarak, kesinlikle Linux'ta oynanabilecek en iyi oyunlardan biridir.

5. Watch Dogs 2

2016'da Ubisoft tarafından piyasaya sürülen Watch Dogs 2, 2014'te piyasaya sürülen OG Watch Dogs'un devamı niteliğindedir. Açık dünya, karakterler ve genel oynanış harika. Ubisoft, Mart 2020'ye kadar oyunun 10 milyondan fazla kopyasını sattı.

Çevrenizdeki şeyleri "hackleme" kavramını seven biriyseniz, bu oyunu kesinlikle seveceksiniz. Watch Dogs 2, Uplay bağlantısı ve kararlılığı ile ilgili minimum sorunla ProtonDB'de Altın olarak derecelendirilmiştir.

6. Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11, Mortal Kombat serisinin 11. baskısı olan NetherRealm Studios'un en son dövüş oyunu. Görsellerden hikayeye kadar her şey harika.

6. Mortal Kombat 11

Mortal Kombat hayranıysanız veya büyüleyici bir dövüş oyunu arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Mortal Kombat 11, ProtonDB'de Altın olarak derecelendirilmiştir ve çoğu raporda çok az veya sıfır sorun belirtilmiştir.

7. Cyberpunk 2077

Evet, doğru okudunuz. Cyberpunk 2077, 2020'nin en heyecanlı ve grafik yoğun oyunlarından biridir. CD Projekt Red'in geliştiricileri, yarı pişmiş bir oyunu yayınladıkları için çok fazla eleştiri alsa da, son birkaç güncellemede çok daha iyi hale geldi.

Oyun Gümüş olarak derecelendirilmiştir. Birkaç rapor oyunun oynanamaz olduğunu söylerken, diğer raporlar oyunun çalıştığını ancak kare hızlarının Windows'a kıyasla düşük olduğunu gösteriyor. Her iki durumda da, gelecekteki Proton güncellemeleriyle kesinlikle performansın arttığını görüyoruz.

8. Hitman 2

Gizli video oyunlarıyla ilgileniyorsanız, Hitman 2 denenecek oyunlardan biridir. Çok uzun zaman önce 2018'de piyasaya sürülen, 2016 Hitman'ın (Linux'ta da oynayabileceğiniz) devamı niteliğinde ve oyun topluluğundan çok sayıda olumlu geri bildirim (Steam'de 9/10) aldı.

Oyun, Proton web sitesinde Platinum olarak derecelendirilmiştir ve birkaç kullanıcı, en son 6.3.2 sürümünde ekran pencereleme sorunlarını bildirmiştir.

9. Resident Evil 2

2019 yılında piyasaya sürülen Resident Evil 2, 1998 Resident Evil 2'nin yeniden yapımıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Raccoon şehrinde insanların geliştirdiği T-virüsü nedeniyle zombiye dönüştüğü kıyamet sonrası bir sahnede geçen bir hayatta kalma oyunu. Umbrella Corp.

Oyun, Proton'da Platinum olarak derecelendirildi ve birkaç kullanıcı küçük hatalar bildirdi. Genel olarak, korku oyunlarıyla ilgileniyorsanız kesinlikle oynanabilecek en yeni oyunlardan biridir.

10. Assassin's Creed Serisi

Ben dahil çoğu insan Assassin's Creed ile büyüdü. "Assassin's Creed" adlı ilk Assassin's Creed oyunu Ubisoft tarafından oluşturulan, 2007 yılında piyasaya sürüldü. Stüdyo, şimdiye kadar on iki ana Assassin'in oyununu ve en sonuncusu Assassin's Creed Valhalla olmak üzere birçok alt yayınını yayınladı.

Assassin's Creed, Prince of Persia serisinden esinlenen bir gizlilik ve macera oyunudur. İşte Linux'ta oynayabileceğiniz Assassin's Creed oyunlarının derecelendirmeleriyle birlikte listesi. Her şeyi test etmek için, Lutris kullanarak Linux'a Ubisoft Connect'i kurdum ve ücretsiz edindiğim Assassin's Creed II'yi kurdum. Entegre UHD 620 grafiklere sahip 8. nesil Intel 8250U makinemde nasıl çalıştığına oldukça şaşırdım.

Bu makalede ele aldığımız oyunlar, meşhur buzdağının sadece görünen kısmı. En sevdiğiniz oyunları oynamak istiyorsanız, büyük olasılıkla, bunlar Linux'ta mevcut olabilir. Linux'ta bulunan tüm oyunların listesini görmek için resmi ProtonDB web sitesini ziyaret edin .

Linux'ta oyun oynamak son yıllarda uzun bir yol kat etti ve yavaş ama emin adımlarla, daha iyi hale gelecektir. Bu konudaki düşünceleriniz neler? Bizimle Paylaşın.