Linux WSL2, Windows 10 ve Windows 11'e nasıl kurulur

Linux amacıyla Windows Alt Sistemi'nin en son sürümü mühim bir yükseltmedir; Çoğu şahıs amacıyla kurulumu bundan sonra her vaktinden daha kolay.

Microsoft, sanal bir makine kurmaya lüzum kalmadan gerçek Linux'u Windows içersinde çalıştırmanın bir yolu olan Linux amacıyla Windows Alt Sistemi'ni başlattığında çok çok çene düşürdü. Proje bir ton destek gördü ve WSL2 en yeni ve en iyisi.

İşleri biraz daha ileri götürür ve Windows 10 ve Windows 11'deki Linux deneyimine daha da çok kusursuzluk katar. Şimdi, sürüm 1.0'ın pazara sürülmesinden bu yana, Windows makinenizde WSL2'yi kurmak hiç bu kadar basit olmamıştı, GUI programları bundan sonra Windows 10'da da destekleniyor.

WSL yükleme komutu.

Artık WSL2'yi Windows 10 ve Windows 11 bilgisayarınızda çalışır hale getirmenin yeni ve son derece kolaylaştırılmış bir yolu var. En son sürümü edinmek amacıyla Windows 10 sürüm 21H1, 21H2 ya da 22H2'yi ya da bütün Kasım güncelleştirmelerinin uygulandığı Windows 11 21H2'yi çalıştırıyor olmanız gerekir.

Bu gerçekleştikten sonra PowerShell'i açın ve şu komutu girin:

wsl --install

İşte bu kadar. Kurulum prosedürü başlar ve bitene kadar rahatlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, WSL lüzumlu bütün sistem özelliklerini etkinleştirecek ve Ubuntu'yu indirip yükleyecektir. Kurulum esnasında bir dağıtımın yüklenmesini istemiyorsanız, yükleme komutuna -- dağıtım yok etiketini ekleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Ubuntu olmayan bir dağıtımın yüklenmesini istiyorsanız, ismini install komutundan sonra ekleyebilirsiniz. Örneğin, wsl --install Debian.

WSL bundan sonra Microsoft Store vasıtasıyla dağıtılmaktadır ve kolaylaştırılmış yükleme prosedürü bu sürümü içeri çekecektir. Alternatif olarak, direkt olarak Microsoft Store girişinden indirebilirsiniz.

WSL 1 ile beraber WSL 2'i de kullanmak istiyorsanız, isteğe bağlı Linux amacıyla Windows Alt Sistemi bileşenine de gereksiniminiz olacaktır.

WSL2 bundan sonra standarttır, fakat rastgele bir amaçla WSL1'i yanısıra kullanmak istiyorsanız, isteğe bağlı Linux amacıyla Windows Alt Sistemi bileşeninin etkinleştirilmesi gerekir. Neyse ki, bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi, yukarıda sarfedilen install komutuna --enable-wsl1 eklenerek.

Ancak, WSL2'yi çalıştırıp çalıştırdıktan sonra bile bileşeni dilediğiniz vakit etkinleştirebilirsiniz. PowerShell'i yönetici olarak açın ve şu komutu girin:

dism.exe /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Windows-Subsystem-Linux /all /norestart

Sonunda, bilgisayarınızı tekrardan başlatmanız gerekecek, norestart eklemek, yaptığınız şeyden derhal atılmayacağınız manasına gelir. Hemen tekrardan başlatmak istiyorsanız, bunu komutun sonundan atlayın.

WSL2 ile alakalı iyi olan şey, WSL1'in konumunu almamasıdır. Sadece onunla beraber koşar. Bu, Linux yüklemelerini değişik sürümlerin bir kombinasyonuyla çalıştırabileceğiniz manasına gelir. Her ikisini de varsayılan olarak ayarlayabilir ve PC'nizde tespit edilen her Linux dağıtımına özel olarak bir sürüm ayarlayabilirsiniz.

PowerShell'de varsayılan bir sürüm kurma ve ayarlaması

WSL2'yi yükler yüklemez her şeyin çalışmasını istiyorsanız, bunu varsayılan sürüm olarak ayarlayabilirsiniz.

wsl --set-default-version 2

PowerShell'de yüklü Linux dağıtımlarını ve bunların ilgili WSL sürümlerini listelemek kolay ve faydalıdır

WSL2 varsayılan olarak ayarlandığında, bundan sonra bütün Linux yüklemeleri onu otomatik olarak kullanacaktır. Yüklü Linux dağıtımlarınızın hangi WSL sürümünü kullandığını basitçe denetim edebilirsiniz.

wsl --list --verbose 

Ayrıntılı bayrağı kullanmak, hangi WSL sürümünün hangi Linux kurulumuna bağlı olduğunun dökümünü verecektir. Bu olmadan, yüklediğiniz Linux sürümlerinin bir listesini alacaksınız.

WSL sürümünü dağıtım bazında değişimi yapın

WSL2'yi varsayılan olarak ayarlarken, daha sonra yüklediğiniz her şeye uygulanır. Zaten ayarladıysanız manuel olarak dönüştürmeniz gerekir. Aynı şekilde, sürüm 1 ve 2 arasında gitmek ya da sisteminizde bir karışım çalıştırmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

wsl --set-version

Bu nedenle, örnek olarak, WSL'de WSL2'ye dönüştürmeniz gereken bir Debian kurulumunuz varsa,

wsl --set-version debian 2

Linux'un yalnızca bir sürümü yüklüyse, yalnızca şunu yazın

wsl

PowerShell'de sizi ilişkili bash kabuğuna başlatır. Ancak birden fazla dağıtımınız varsa, bu komutla belirli bir dağıtım başlatabilirsiniz.

wsl -d

İşiniz bittiğinde, yazma

exit

sizi PowerShell'e geri götürür.

Buradan sonra, ileri gitmeye ve dilediğiniz bütün Linux'u kurmaya hazırsınız. Tam kılavuzumuz size yol süresince yardımcı olacaktır, fakat WSL2 dilediğiniz gibi ayarlandıktan sonra, arka planda kaybolur.

WSL kullanıyorsanız, Windows Terminal uygulamasını Microsoft Store'dan almaya da değer. Her birisi ile  beraber yüklenen standart terminali kullanabilir ya da yukarıda gösterildiği gibi PowerShell üzerinden başlatabilirsiniz, fakat Windows Terminali aynı anda aniden çok kabuk çalıştırmanıza imkan tanıyan temiz, sekmeli bir arayüze sahiptir. PowerShell, Linux, Azure Cloud Shell ve hem de Komut İstemi'nin hepsinin tek bir pencerede yan yana açılmasını sağlayın.