Lenovo'dan Windows'a Rakip: Yeni İşletim Sistemi Geliyor!
Huawei’nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!

Sıradaki içerik:

Huawei’nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!

e
sv

Lenovo’dan Windows’a Rakip: Yeni İşletim Sistemi Geliyor!

16 okunma — 19 Ekim 2023 13:57
Lenovo, Windows'a alternatif bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Yakında kullanıcılarla buluşturmayı planladığı bu yeni sistem "Esper Foundation OS" adını taşıyacak ve Android 11 temelinde çalışacak.
lenovodan windowsa rakip yeni isletim sistemi geliyor10681

Lenovo, Esper Foundation tarafından geliştirilen Android temelli işletim sistemini kullanma kararı aldı. Bu özel sistem, cihaz yönetimi (MDM) özellikleriyle birlikte geliyor.

Esper Foundation tarafından desteklenen ilk cihaz, 12. Nesil Intel Core i9 işlemci, 16 GB DDR4 RAM ve 512 GB’a kadar SSD depolama özelliklerine sahip olan Lenovo ThinkCentre M70A olacak.

2023 yılının sonlarına doğru ise Lenovo ThinkCentre M70q, M90n-1 IoT ve ThinkEdge SE30 v2 gibi cihazlar da bu platformda piyasaya sürülecek. Esper Foundation’ın işletim sistemi, Android 11 tabanlıdır ve üç yıl süreyle destek alacak.

Lenovo’nun, Chrome OS sistemini de değerlendirdiği ancak Android temelli bir sistemde karar kıldığı öğrenildi. Lenovo’nun Global Gelişmiş Çözümler Pazarlama ve Stratejisi Direktörü Johanny Payero, “Esper, android temelli bir yazılım çözümü sunmaktadır. Özellikle x86 mimarisi için optimize edilmiş bu Android işletim sistemi, Lenovo için pazarda eşsiz bir fırsat sunuyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli