Kripto Para Yasası TBMM'den Geçti: Yeni Düzenlemenin Detayları
Steam Yeni Oyun Kayıt Aracı ile Anlarınızı Yakalayın

Sıradaki içerik:

Steam Yeni Oyun Kayıt Aracı ile Anlarınızı Yakalayın

e
sv

Kripto Para Yasası TBMM’den Geçti: Yeni Düzenlemenin Detayları

22 okunma — 27 Haziran 2024 12:35
Kripto para düzenlemesi TBMM'den geçti. Yeni yasa ile kripto para borsaları, yatırımcılar ve şirketler için neler değişiyor?
kripto para yasasi tbmmden gecti yeni duzenlemenin detaylari12886

Kripto Para Düzenlemesi TBMM’den Geçti: Neler Değişiyor?

Mayıs ayında TBMM’ye sunulan kripto para düzenlemesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Bu yeni yasa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Kripto para borsaları, yatırımcılar ve kripto para teknolojileri geliştiren şirketleri etkileyen önemli değişiklikler içeriyor.

SPK Kontrolünde Kripto Para Borsaları

Yeni düzenleme ile birlikte kripto para borsaları, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) denetimi ve kontrolü altına girecek. SPK, kripto para borsalarına yönelik yeni düzenlemeler hazırlayabilecek ve yeni kripto para arzları için onay süreci başlatılacak. Kripto paraların teknolojik altyapı kuralları ise TÜBİTAK tarafından belirlenecek.

Kripto Para Vergilendirmesi

Yeni yönetmelikte, yatırımcılara yönelik herhangi bir vergilendirme uygulaması yer almıyor. Ancak, Türkiye’de hizmet sunan kripto varlık hizmet sağlayıcıları, her yıl gelirlerinin %1’ini SPK’ya, %1’ini ise TÜBİTAK’a hizmet ücreti olarak ödemek zorunda olacak.

Steam Yeni Oyun Kayıt Aracı ile Anlarınızı Yakalayın başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

SPK Lisansı Zorunluluğu

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, Türkiye’de hizmet sunabilmek için SPK’dan lisans almak zorunda olacak. Yabancı kripto para borsaları da Türkiye’deki müşterilere hizmet sunmak ve tanıtım yapmak için SPK’dan lisans almak zorunda.

Lisanssız Faaliyet Gösterenlere Hapis Cezası

İzin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren borsaların yetkililerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Müşteri Kripto Paralarının Korunması

Müşterilerin ve kripto para borsalarının kripto varlıkları, SPK ve TÜBİTAK tarafından belirlenecek kurallara göre saklanacak. Müşterilerin kendi cüzdanlarında bulundurmayı tercih etmedikleri kripto varlıklar, yetkilendirilmiş kuruluşlarca saklanacak ve müşterilere ait nakitler bankalarda tutulacak.

Müşteri ve Borsa Varlıkları Ayrımı

Müşterilere ait nakit ve kripto varlıklar, kripto varlık hizmet sağlayıcıların malvarlığından ayrı tutulacak ve bu düzenlemeye uygun olarak kayıt altına alınacak. Müşterilerin varlıkları, borsaların borçları nedeniyle haczedilemeyecek, rehin edilemeyecek ve iflas masasına dahil edilemeyecek.

Borçlar Kanunu Kapsamında Sorumluluk

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, bilişim sistemlerinin işletilmesi, siber saldırılar ve bilgi güvenliği ihlallerinden kaynaklanan kripto varlık kayıplarından Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili hükümleri kapsamında sorumlu olacak.

Yeni Kripto Para Arzı İçin Onay Gerekliliği

Yeni bir kripto para arzı için, kripto paranın teknolojik açıdan SPK ve TÜBİTAK’ın belirlediği kriterlere sahip olması ve her iki kurumdan da onay alınması gerekecek.

Reklam Kuralları

Kripto varlıklara yönelik yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği ile ilgili usul ve esaslar SPK tarafından belirlenecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, yayın, ilan, reklam ve duyuruları ile ilgili olarak Kurulca belirlenen esaslara uyacak.

Kripto Para ATM’lerinin Kapatılması

Yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’deki kripto para ATM’leri kapatılacak. Mevcut ATM’ler üç ay içerisinde hizmetlerini sonlandırmak zorunda olacak.

ÖzellikDetaylar
DenetimKripto para borsaları SPK tarafından denetlenecek.
VergilendirmeYatırımcılara yönelik vergilendirme yok; borsalar gelirlerinin %2’sini SPK ve TÜBİTAK’a ödeyecek.
Lisans ZorunluluğuKripto varlık hizmet sağlayıcıları, SPK’dan lisans almak zorunda.
Lisanssız Faaliyet CezasıLisanssız faaliyet gösteren yetkililere 3-5 yıl hapis ve para cezası.
Müşteri Varlıklarının KorunmasıMüşteri varlıkları, borsaların malvarlığından ayrı tutulacak ve korunacak.
Yeni Kripto Para ArzıYeni kripto para arzı için SPK ve TÜBİTAK onayı gerekecek.
Reklam ve İlan KurallarıSPK tarafından belirlenen reklam kurallarına uyulacak.
Kripto Para ATM’lerinin KapatılmasıTürkiye’deki kripto para ATM’leri kapatılacak.

Yeni düzenlemeler ile birlikte kripto para ekosisteminde önemli değişiklikler yapılacak ve daha güvenli bir ortam sağlanacak. Bu düzenlemelerin Türkiye’deki kripto para piyasası üzerindeki etkilerini ilerleyen dönemlerde daha net görebileceğiz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli