Karsan, Busworld 2023'te Yenilikçi Ürün Gamıyla Gövde Gösterisi Yaptı!
Samsung, One UI 6.1 Güncellemesiyle Yapay Zeka Özelliklerini Artırıyor

Sıradaki içerik:

Samsung, One UI 6.1 Güncellemesiyle Yapay Zeka Özelliklerini Artırıyor

e
sv

Karsan, Busworld 2023’te Yenilikçi Ürün Gamıyla Gövde Gösterisi Yaptı!

21 okunma — 09 Ekim 2023 14:36
Brüksel'de düzenlenen sektörün önde gelen fuarlarından Busworld 2023'te Karsan, bataryalı elektrikli (BEV), hidrojenle çalışan (FCEV) ve ileri otonom teknolojilere sahip araçlarıyla katılımcıların ilgi odağı oldu.
karsan busworld 2023te yenilikci urun gamiyla govde gosterisi yapti9836

Brüksel’deki otobüs sektörünün en prestijli fuarı olan Busworld 2023’te Karsan, güçlü bir varlık gösterdi. 7-12 Ekim tarihleri arasında Belçika’da düzenlenen etkinlikte Karsan, tamamen elektrikli ürün yelpazesinden olan e-JEST, Otonom e-ATAK ve Hydrogen e-ATA modellerini katılımcılara tanıttı. Aynı zamanda Avrupa ve Amerika’nın ilk elektrikli otonom yolcu otobüsü olan Otonom e-ATAK, fuar süresince park alanında gerçekleştirdiği otonom sürüşlerle ziyaretçilere teknolojik kabiliyetlerini gösterdi.

Karsan Avrupa Pazarında Yükselişini Sürdürüyor

Fuarın Karsan için oldukça hareketli ve başarılı geçtiğini belirten Karsan CEO’su Okan Baş, firma olarak altı dekadır süregelen deneyimleri ve 2.500 kişilik dinamik ekibiyle Karsan’ın otobüs endüstrisinde tanınan lider markalardan biri olduğunu ifade etti. Okan Baş, son üç yıl içerisinde yüzde 100 elektrikli ürün gamını piyasaya sürdüklerini ve Avrupa’da sürekli olarak büyüdüklerini vurguladı.

“2023’ün ilk yarısında da başarı grafiğimiz artarak devam ediyor.” diyen Baş, “Bu yılın ilk yarısında, yüzde 100 elektrikli Karsan araçlarıyla Avrupa şehir içi elektrikli toplu taşımacılık pazarında pazar payımızı yüzde 6,7’ye yükselttik. E-JEST modelimiz, piyasaya sürüldüğünden bu yana 318 adetle Avrupa’da yüzde 24’lük pazar payı elde ederken; e-ATAK modelimiz de 233 adet satışla yüzde 26 pazar payına ulaştı. Her iki modelimiz de elektrikli minibüs ve midibüs kategorisinde Avrupa’da en çok tercih edilen araçlar arasında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Otonom e-ATAK, Ekstrem Koşullarda Bile Sorunsuz Hizmet Veriyor

Karsan’ın Otonom e-ATAK modelinin global arenada aktif olarak hizmet sunduğunun altını çizen Okan Baş şunları belirtti: “Otonom taşımacılık alanındaki araçlarımızla son 1,5 yıl içerisinde Michigan ve Norveç’te düzenli olarak yolcu taşıma operasyonları gerçekleştirdik. Ek olarak Fransa’da Chateauroux, Romanya’nın Bükreş kentinde, Türkiye’de Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Otonom e-ATAK projelerimizi başarıyla uygulamaya aldık. Bu projelerin toplamını ele aldığımızda otonom araçlarımızla 50 bin kilometreyi aşkın bir sürüş deneyimine sahip olduk ve 20 binin üzerinde yolcu taşıma hizmeti verdik. Bu süre zarfında aracımızı dünyanın farklı bölgelerindeki çeşitli hava koşullarında test etme ve iyileştirme şansını elde ettik.

Michigan’daki deneyimlerimizde, ağır kar yağışları ve -25 derece gibi zorlu hava şartlarına rağmen, diğer taşıtların sokağa çıkamadığı anlarda bile Otonom e-ATAK ile kesintisiz ve güvenli bir hizmet sunduk. Ayrıca, doğaya en az zarar veren ve doğada bolca bulunan yakıt teknolojisi olan hidrojenle çalışan e-ATA Hydrogen modelimizi geçen yıl IAA’da tanıtmıştık. Elektrik ve otonomi dışında, hidrojen teknolojisinde de mobilite alanında öncü bir rol üstlenerek geleceğin taşımacılık vizyonuna öncülük ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Karsan Elektrikli Araçlarıyla 2023 Sonu Hedeflerini Açıkladı

Karsan’ın 2023 vizyonunun oldukça büyük ve hedef odaklı olduğunu vurgulayan CEO Okan Baş, “Bugüne kadar 22 ülkede 850 adet elektrikli aracımızla toplamda 100 milyon km’lik elektrikli sürüş deneyimi yaşadık. 2023 yılının sonuna kadar bu 22 ülkede toplamda bin adet elektrikli Karsan aracıyla trafikte olmayı planlıyoruz. Kuzey Amerika gibi yeni hedef pazarlarımızda zaten 30 adet e-JEST modeliyle faaliyette bulunuyoruz; bu sayıyı yıl sonuna kadar 100’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Aralık ayında Japonya pazarı için sağdan direksiyonlu e-JEST modelimizin lansmanını yapacağız. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Japonya’da 300 adetlik satış hedefimiz bulunuyor. Karsan olarak, geleceğin ulaşım çözümlerini şekillendirmeyi hedefleyen bir marka olma yolunda, etkin ve yenilikçi yaklaşımlarla ilerliyoruz. Bu vizyonumuzun, uluslararası arenada kazandığımız 11 prestijli ödülle de tanınmış olması, bizi ayrıca mutlu ediyor ve motive ediyor” ifadelerini kullandı.

Karsan, Busworld 2023'te Yenilikçi Ürün Gamıyla Gövde Gösterisi Yaptı

Karsan, Yenilikçi Teknolojileriyle Geleceğin Ulaşımını Şekillendiriyor

Karsan, sadece otomotiv sektöründe bir üretici olarak değil, aynı zamanda yenilikçi teknolojilerin öncüsü olarak öne çıkıyor. Okan Baş bu konuda, “Karsan olarak sadece otomobil üretimi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda geleceğin ulaşımını tanımlayan teknolojilere öncülük ediyoruz. Bu bağlamda Otonom e-ATAK modelimizle getirdiğimiz “Platooning” ve “Remote Driving” teknolojileri büyük bir adımı temsil ediyor,” dedi.

“Platooning” teknolojisi, birden fazla Otonom e-ATAK’ın sanki tek bir uzun otobüs gibi hareket etmesini sağlıyor. Bu, özellikle yoğun trafikte büyük avantajlar sağlıyor. 8 metrelik birden fazla aracın, birbirini takip ederek tek bir otobüs gibi hareket edebilmesi, duraklarda aynı anda durabilmesi ve yolcularını alabilmesi, bu teknolojinin sunduğu en büyük yeniliklerden. Bu sayede, operatörler ihtiyaç duyduklarında birden fazla aracı bu teknolojiyle çalıştırarak, büyük otobüslerle aynı kapasiteye sahip olabilecek, enerji tasarrufu sağlayacak ve manevra yeteneğini koruyacak.

“Uzaktan Sürüş” teknolojisi ise, Otonom e-ATAK’ın karşılaşabileceği beklenmedik durumlarda, araca anında müdahale edilmesine olanak tanıyor. Örneğin, bir kaza ya da yol çalışması nedeniyle rotadan sapma durumunda, uzaktan müdahale ile araç tekrar rotasına geri döndürülebiliyor. Bu, otonom araç filosunu yöneten operatörler için büyük bir maliyet avantajı oluşturuyor. Okan Baş, “Bu teknolojiler, otonom otobüs operatörlerinin sadece bugün için değil, geleceğin ulaşımı için de büyük avantajlar sağlıyor,” şeklinde konuştu.

Karsan, Gelişmiş Isı Pompası Teknolojisiyle Soğuk İklim Performansını Optimize Ediyor

Okan Baş, elektrikli araçlarında kışın daha etkin performans sağlamak amacıyla yaptıkları yenilikleri aktardı: “Isı pompası teknolojisinin, soğuk hava koşullarında enerji verimliliği ve menzil üzerindeki önemi büyük. Ancak mevcut ısı pompası teknolojileri genellikle -5 dereceden daha düşük sıcaklıklarda aktif hale gelmiyor. Biz Karsan olarak, bu sınırlamayı aşmak için kendi bünyemizde çalışmalar gerçekleştirdik ve -25 derecede bile çalışabilen ‘Gelişmiş Isı Pompası’ teknolojisini geliştirdik.”

Bu yenilikçi teknolojiyle, e-ATA modelinin enerji tüketiminin soğuk iklim koşullarında yüzde 80’e kadar azaldığını belirten Baş, “Bu sayede, e-ATA serimizin zaten etkileyici olan menzilini, en sert kış şartlarında bile daha da uzatabiliyoruz. Yakın bir zamanda bu gelişmiş ısı pompası teknolojisini e-ATAK modellerimize de entegre etmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda, araçlarımızın toplam ağırlığını azaltmak için de yenilikçi adımlar atıyoruz,” dedi.

“12 metrelik e-ATA modelimizin ağırlığını bu yıl içinde 600 kilogram hafifleteceğiz. 2025 yılına gelindiğinde ise geri dönüştürülebilir materyaller, hafif alüminyum ve karbonfiber kullanarak bu değeri 900 kilograma çıkaracağız. Bu, e-ATA modelimizin enerji tüketimini ve yolcu kapasitesini daha da etkileyici kılacak,” şeklinde konuştu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli