İPhone'unuzda Silinen Metin Mesajları Nasıl Geri Alınır

Herkes önemsiz gördüğü kısa mesajları siler, fakat bir noktada tam olarak istemediğiniz bir metin mesajını silebilirsiniz. Daha sonra, telefonunuzda aceleyle gezinir, asi kısa mesajı ararsınız, fakat bunun hiçbir yerde bulunmadığını keşfedersiniz.

Herkes önemsiz gördüğü kısa mesajları siler, fakat bir noktada tam olarak istemediğiniz bir metin mesajını silebilirsiniz. Daha sonra, telefonunuzda aceleyle gezinir, asi kısa mesajı ararsınız, fakat bunun hiçbir yerde bulunmadığını keşfedersiniz. Panik amacıylade, edebiyete dek gittiğini fark ettiğinizde vücudunuzda bir ürperti hissetmeye başlarsınız - siber uzayın boşluğuna kapılırsınız.

Sakinliğinizi şimdilik kaybetmeyin! Görünen o ki, silinen metin mesajlarınızı geri alabilmek amacıyla emniyet edebileceginiz birkaç alışılmadık teknik hala var ve silinen metinleri, geçmişte günler ya da haftalar evvelce silseniz bile, fakat bu prosese geri alabilirsiniz. telefonunuzu daha eski bir yedeğe geri yüklemek istiyorsunuz. Aslında, bu makalede açıkladığımız başlıca tekniklerin her ikisi de iPhone'unuzu evvelceki bir hale geri yükleme çevresinde dönecektir; bu, silinen metinleri özenle seçip tek tek geri yükleyemeyeceğiniz manasına gelir.

İlk teknik gerektiğince kolaydır ve sadece iPhone'unuzu (ve potansiyel olarak iCloud saklama alanını genişleten iCloud + aboneliği ) gerektirir. Fakat ikinci teknik, en az bir USB bağlantı noktasına sahip bir Windows ya da Mac bilgisayar gerektirir. Mutlak en kötü hal senaryoları amacıyla üçüncü bir teknik de sağladık.

Başlamadan evvelce, lütfen iPhone'unuzda "Ayarlar" ve "iCloud" altında "iPhone'umu Bul " özelliğini dönem dışı bıraktığınızdan emin olun . İşlem tamamlandıktan sonra yine etkinleştirmeyi unutmayın.

Yöntem 1: iCloud'dan Geri Yükle

Silinen iPhone metinlerinizi geri yüklemeye çalışırken kullanılacak ilk ve en iyi yöntem, onları daha eski bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemektir. Talimatlarımızı takip ederseniz bu işlem son derece basittir, ancak Wi-Fi bağlantınızın ne kadar hızlı olduğuna ek olarak iPhone'unuzun ne kadar depolama alanı kullandığına bağlı olarak zaman alıcı olabilir. 

 • Ana ekranınızdaki "Ayarlar" simgesine gidin.
 • Ayarlar menüsünde iCloud profilinize dokunun. Bu, fotoğraf rozetinizi ve Apple Kimliği bilgilerinizi içerendir.
 • "iCloud" a dokunun.
 • "iCloud Yedekleme"ye dokunun ve açık olduğundan emin olun.
 • "Şimdi Yedekle"ye dokunun.
 • Yedekleme işleminin bitmesini bekleyin.

İşlemin bir sonraki aşaması, iPhone'unuzu önceki bir yedekleme sürümüne geri yüklemenizi gerektirecektir. Bu, iPhone'unuzu esasen silmeniz gerektiğinden sakıncalıdır - bu nedenle önceki adımda iCloud'a yedeklediniz.

 • Ayarlara git."
 • "Genel"e dokunun.
 • "iPhone'u Aktar veya Sıfırla"ya dokunun.
 • "Tüm İçeriği ve Ayarları Sil" ve kabul edin.
 • Telefonunuzu, silinen metinlerinizi içeren önceki bir yedeğe geri yükleyin.

Silinen metinleriniz güvenli hale getirildikten ve yedeklendikten sonra, telefonunuzu yukarıda size yol gösterdiğimiz en son yedeğine geri yüklemek için 1-5 arasındaki adımları tekrarlayın.

Yöntem 2: Mac veya Windows'tan İtunes Kullanarak Geri Yükleme

iCloud, iPhone yedeklemelerinizi saklamanın en uygun yolu değilse, iPhone'unuzu iTunes yüklü uyumlu bir Windows'a veya Finder'lı bir Mac'e bağlayarak Yöntem 1'de açıkladığımız adımları yeniden uygulayabilirsiniz. Yöntem 2 kavramsal olarak Yöntem 1'e benzer, çünkü mevcut iPhone'unuzu yedekleyecek, ardından önceki bir yedekten geri yükleyecek ve silinen metinlerinizi oradan alacaksınız. Bu yöntem, silinen metinleri içeren yeni bir yedeklemeye sahip olmak için iPhone'unuzu bir Windows PC veya Mac bilgisayara düzenli olarak yedeklediğinizi varsayar. Söz konusu metinleri bulduktan sonra, iPhone'unuzu en son yedeklemenize geri yüklemeden önce bunları farklı bir sisteme veya sürücüye yedeklediğinizden emin olmalısınız.

 • iPhone'unuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 • iTunes penceresinden iPhone'unuzu seçin ve ardından "Özet"e tıklayın. Finder penceresinde iPhone'unuzu "Konumlar"da bulabilirsiniz.
 • "Şimdi Yedekle"yi tıklayarak iPhone'unuzu yedekleyin.
 • "Yedeklemeyi Geri Yükle"yi tıklayarak iPhone'unuzu silinen metinlerinizi içeren yeni bir yedeğe geri yükleyin.
 • Metinlerinizi emniyete alın ve istenirse saklama için alternatif bir saklama konumuna gönderin.
 • iPhone'unuzu 3. adımda oluşturulan en son yedeklemeye geri yüklemek için 1., 2. ve 4. adımları tekrarlayın.

Yöntem 3: Operatör desteği isteyin

iPhone'unuzun en son yedeklerini iCloud'da veya bir bilgisayarda tutmadıysanız, silinen metinleri iPhone'unuza geri yüklemek için operatörünüzden yardım istemeniz gerekebilir. Bu işlemin taşıyıcılar arasında farklılık gösterdiğini ve herhangi bir taşıyıcının metinlerinizi geri yükleyebileceğinin %100 garantisi olmadığını unutmayın. Ancak, metinlerinizi kesinlikle geri almanız gerekiyorsa ve başka bir yol yoksa, yine de denemeye değer.

Ayrıca, uğraşılması gereken birkaç ek husus vardır. iMessage tarafından kullanılan şifreleme stilinin , operatörleri (veya sizin dışınızdaki hemen hemen herkesin) bilgilerinize erişmesini engellemesi gerekiyordu ve bu, doğrudan hücresel planınızla konuşmayan tamamen farklı bir hizmet olduğundan, muhtemelen önemli bir iMessage'ı sildiyseniz ve geri yüklenecek başka iPhone yedeğiniz yoksa şansınız kalmaz. 

Buna rağmen, operatörünüzden silinen SMS mesajlarını almak hala zor ve uygunsuz bir süreç olabilir. Operatörünüzle her iletişim kurduğunuzda, kimliğinizi kanıtlamak için muhtemelen fazladan çalışma yapmanız gerekecektir. Bu, onların aslında siz olduğunuzu ve bir SIM takas  saldırısı girişiminde bulunan kötü niyetli bir karakter olmadığınızdan emin olmak içindir.