Hidrojen Çalışan Araba Nedir ve FCEV Nasıl Çalışır?


Dünyanın yakın gelecekte sıfır emisyonlu araçlara yöneldiği bir sır değil. Elektrikli araçlar son on yılda benzinli araçlara alternatif olarak popülerlik kazanmış olsa da, hidrojen arabaları yetişmek için mücadele etti.
Hidrojen Çalışan Araba Nedir ve FCEV Nasıl Çalışır?

Dünyanın yakın gelecekte sıfır emisyonlu araçlara yöneldiği bir sır değil. Elektrikli araçlar son on yılda benzinli araçlara alternatif olarak popülerlik kazanmış olsa da, hidrojen arabaları yetişmek için mücadele etti. Bununla birlikte, hidrojen araçları, tıpkı elektrikli araçlar gibi, benzinli araçların yerini almak için makul bir seçenek olmaya devam ediyor.

Hidrojen arabalarının arkasındaki bilimi merak ediyor musunuz? 

Hidrojen Arabası Nasıl Çalışır?

Hidrojen arabaları söz konusu olduğunda, iki farklı güç kaynağınız olabilir; bir hidrojen içten yanmalı motor veya hidrojen yakıt hücreleri. Hidrojen içten yanmalı motor, benzin yerine hidrojen yakması dışında benzinli motora benzer şekilde tasarlanmıştır.

Öte yandan, motorunuzu tahrik etmek için kimyasal enerjiyi elektriğe dönüştürmek için bir hidrojen yakıt hücresi kullanılır. Bunun gerçekleşmesi için, hidrojen gazı, elektronların elektrik üretmesine neden olan bir kimyasal reaksiyon oluşturmak için oksijenle karıştırıldığı yakıt hücresine deposundan salınır.

Teknik olarak, bir hidrojen arabası elektrikli bir araç olabilir, ancak pillerle çalışmak yerine, kendi elektriğini üreten yakıt hücreli enerji santralleri ile tasarlanmıştır; bu yüzden yakıt hücreli elektrikli araçlar veya FCEV olarak adlandırılırlar. Benzer şekilde, bir hidrojen içten yanmalı araç seçme seçeneğiniz de var; HICEV olarak da bilinir. Aşina değilseniz elektrikli araçların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Hidrojen Yakıtlı Arabaların Faydaları Nelerdir?

Yakıt hücrelerine veya içten yanmaya dayanan hidrojen araçları, eser miktarda karbondioksit içermeyen bir egzoz ürünü olarak su buharı üretir. Yani hidrojenli araçlar da tıpkı elektrikli araçlar gibi çevre dostudur.

Bunun ötesinde, bir hidrojen arabasının akülü elektrikli bir araç gibi şarj edilmesi gerekmez; beş dakikadan daha kısa sürede yakıt ikmali yapabilirsiniz. Aslında, çoğu hidrojen arabası, dolu bir depoda 300 mil mesafeye kadar kolayca gidebilir.

Yakıt hücreli hidrojen arabaları sürüş sırasında kendi elektriğini ürettiği için büyük pillere ihtiyaç duymazlar. Çoğu durumda, 30kW'lık küçük bir pil, elektriği depolamak için fazlasıyla yeterlidir. Yakıt hücreli çoğu hidrojen aracının ömrü 5.000 ila 10.000 saat arasındadır; bu 150.000 ila 300.000 mil eşdeğeridir.

Tabii ki, yakıt hücreli bir elektrikli araç kullanıyorsanız, motor bir fare kadar sessiz olacaktır.

Hidrojen Arabaları Neden Henüz Yaygın Değil?

TWI Global'e göre, Hidrojen arabaları üretmek, akülü elektrikli araçlardan daha pahalı. Bu nedenle, çoğu otomobil üreticisi kumar oynamaya ve büyük ölçekte hidrojenli otomobiller üretmeye istekli değil.

Hidrojenli bir arabaya paranız yetse bile, nerede yakıt ikmali yapardınız? Şu anda hidrojen araçlarını desteklemek için yeterli altyapı yok. Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi'ne (AFDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 48 hidrojen yakıt ikmal istasyonu halka açıktır; Bu yakıt ikmal istasyonlarının 47'si Kaliforniya'da. Kanada'daysanız, halka açık yalnızca yedi hidrojen yakıt ikmal istasyonu vardır ( GLP Otogaz'a göre ).

Hidrojenin enerji verimliliği sorunu da var; Metan veya sudan saf hidrojen gazı elde etmek için genellikle fosil yakıtların yakılmasını içeren çok fazla kaynak gerekir.

Peki ya fosil yakıtlar olmadan hidrojen elde etmek için güneş enerjisine dayalı elektrik kullanırsanız? Evet, yapılabilir, ancak The Conversation tarafından yapılan bir araştırmaya göre , sadece yakıt hücreleri aracılığıyla tekrar elektrik üretmek için hidrojen gazı üretmek için elektrik kullanmak yerine pilli EV'leri doğrudan şarj etmek daha enerji verimli olacaktır.

Akaryakıt istasyonlarında bulunan hidrojen gazı için benzin veya elektrikten daha fazlasını ödersiniz; Benzin fiyatının fırlamasına neden olan küresel bir yakıt kıtlığı olmadığı sürece. Aslında hidrojen, birim hacim başına benzinden daha fazla enerji içerir; bu, muhtemelen bir hidrojen yakıt istasyonunu daha sık ziyaret edeceğiniz anlamına gelir.

Son olarak, hidrojen gazı oldukça uçucu ve yanıcıdır, bu da depolanmasını zorlaştırır. Bu nedenle, hidrojen gazı tankları, onaylanmadan önce zorlu koşullar altında sağlam ve çarpışma testinden geçirilmelidir. Ayrıca, uzun mesafeli nakliye güvenlik riskleri oluşturduğundan, hidrojen santralleri genellikle yakıt ikmal merkezlerine yakın inşa edilir.

Tüketiciler için Hangi Hidrojen Arabaları Kullanılabilir?

Motor1'e göre, 2011'den beri dünya çapında sadece 41.700 hidrojenli otomobil satıldı. Şu anda üretimde olan tek hidrojenli otomobiller Hyundai Nexo ve Toyota Mirai. Üretilen ancak üretimi durdurulan diğer önemli hidrojen araçları Honda Clarity ve Hyundai Tucson FCEV'dir.

Hyundai Nexo , hidrojenle çalışan bir yakıt hücreli elektrikli SUV aracıdır; 354 mil ile 380 mil arasında bir menzile sahiptir. Kuzey Amerika'daki başlangıç ​​fiyatı Mavi kaplama için yaklaşık 59.000$ ve Sınırlı donanım için yaklaşık 62.000$'dır.

Hyundai Nexo'ya benzer şekilde Toyota Mirai , hidrojen yakıt hücreli orta boy bir sedan araç. Dolu bir depoda, Toyota Mirai'nin tahmini menzili 357 mil (sınırlı trim) ile 402 mil (XLE trim) arasındadır. Kuzey Amerika'daki başlangıç ​​fiyatı XLE donanımı için 49.500$ ve Sınırlı donanım için 66.000$'dır.

Hem Hyundai Nexo hem de Toyota Mirai, Amerika Birleşik Devletleri'nde 7.500 $'lık federal vergi teşviki için uygundur; California'da bir hidrojenli araba satın alırsanız, 4.500$'lık ek bir vergi indirimi alırsınız.

Ayrıca Toyota Mirai ve Hyundai Nexo'nun sıfır faizli bir finansman seçeneği ve herhangi bir hidrojen istasyonunda 15.000 $'a kadar ücretsiz yakıt dolumu ile geldiğini belirtmekte fayda var. Bundan daha iyisi olamaz! Alternatif olarak sıfır emisyonlu akülü elektrikli araç seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Bir Sonraki Arabanız Hidrojenle Çalışabilir mi?

Gerçeği söylemek gerekirse, hidrojen arabalarının yollarda sıradan bir görüntü haline gelmesi için daha gidecek çok yolumuz var. Tabii ki, hidrojen yakıt ikmal istasyonları her yerde ortaya çıkmaya başlayana ve hidrojenden yararlanmak ekonomik olarak uygulanabilir hale gelene kadar, çoğu insan hidrojen arabaları konusunda şüpheci olacak.

Ancak, isterseniz yine de şu anda bir hidrojen arabası satın alabilirsiniz. Sorun şu ki, bir hidrojen yakıt istasyonu bulmak zor olabilir.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.