Google, Gmail'e iOS Uygulaması Gizlilik Etiketleri Ekliyor


Google nihayet iOS program saklılık etiketlerini Gmail'e ekledi. YouTube'dan sonra Gmail, saklılık etiketlerini alabilmek amacıyla bir diğer büyük Google programsıdır. Drive, Haritalar ve Jamboard gibi diğer programlar şimdilik etiketleri almamış olsa da, evvelce Gmail iOS saklılık etiketlerinden bahsedelim.
Google, Gmail'e iOS Uygulaması Gizlilik Etiketleri Ekliyor

Google nihayet iOS program saklılık etiketlerini Gmail'e ekledi. YouTube'dan sonra Gmail, saklılık etiketlerini alabilmek amacıyla bir diğer büyük Google programsıdır. Drive, Haritalar ve Jamboard gibi diğer programlar şimdilik etiketleri almamış olsa da, evvelce Gmail iOS saklılık etiketlerinden bahsedelim.

Başlangıç ​​olarak, programın konumunuza, tanımlayıcılara (telefon numaranıza değil), satın alma geçmişine, kişilere, arama geçmişine, fotoğraflara ve videolara ve tabii ki e-posta kimliğinize erişimi vardır. Google, size kişiselleştirilmiş tanıtımlar göstermek amacıyla bu bulguların bir bölümünü üçüncü doğrultu reklamcılarla bile paylaşabilir.

Gmail Gizlilik Etiketleri ve Gmail Alternatifleri

Bir e-posta uygulamasının ne kadar veriye gereksinim duyduğunu denetim etmenin en basit yolu, onu başka e-posta uygulamalarıyla karşılaştırmaktır. Gmail uygulamasının saklılık etiketlerini başka uygulamalarla karşılaştıralım. Gmail'in iOS uygulamasından topladığı verilerin tümü:

Veri Üçüncü Taraf Reklamları Analitik Ürün Kişiselleştirme Uygulama İşlevselliği
yer Evet Evet Hayır Evet
Tanımlayıcılar (Cihaz Kimliği) Evet Evet Evet Evet
Kullanım verisi Evet Evet Evet Evet
Satın Alma İşlemleri (Satın Alma Geçmişi) Hayır Evet Hayır Evet
İletişim Bilgileri (e-posta kimliği) Hayır Evet Evet Evet
Kullanıcı İçeriği (Fotoğraflar, videolar, ses vb.) Hayır Evet Evet Evet
Arama geçmişi Hayır Evet Hayır Evet
Teşhis (çökme ve performans verileri) Hayır Evet Hayır Evet
Kişiler Hayır Hayır Evet Evet

Yaygın Gmail benzerlerinden bazıları Tutanota, ProtonMail ve Edison Mail'dir. Öyleyse süratli bir Gmail alternatifleri program mağazası saklılık etiketi karşılaştırması yapalım.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ilk satır Gmail'dir. İkinci satır, açık kaynaklı bir e-posta programı olan Tutanota yönünden alınır. Gizlilik merkezli yaklaşımı, sadece programın çalışması amacıyla lüzumlu olan bilgileri topladığı manasına gelir. Sadece bu değil, Tutanota'nın tüketimi da bedavadır ve temiz bir arayüze sahiptir.

Daha çok emniyet ve saklılık arıyorsanız, ProtonMail var. Sizin hakkınızda mutlaka hiçbir şey toplamayan bir İsviçre e-posta hizmetidir. Temel ProtonMail bedava olsa da, bu hizmetten tam olarak yararlanmak amacıyla ücretli versiyonu almanız gerekecek.

Son olarak, Edison Mail var. Hem de program mağazasında bedava olarak mevcuttur. Edison Mail + amacıyla ödeme yapabilirsiniz fakat asli versiyon herkes amacıyla bedavadir. Edison Mail sadece e-posta adresinizi, kullanım verilerinizi ve teşhislerinizi toplar.

App Store Gizlilik Etiketleri ve Google

Apple Gizlilik Kuralları

Kullanıcılara, şirketlerin onlardan topladığı bilgilerin açık bir özetini vermek mutlaka iyi bir fikirdir. Bir şirketin veri toplaması mutlaka kötü bir şey değildir. Ancak, bir programın çalıştırması gereken veri hacimlerini bilmekten rahatsızlık duyabilecek insanlar var.

Gmail, asli bir e-posta hizmetidir fakat çalışmak amacıyla nerdeyse bir ton izin ve veri gerektirir. Diğer Google hizmetleriyle entegrasyonu nedeniyle kısmen böyledir. App Store saklılık etiketleri, Gmail'in belirli izinleri nasıl kullandığını da yansıtır. Mesela Gmail, reklam göstermek amacıyla konumunuzu üçüncü doğrultu reklamverenlerle paylaşır.

Google'ın e-posta hizmetinin işlevselliğine gelince, e-postalar, kısa mesajlar ve ses bilgileri gibi kullanıcı içeriğinize erişir. App Store'da bu erişimi gerektirmeyen birkaç diğer e-posta programı vardır. Esasında Tutanota, size bedava şifreleme de veren alternatiflerden biridir.

Öte yandan, Gmail size kusursuz bir entegrasyon verir ve Gmail hesabınızı kullanarak derhal derhal her şeye kaydolabilirsiniz. Bu entegrasyon daha çok esneklik sağlar ve Gmail'e rekabette avantaj sağlar. Bununla birlikte, Google daha iyi ve daha saklılık merkezli bir Gmail oluşturabilir ve şirketin bunu ileride yapıp yapmayacağını görmek istiyoruz.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.