Getir Yurt Dışından Çekilerek İkiye Bölünüyor
Apple CarPlay Destekli Motosikletler Geliyor

Sıradaki içerik:

Apple CarPlay Destekli Motosikletler Geliyor

e
sv

Getir Yurt Dışından Çekilerek İkiye Bölünüyor

39 okunma — 24 Haziran 2024 20:06
Getir, Avrupa ve ABD pazarından çekilerek Abu Dabi'li yatırım fonu Mubadala'dan 250 milyon dolarlık yeni yatırım alıyor. Şirket, Türkiye ve diğer varlıklarıyla ikiye bölünecek.
getir yurt disindan cekilerek ikiye bolunuyor12625

Finansal sıkıntılar yaşayan ve yurt dışı operasyonlarını sonlandıran Getir’in yeni yapılanma planı belli oldu. Getir, Abu Dabi’li yatırım fonu Mubadala‘dan 250 milyon dolarlık yeni yatırım alarak bölünecek. Bu süreç, şirketin Türkiye’deki operasyonlarını ve diğer varlıklarını iki bağımsız şirkete ayırmayı hedefliyor.

Mubadala’nın Yatırımı ve Şirketin Bölünmesi

Getir’in ortaklarından Abu Dabi’li devlet yatırım fonu Mubadala, Getir’e 250 milyon dolara kadar yeni sermaye yatırımı yapacak. Bu yatırımla birlikte, Getir iki bağımsız şirkete bölünecek. Bu şirketlerden ilki, Türkiye’deki yemek ve market dağıtım operasyonlarını sürdüren şirket olacak. İkinci şirket ise Getir’in diğer varlıklarını içeren bağımsız bir şirket olacak.

Apple CarPlay Destekli Motosikletler Geliyor başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Tablo: Bölünme Sonrası Şirketlerin Yapısı

ŞirketFaaliyet AlanıYöneticiHisse Sahipliği
Şirket 1Türkiye’deki yemek ve market dağıtım operasyonlarıBatuhan GültakanMubadala (çoğunluk hissesi)
Şirket 2Getir’in diğer varlıkları (BiTaksi, Getir Drive)Nazım Salur

Yönetim ve Operasyonel Değişiklikler

Bölünme işine Getir’in mevcut yöneticisi Batuhan Gültakan liderlik edecek. Gıda ve yemek dağıtım operasyonlarında Getir kurucusu Nazım Salur’un herhangi bir görevi olmayacak. Nazım Salur, BiTaksi ve Getir Drive hizmetleri dahil olmak üzere Getir’in diğer varlıklarını içeren yeni işletmeyi yönetecek.

Mubadala’nın Türkiye Pazarı İyimserliği

Mubadala, 250 milyon dolarlık yatırım ile Getir’in Avrupa’daki operasyonlarının kapatılmasını kolaylaştırmayı ve Türkiye’deki operasyonları büyütmeyi amaçlıyor. Mubadala’nın Türkiye pazarının görünümü konusunda iyimser olduğu ve yeniden yapılanmanın şirketi çok daha güçlü bir konuma getireceği söyleniyor.

Getir’in Hızlı Büyümesi ve Düşüşü

Getir, pandemi döneminde hızla büyümüş ve bir zamanlar 11,8 milyar dolar değere ulaşmıştı. Yurt dışında rakiplerini satın alan ve hizmet verdiği ülke sayısını artıran Getir’in büyüme stratejisi başarısızlıkla sonuçlandı. Bloomberg’e göre, Getir’in Avrupa ve ABD pazarlarından elde ettiği gelir, şirketin toplam gelirinin sadece yüzde 7’sini oluşturuyordu. Bloomberg, Getir’in bu başarısızlığını iyi bir şekilde analiz edilmemiş satın almalar ve girilen pazar dinamiklerinin anlaşılamamış olmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Pandemi Sonrası Düşüş Nedenleri

Pandeminin sona ermesi, yüksek çalışan maliyetleri ve kültür farklılıkları Getir’in düşüşüne neden oldu. Şirketin yurt dışındaki operasyonları, beklenilen başarıyı getirmedi ve bu durum, şirketin geri çekilme ve yeniden yapılanma kararını tetikledi.

Getir’in yurt dışı operasyonlarını sonlandırarak Türkiye’deki operasyonlarına odaklanma kararı ve Mubadala’nın 250 milyon dolarlık yatırımı, şirketin geleceği için kritik adımlar olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki market ve yemek dağıtım işi ile Getir’in diğer operasyonları ayrıştırılarak daha güçlü ve odaklanmış bir yapı oluşturulacak. Bu yeniden yapılanma, Getir’i daha sürdürülebilir bir büyüme yoluna sokabilir.

Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli