Elon Musk'ın Uydu İnternet Projesi Starlink, Türkiye'de Hizmet Vermeye Başlıyor!
Assassin’s Creed Mirage Sistem Gereksinimleri

Sıradaki içerik:

Assassin’s Creed Mirage Sistem Gereksinimleri

e
sv

Elon Musk’ın Uydu İnternet Projesi Starlink, Türkiye’de Hizmet Vermeye Başlıyor!

16 okunma — 21 Eylül 2023 10:36
SpaceX'in Starlink uydu internet servisi, Türkiye'ye adım atıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, SpaceX ile yapılan görüşmeleri doğruladı.
elon muskin uydu internet projesi starlink turkiyede hizmet vermeye basliyor8346

Dr. Ömer Fatih Sayan, X (eskiden Twitter olarak bilinen) platformunda yaptığı paylaşımda, Elon Musk‘ın Starlink uydu internet servisinin Türkiye pazarına giriş yapması için gereken süreçlerin başladığını ifade etti. Starlink, dünya genelinde birçok ülkede aktif olarak hizmet vermektedir. BTK ve SpaceX yetkilileri arasındaki bu önemli toplantının, Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın görüşmesinin ardından yapılması, gözleri bu iş birliğine çevirdi.

Starlink, Türkiye Pazarına Adım Atıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan‘ın açıklamalarına göre, alçak yörünge uydu internet servisi sağlayan Starlink, Türkiye’de hizmet vermeyi planlıyor. Dr. Sayan, “Starlink’in BTK’ya yaptığı başvuru üzerine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuzda SpaceX temsilcileri ile kapsamlı bir toplantı düzenledik. Bu toplantının sonunda, 25 Eylül 2023 tarihinde haberleşme sektörümüzdeki ilgili taraflar ve genel kamunun görüşlerini dinlemek üzere bir oturum planlandı.” şeklinde bilgi verdi.

BTK, 25 Eylül’de sektör temsilcileri ve kamuoyuyla bir araya gelerek Starlink’in Türkiye’deki potansiyel faaliyetlerini değerlendirecek. BTK’nın bu değerlendirmesinde herhangi bir engelle karşılaşmazsa, Starlink için gerekli lisans ve izinler verilecek. Ancak şu an için Starlink‘in Türkiye’de hizmete başlayıp başlamayacağına dair net bir karar bulunmamakla birlikte, işler pozitif bir yönde ilerlemekte.

Starlink Ne İşe Yarar? Starlink fiyatları nedir?

SpaceX’in uzay teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen Starlink, uydu tabanlı internet erişimi sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir uydu ağıdır. Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş binlerce mini uydudan oluşan bu ağ, yerdeki kullanıcılara özel bir alıcı aracılığıyla (çanak benzeri bir ekipman) internet erişimi sunar.

Starlink’in maliyeti coğrafi konuma ve seçilen pakete bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortalama olarak, Starlink’in aylık abonelik ücreti 90 dolar olarak belirlenmiştir, fakat özelliklerine göre bu fiyat 1.500 dolara kadar yükselebilir. Kullanıcılar, sistemi kullanabilmek için bir defaya mahsus olacak şekilde Starlink ekipmanını da satın almalıdır; bu ekipmanın başlangıç fiyatı 599 dolardır. Eğer daha yüksek hız, daha geniş bant aralığı veya taşınabilirlik gibi özelliklere ihtiyaç duyuluyorsa, 2.500 dolarlık ekipman paketini tercih etmek gerekmektedir. Starlink servisi kullanıcılara 25 Mbps ile 220 Mbps arasında değişen internet hızlarında hizmet sunar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli