Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi (2021)

Ülkenizde yaşamayı nasıl seversiniz? Bunu internette okuduğunuza göre, muhtemelen şimdilik oldukça hazırsınız, ama mutlu olduğunuzu söyleyebilir misiniz? İlginç bir şekilde, geçen yıl yaşanan yıkıcı olaylara rağmen, en mutlu ülkelerin sıralamasındaki değişiklikler 2020 ve hatta 2019'a kıyasla çok önemsiz.

Finlandiya, üst üste dördüncü yıldır küresel ankette birinci sırada yer alıyor. Bu İskandinav ütopyasının nesi harika? Araştırmacılar, Finlandiya'nın lider konumunu tekrar korumuş olmasına şaşırmadılar. Vatandaşlar ve hükümet arasında karşılıklı güven açısından her zaman en üst konumda olmuştur. Bu güven, pandemi sırasında insanların akıl sağlığını korumaya yardımcı olan ana faktörlerden biri olarak kabul edildi.

Dunyanın En Mutlu Ülkeleri 1

İzlanda, Danimarka, İsviçre ve Hollanda sırasıyla ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. Şimdiye kadar Avrupa kazanıyor. Bu arada, İzlanda dördüncü sıradan ikinci sıraya yükseldi ve Norveç beşinci sıradan sekizinciye düştü. Bunun dışında sıralama, sosyologların olumlu bir işaret olarak gördüğü önceki yıla çarpıcı bir şekilde benziyordu.

Dunyanın En Mutlu Ülkeleri 2

ABD nerede diye soruyorsunuz? "Özgürlerin ülkesi" 18. sıradan 14. sıraya yükselirken, İngiltere 18. sıraya geriledi. Bir dahaki sefere birisi size Britanya'nın ne kadar büyük olduğunu söylerse, onları gerçeklerle tokatlamanıza izin verilir!

Ancak bu yıl Küresel Mutluluk Raporu'nun pandemi nedeniyle biraz farklı yapıldığını belirtmekte fayda var. Araştırmacılar, bazı ülkelerde yüz yüze anketler yürütmekte başarısız olmakla kalmadı, aynı zamanda insanların refahı ile Covid-19 arasındaki bağlantıya odaklanarak değerlendirme yaklaşımlarını tamamen değiştirmek zorunda kaldılar. Belki de virüsü herkesi etkileyen, daha büyük bir dayanışma ve empati duygusu yaratan bir dış tehdit olarak görüyoruz.

BM'ye göre bunlar dünyanın en mutlu on ülkesi:

  1. Finlandiya
  2. Danimarka
  3. İsviçre
  4. İzlanda
  5. Hollanda
  6. Norveç
  7. İsveç
  8. Lüksemburg
  9. Yeni Zelanda
  10. Avusturya

Aslında bu yerlerden birinde yaşamak ve verileri karşılaştırmak harika olurdu, ancak dilenciler seçici olamaz. Her zaman şeylerin daha parlak tarafına bakmalısınız!