Çinli Üreticiler, Akıllı Sürüş Teknolojisiyle Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor
Ekim Ayına Özel: Toyota’dan Yüzde 0 Faiz ya da Muhteşem Nakit İndirimi Fırsatı!

Sıradaki içerik:

Ekim Ayına Özel: Toyota’dan Yüzde 0 Faiz ya da Muhteşem Nakit İndirimi Fırsatı!

e
sv

Çinli Üreticiler, Akıllı Sürüş Teknolojisiyle Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor

10 okunma — 02 Ekim 2023 21:35
Elektrikli otomobil devrimi, araç içi akıllı teknolojilerin de gelişimine öncülük etti. Şu anda Çin, akıllı sürüş teknolojilerindeki yenilikleri hızlandırmak adına atağa kalkmış bulunuyor.
cinli ureticiler akilli surus teknolojisiyle yeni bir cagin kapilarini araliyor9267

Otomotiv sektöründe adından sıkça söz ettiren Çin, bir sonraki büyük adımı atma hazırlığında. Devlet destekli medya bugün, 2025 yılına dek yardımlı ve otonom sürüş standartlarını belirleme yarışında olacağını duyurdu. Ayrıca, akıllı araç tedarik zincirinde bulunan firmaların yenilikçi gruplar kurmaları konusunda teşvik edileceğini de vurguladı.

Çin’in Gözü Tam Otonom Sürüşte

Dünya genelindeki en büyük otomobil pazarı olan Çin, Temmuz ayında akıllı bağlantılı araçlar (ICV) için standartları belirlemeye yönelik hedeflerini açıklamıştı. Şimdi ise bu yeni ve gelişmekte olan alanda dünya lideri olma hedefini kuvvetle dile getiriyor. Resmi Xinhua haber ajansı, firmaların teknolojik ilerlemelerde bulunabilmeleri için birlikte çalışarak “inovasyon konsorsiyumları” oluşturmalarını destekleyeceğini bildirdi.

Yardımlı veya tam otonom sürüş teknolojisi, belirli seviyelerde sınıflandırılmaktadır. Seviye 1, beş farklı kategori içerisinde en basit otomatik sürüş yeteneğine sahipken, 2023’ün ilk altı ayında Çin’de satılan yeni otomobillerin yüzde 42’si Seviye 2 teknolojisine sahip olduğu belirtildi. Tesla modelleri, bu kategoride üst sıralarda bulunarak, sürüş yeteneklerini sergiliyor fakat sürücülerin her an müdahalede bulunma potansiyeli olması gerektiği unutulmamalı.

Çin, tamamen otomatik sürüşe doğru bir adım atıyor ve bu alanda Baidu’nun Apollo Go projesi öne çıkıyor. Baidu, Haziran ayında Shenzhen’deki belirli bölgelerde sürücüsüz taksi hizmetini sunmak üzere lisans aldı, böylece Shenzhen, Wuhan, Chongqing ve Pekin’den sonra bu tür bir hizmetin sunulduğu dördüncü şehir haline geldi.

Çin, otonom sürüşteki temel teknolojilere hakim olmayı ve nihayetinde küresel arenada lider bir konuma gelmeyi amaçlıyor. Ancak Baidu ve diğer yerli teknoloji devleri, ABD’nin teknoloji ihracatına getirdiği kısıtlamalar ve Tesla gibi global rakiplerin artan rekabeti gibi faktörlerin yanında jeopolitik zorluklarla da mücadele etmek zorunda.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli