Çin’den Gelen Otomobillere %40 Ek Vergi Geliyor
Ben Kimim? (Who Am I): Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Sıradaki içerik:

Ben Kimim? (Who Am I): Konusu ve Oyuncu Kadrosu

e
sv

Çin’den Gelen Otomobillere %40 Ek Vergi Geliyor

23 okunma — 08 Haziran 2024 21:36
İthal Çin otomobillerine ek vergi uygulanacak. Resmi Gazete kararına göre Çinli elektrik, içten yanmalı ve hibrit otomobiller için zam kapıda.
cine28099den gelen otomobillere 40 ek vergi geliyor11231

Türkiye, yerli otomobil üretimini korumak ve dış ticaret açığını kontrol altına almak amacıyla önemli bir adım attı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte Çin menşeli belirli otomobillere ilave gümrük vergisi (İGV) getirildi. Peki, Çin’den gelen araçlarda yeni vergilendirme nasıl olacak?

Çin Menşeli Otomobillere Yüzde 40 İlave Gümrük Vergisi Uygulanacak

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Çin’den ithal edilen içten yanmalı ve hibrit otomobiller için ilave gümrük vergisi oranı yüzde 40 veya 7 bin dolar olarak belirlendi. Buna göre, hangi tutarın daha yüksek olmasına bakılacak.

Çin’den Gelen Otomobillere %40 Ek Vergi Geliyor

Bu karar kapsamında Çin menşeili tüm otomobiller için toplam yüzde 50 vergi ödenecek. Bunun yüzde 10’luk kısmı gümrük, yüzde 40’ı ise ilave ek vergi olarak hesaplanacak. Fiyatlandırmada ÖTV ve KDV’yi de atlamamak gerekiyor.

Yeni Düzenleme Kimleri Kapsıyor?

Yeni düzenleme, Avrupa Birliği ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler dışındaki bölgeleri kapsayacak. İlave gümrük vergisi uygulamasının yanı sıra, ithalat rejiminde de tüketici güvenliği, kamu sağlığı ve yerli üretimin pazar payını korumak gibi amaçlarla çeşitli düzenlemelere gidilecek.

Yerli Üretimin Korunması ve Teşviki

Bu karar, iç pazarda düşüş gösteren yerli otomobil üreticilerinin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Ayrıca kullanıcıları da yerli üretime yönlendirmek istiyor.

Çin’den Gelen Otomobillere %40 Ek Vergi Geliyor

Ticaret Bakanlığı’nın İthalat Politikaları

Ticaret Bakanlığı, ithalat politikalarında son zamanlarda birçok düzenlemeye gitti. Bu kapsamda yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor. İlave gümrük vergisi uygulaması 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yeni Vergilendirme Tablosu

Vergi TürüOran/Tutar
Gümrük Vergisi%10
İlave Gümrük Vergisi%40 veya 7 bin dolar (hangisi yüksekse)
Toplam Vergi%50
Diğer VergilerÖTV ve KDV

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli