Bokeh Efektleri Nasıl Oluşturulur: 5 İpucu

Bokeh, yirmi yıldan fazla bir süredir fotoğraf topluluğuna ilham veren Japonca bir kelimedir. Bir fotoğrafı neredeyse anında yükselten çarpıcı bir efekttir. Bu yazıda, kameranızla bokeh oluşturmak için bazı ipuçları vereceğiz.

Bokeh, yirmi yıldan fazla bir süredir fotoğraf topluluğuna ilham veren Japonca bir kelimedir. Bir fotoğrafı neredeyse anında yükselten çarpıcı bir efekttir. Bu yazıda, kameranızla bokeh oluşturmak için bazı ipuçları vereceğiz.

Bokeh Nedir?

Bokeh, bir lensin odak dışı ışık noktalarını nasıl işlediğinin sonucudur. Bokeh'in kalitesi veya görünümü diyafram şekli ve lens sapmaları ile belirlenir. Ayrıca, görüntülerin arka planını bulanıklaştırmak için Luminar AI gibi yazılım programlarını kullanarak bokeh efektleri elde edebilirsiniz.

Kameranızla bokeh oluşturmak için ipuçlarımıza ve püf noktalarımıza girelim.

1. Bokeh için En İyi Diyafram Ayarları

Mümkün olan en iyi bokeh'i elde etmek için en önemli kamera ayarı diyaframdır. En iyi sonuçları elde etmek için "geniş açık" çekim yapmanız gerekir. Başka bir deyişle, lensin en genişine açılması için diyaframınızı en düşük f-stop numarasına ayarlamak istiyorsunuz.

Birçok fotoğrafçı, f/1.8'de iyi hatta harika bokeh efektleri elde edilebileceğini, ancak f/1.4 ve hatta f/1.2 yapabilen lenslerin daha iyi bokeh üreteceğini öne sürüyor. Düşük f-stop lenslerin genellikle çok daha pahalı olduğunu unutmayın.

Gerçekte, odak dışında işlenebilen ışık noktalarınız olduğu sürece herhangi bir f-stop değerinde bokeh elde etmek mümkündür. Bokeh'in kalitesi ve güzel olarak kabul edilen şey gerçekten kişisel bir tercih meselesidir.

Pahalı bir lensiniz yoksa, sorun değil. Çaydanlığın yukarıdaki görüntüsü f/4'te çekildi, bu yüzden hangi lensle çekerseniz çekin hoş bokeh elde etme şansınız var.

2. Lens Sıkıştırma ve Sensör Boyutunu Göz Önünde Bulundurun

Bokeh Nedir

Lens sıkıştırması bokeh'in nasıl görüneceğinde rol oynar. Lens sıkıştırma efekti, siz, konu ve arka plan arasındaki göreli mesafeyle ilgili. Basitçe söylemek gerekirse, arka planda daha uzak olan şeyler, daha kısa odak uzunluklarıyla çekime kıyasla daha uzun odak uzunluklarıyla konuya daha yakın görünecektir.

Pencere sahnesinin yukarıdaki görüntüsünde, fotoğrafçı f/2.8 diyafram ayarında 135mm lensle çekim yaptı. Arka plandaki bokeh fotoğrafçının bahçesinde ya da caddenin karşısında olabilir. Buradaki paket, uzak ışık noktalarının öne getirilebilmesi veya sıkıştırılabilmesidir, böylece konuya daha yakın görünür.

Benzer şekilde, sensör boyutu da özneden arka plana ilişkide rol oynar. Akıllı telefon kameraları, APS-C kameralar veya tam kare kameralar olsun, farklı sensör boyutlarındaki kameraları karşılaştırdığınızda bir kırpma faktörü devreye girecektir.

3. Konunuza Yaklaşın

Bokeh almanın en hızlı ve kolay yolu konunuza mümkün olduğunca yaklaşmaktır. En az bir arka plan ışığı kaynağınız olduğu sürece, büyük olasılıkla bokeh oluşturabilirsiniz.

İdeal olarak yakınlaşmak, öznenize mümkün olduğunca yakın durmak anlamına gelir, yakınlaştırmak değil. Ancak bu, konunuzu lensinizle çerçevelemek için ne kadar alanla çalışmanız gerektiğini bağlıdır. Unutmayın, fiziksel olarak konunuza ne kadar yaklaşabilirseniz bokeh için o kadar iyi fırsatlara sahip olursunuz.

4. Dışarıda Bokeh Oluşturma

Dramatik bokeh oluşturmak için en iyi iki bileşen gece ve trafik veya neon işaretlerdir (her türlü ışıklı işaret, gerçekten). Portreler oluşturuyorsanız, konunuzun birkaç metre içinde durabilir ve gözlere veya yüze odaklanabilirsiniz. Arka planda herhangi bir ışık varsa, bu hemen bir bokeh etkisi yaratacaktır.

Bu, gündüz saatlerinde bokeh oluşturamayacağınızı söylemek değildir, sadece doğru ışık kaynaklarını bulmak için biraz daha fazla aramanız gerekir. Doğrudan güneş ışığını veya parlak yapay ışık kaynaklarını yansıtan yüzeylere bakın. Ağaçlar ve güneş ışığının şeklini filtreleyen ve değiştiren diğer şeyler de harikadır.

5. Kendi Bokeh'inizi Oluşturun

Her şey başarısız olursa, portreler ve yaratıcı fotoğrafçılık projeleri için her zaman kendi bokeh'inizi oluşturabilirsiniz. Noel ışıkları fotoğrafçılar için en uzun süre popüler bir seçim olmuştur. Bunun nedeni, birçok renk arasından seçim yapabilmeniz ve ışığa şekil vermek için bunları kolayca dışarı atabilmenizdir.

Başka sayısız seçenek de var. LED ışıkları, mumlar, el fenerleri, akıllı telefonlar kullanabilirsiniz; temelde taşınabilir ve manipüle etmesi kolay herhangi bir şey.

Bokeh Çok Güzel

Bokeh'in ne olduğunu ve nasıl oluşturulacağınızı anladığınıza göre, kameranızı kapmanın ve dışarı çıkmanın ve bir sonraki projeniz için bazı güzel efektler oluşturmanın zamanı geldi. En mütevazı kamera ve gözetlemelerle bile neler başarabileceğinize şaşıracaksınız.