Avustralya, Twitter'a Çocuk İstismarı İddialarında İşbirliği Yapmama Nedeniyle Cezalandırdı
Xiaomi, MIUI’nin yerini alacak yeni işletim sistemi HyperOS’u duyurdu!

Sıradaki içerik:

Xiaomi, MIUI’nin yerini alacak yeni işletim sistemi HyperOS’u duyurdu!

e
sv

Avustralya, Twitter’a Çocuk İstismarı İddialarında İşbirliği Yapmama Nedeniyle Cezalandırdı

16 okunma — 17 Ekim 2023 21:09
Avustralya hükümeti, çocuk istismarıyla ilgili yaptığı soruşturmada işbirliği yapmadığı iddiasıyla Twitter (X)'e yaklaşık 386 bin dolarlık ceza kesti.
avustralya twittera cocuk istismari iddialarinda isbirligi yapmama nedeniyle cezalandirdi10602

Avustralya’da gerçekleştirilen bir çocuk istismarı soruşturması kapsamında, sosyal medya devi Twitter, hükümetle yeterli işbirliği yapmadığı için yaklaşık 386 bin dolarlık bir ceza ile karşılaştı.

2023’te yayımlanan bir raporda, Twitter’ın yanı sıra TikTok, Google, Twitch ve Discord gibi platformların çocuk istismarı konusundaki politika ve uygulamaları değerlendirildi. Raporun ardından bu platformların, konuda daha dikkatli olması ve sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmesi talep edildi.

Sonraki değerlendirmelerde, bazı sosyal medya platformlarının bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmediği ortaya çıktı.

2021’de yürürlüğe giren bir kanunla, e-Güvenlik Komisyonu’nun internet platformlarından güvenlik protokolleri hakkında bilgi talep edebileceği ve bu taleplere uymayan firmalara cezai yaptırım uygulanabileceği resmiyet kazandı.

Soruşturma kapsamında, Twitter’ın bazı kritik sorulara yanıt vermediği ve platformda canlı yayınlar sırasında gerçekleşen cinsel istismar vakalarına dair bilgilendirme yapmadığı belirlendi, bu nedenle cezalandırıldı.

Ayrıca, Komisyon, çocuk istismarı içerikleri konusunda yeterli bilgi sağlamadığı için Google’ı da uyardı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli