Assassin's Creed Valhalla rekor kırdı

Bildiğiniz gibi Ubisoft'un merakla beklenilen younu Assassin’s Creed Mirage, bu sene PC, PS4, PS5, Xbox One, Series X/S ve Amazon Luna gibi çoğu platformda çıkış yapacak.

Öyle ki dev yapımcı, Codename Red, Hexe, Jade, Invictus ve Infinity dahil olmak üzere serinin yeni yapımları üstünde de hazırlıklarını sürdürüyor. Bugün Ubisoft, Assasin's Creed serisinin rekor kırdığı 2022-2023 senesini sahibi olan mali neticelerini paylaştı.


 
Assassin's Creed Valhalla beklentileri aştı

Bildirilenlere göre Assassin's Creed Valhalla, benzer bir vakit diliminde Origins'ten yüzde 44 ve Odyssey'den yüzde 19 daha çok oyuncu kaydetti. Hem de tanınmış yapım, toplam satışlarda Origins'i yüzde 82 ve Odyssey'i yüzde 61 geride bırakarak üçlemedeki en başarılı oyun olmayı başardı.

Muhtemelen bu başarı, Assasin's Creed Valhalla oyun severler için tanıtımı yapılan Wrath of the Druids , The Siege of Paris ve Dawn of Ragnarök genişleme paketlerinden kaynaklanıyor. Nitekim Valhalla, üçlemedeki en çok destek alan oyunlardan biri oldu. 

Ubisoft, 2023 senesindan umutlu

2022 ve 2023 senesini sahibi olan kazanç açıklamalarına göre Ubisoft, seneden seneye net satışlarda yüzde 18, digital satışlarda yüzde 11 ve geçmişe dönük satışlarda yüzde 30 gerileme kaydetti. Oyun içi satın alımlar ise, geride bıraktığımız senea kıyasla yüzde 23 oranında artış yaşandı. Bilmeyenler amacıyla dev yapımcı, önümüzdeki birkaç sene içersinde maliyetleri 200 milyon euro'ya kadar düşürmeye yönelik adımlar atıyor. Bu noktada stüdyonun toplam iş gücü, Eylül 2022'ye kıyasla 700'den çok azaldı.

Bu noktada Ubisoft, 2023 ve 2024 senesi aralığında "iyi" ilerlediğini ve önümüzdeki mali senede çıkacak birkaç büyük oyunla beraber bu başarının devam edeceğini söylüyor. Bunlar arasında, Assassin's Creed Mirage, Avatar: Frontiers of Pandora, Rainbow Six Mobile, Skull and Bones, The Crew Motorfest, The Division Resurgence, XDefiant dahil olmak üzere şimdilik duyurulmayan büyük bir yapım da bulunuyor.