Android TV Nedir?

Android işletim sistemi o kadar çok cihazda mevcut ki takibi zor. Sadece akıllı telefonlar ve tabletlerden bahsetmiyoruz, ancak Android, TV'niz gibi çoğu cihazda kullanılabilir.

Android işletim sistemi o kadar çok cihazda mevcut ki takibi zor. Sadece akıllı telefonlar ve tabletlerden bahsetmiyoruz, ancak Android, TV'niz gibi çoğu cihazda kullanılabilir.

En sevdiğiniz akış platformlarını izlemenin ve hatta akıllı ev cihazlarınızı koltuğunuzdan kontrol etmenin bir yolu olan Android TV'ye girin.

Android TV'nin Tarihçesi

Android TV 2014'te piyasaya çıktı ve ilk olarak Asus tarafından geliştirilen Nexus Player'da ortaya çıktı. Android TV'den önce Google, 2010 yılında Google TV adlı bir TV işletim sistemi yayınladı.

Ancak, Google TV ticari bir başarısızlıktı ve Google onu üç yıl sonra kapattı. Birkaç ay sonra Google, Android TV ile değiştirdi. Artık Android TV, TV'ler, ses çubukları, dijital medya oynatıcılar ve Android kutuları gibi çeşitli cihazlarda kullanılabilir.

Android TV Nedir?

Android TV, esas olarak TV'lerde çalışacak şekilde tasarlanmış bir işletim sistemidir. Cihazınıza Android TV yüklendiğinde, uygulamaları doğrudan TV'nizde yayınlayabilir, telefonunuzu veya PC'nizin ekranını bir Chromecast ile TV'nize yayınlayabilir (bir Chromecast'i kullanmaya nasıl başlanır ) veya müzik dinleyebilirsiniz.

Android TV'nin ana avantajı, Android olmasıdır. Bu, geliştiricilerin uygulamalarının bir Android TV sürümünü oluşturmasını ve bunu Google Play Store'da yayınlamasını çok kolaylaştırır.

Android TV kendi Google Play Store'u ile birlikte gelse de, telefonunuzdaki her uygulama Android TV'de kullanılamayacak. Bununla birlikte, APK dosyalarını kullanarak uygulamaları Android TV'ye yandan yükleyebilirsiniz. Uygulamaların Android TV'nin boyutlarını ve sınırlamalarını dikkate alması gerektiğinden, aramanızda yalnızca TV'leri destekleyen Android uygulamaları görünür.

Android TV ile Neler Yapabilirsiniz?

Çoğu akış ve müzik uygulaması, Android TV'nin Play Store'unda hazırdır. Buna Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Spotify ve çok daha fazlası dahildir. Android TV'nize yüklemeye değer uygulamalar Play Store'da zaten mevcut , böylece hiçbir eğlenceyi kaçırmazsınız.

Dahası, diğer Android cihazlar gibi Android TV de Google Asistan'ı içerir. Cihazınızla konuşabilir, sözlü komutlar verebilir veya ona sorular sorabilirsiniz; gerisini Google Asistan sizin için halledecektir.

Android TV'yi akıllı ev cihazlarınız için bir komuta merkezi olarak da kullanabilirsiniz. Akıllı ev cihazlarınız varsa bunları TV'niz üzerinden kontrol edebilirsiniz. Örneğin, bir film izlerken Android TV'nizin Google Asistanı ile konuşabilir ve oturma odanızdaki ışıkları kısmasını isteyebilirsiniz.

Android TV'nin Google TV'den Farkı Nedir?

Şaşırtıcı bir olayla Google, Android TV'nin öncülü Google TV'yi geri getirdi. Daha önce de belirtildiği gibi, Google TV, daha sonra Android TV'nin yerini aldığı Google'ın ilk TV işletim sisteminin adıydı.

Daha yeni Chromecast modelleri ve diğer bazı cihazlar artık Android TV yerine Google TV'yi çalıştırıyor. Ancak, Google TV hala özünde Android TV olduğundan ve işlevler hala aynı olduğundan, bu daha çok bir marka değişikliğidir.

Google TV, AI teknolojisini kullanarak izlenecek yeni şeyler keşfetmeye daha da fazla önem veren elden geçirilmiş bir ana ekrana sahip olduğundan arayüz farklıdır. Google ayrıca , Google TV ile canlı TV izlemeyi her zamankinden daha kolay hale getirmek için yeni özellikler de uyguluyor .

Android TV, Büyük (ger) Ekranlar için Android'dir

Android TV, Google'ın televizyonlar için kullandığı işletim sistemidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Android tabanlıdır ve hatta Play Store'a erişimi vardır. Bir Android telefonda olduğu gibi uygulamaları kullanarak en sevdiğiniz programları izleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Google artık Google TV'yi daha modern cihazlarda sunarken, Android TV en sevdiğiniz programları izlemeniz veya ücretsiz canlı TV izlemeniz için hala birçok özellik sunuyor.