Android Telefon Şifre Değiştirme Ve Sıfırlama Rehberi
Çok Oyunculu Star Citizen 25 Şubat’a kadar ücretsiz oynanabilir

Sıradaki içerik:

Çok Oyunculu Star Citizen 25 Şubat’a kadar ücretsiz oynanabilir

e
sv

Android Telefon Şifre Değiştirme ve Sıfırlama Rehberi

39 okunma — 16 Şubat 2021 16:30
Android telefonunuzda derli toplu olarak kullanabileceğiniz iki şifre vardır: kilit ekranı şifreniz ya da şifreniz ve Google Hesabı şifreniz. Kilit ekranı PIN kodunuz ya da şifreniz, telefonunuza erişmenizi sağlar.
Android Telefon Şifre Değiştirme ve Sıfırlama Rehberi

Android telefonlar, güvenliği sağlamak için çeşitli şifreleme yöntemleri sunar. Kilit ekranı şifresi ve Google Hesabı şifresi bu yöntemlerin en yaygın olanlarıdır. Kilit ekranı PIN kodunuz veya şifreniz, telefonunuza erişmenizi sağlar. Parmak izi veya yüz tarama gibi biyometrik bir kilit açma mekanizması kullanıyorsanız, kilit ekranı şifrenizi sık sık girmeyebilirsiniz, ancak yine de bilmek önemlidir.

Google Hesabı şifreniz, telefonunuzda Google Hesabınızda oturum açmak için kullanılır ve verilerinizi senkronize etmenizi, Google Play mağazasına erişmenizi ve daha birçok özelliği sağlar. Google Hesabı şifrenizi unutursanız veya herhangi bir nedenle erişiminizi kaybederseniz, tüm bilgilerinize erişmeye devam etmek için bu şifreyi değiştirmeniz gerekecektir.

Bu makalede, ister kilit ekranı ister Google Hesabınıza erişmek için Android’de kullandığınız şifreleri nasıl değiştireceğinizi ve sıfırlayacağınızı adım adım açıklayacağız.

Android Şifrenizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Google Hesabı Şifrenizi Değiştirmek İçin:

 1. Cihaz ayarlarınızı açın ve Google‘ı tıklayın, ardından Google Hesabınızı Yönetin seçeneğine dokunun.
 2. Güvenlik sekmesine gidin.
 3. “Google’da oturum açma” bölümünün altında Parola seçeneğine dokunun. Mevcut şifrenizi girerek oturum açmanız istenebilir.
 4. Yeni parolayı girin ve ardından Parolayı Değiştir butonuna dokunun.

Yeni şifreniz hemen etkili olacaktır. Oturum açarken kimliğinizi doğrulamak için kullanılan (iki faktörlü kimlik doğrulama) ve üçüncü taraf uygulamalara sahip belirli mobil cihazlar ve ev cihazları dışında tüm cihazlarınızdan çıkış yapacaksınız.

Android Telefon Şifre Değiştirme ve Sıfırlama Rehberi

 

Telefonunuzun Kilit Ekranı Şifresini Değiştirmek İçin:

 1. Uygulamalar‘a dokunun, ardından Güvenlik‘e gidin. Herhangi bir Güvenlik menüsü görmüyorsanız, bazı menü öğeleri farklı olabileceğinden destek için telefon üreticinizin web sitesini kontrol edin.
 2. Ekran kilidi‘ne dokunarak kullanmak istediğiniz ekran kilidi türünü seçin. Zaten bir kilit ayarladıysanız, bu noktada PIN kodunuzu, şifrenizi veya sıralamanızı girmeniz istenecektir.
 3. Yeni şifrenizi, şifrenizi veya sıralamanızı ayarlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Android Şifrenizi Nasıl Sıfırlayabilirsiniz?

Google Hesabı Şifrenizi Kaybettiyseniz veya Unuttuysanız:

 1. Web tarayıcınızdan accounts.google.com adresine gidin. Hesabınız için hangi e-posta adresini kullandığınızı hatırlıyorsanız girin ve sonra Şifremi unuttum seçeneğine tıklayın. E-postanızı hatırlamıyorsanız, unuttunuz e-posta seçeneğine tıklayın.
 2. Google, hesabınıza erişmeye çalışanın siz olduğunuzu doğrulamak için size bir dizi güvenlik sorusu soracak ve ardından size bir e-posta gönderecektir. Spam veya toplu posta klasörlerinizi kontrol ettiğinizden emin olun.
 3. E-postadaki bir bağlantı, şifrenizi değiştirme fırsatı verecektir. Daha önce kullanmadığınız güçlü bir şifre seçtiğinizden emin olun.

 

Telefonunuzun Kilit Ekranı Şifresini Sıfırlamak İçin:

Android donanımının, cihaz yazılımının ve yazılımının son sürümlerindeki güvenlik geliştirmeleri, bir Android telefona kilit ekranı pimi, parolası veya sırası olmadan erişmeyi çok daha zor hale getirdi. Deneyebileceğiniz birkaç şey var:

 • Smart Lock özelliğini ev WiFi’nizi algıladığında otomatik olarak kilidi açacak şekilde ayarladıysanız, telefonunuzu eve götürmeyi deneyin ve sizin için otomatik olarak kilidini açmalıdır.
 • Bir Samsung cihazı kullanıyorsanız ve bir Samsung hesabına kaydettiyseniz, telefonunuzun kilidini uzaktan açmak için Samsung’un Mobilimi Bul internet sitesini kullanabilirsiniz.
 • Daha eski Android cihazlar için (4.4 KitKat veya daha eski), bir Deseni / PIN’i unuttum mesajıyla sunulmak üzere hatalı pin, şifre veya sıralamayı beş kez girebilirsiniz. Kilit ekranını sıfırlamak için Google Hesabınızı kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden hiçbiri sizin için geçerli değilse, cihazınızı silmeniz ve baştan başlamanız gerekecek. İçinde depolanan bilgileri ve dosyaları kaybedersiniz, ancak Google Hesabınız aracılığıyla senkronize edilen her şey güvende olacaktır.

Android Telefon Şifre Değiştirme ve Sıfırlama Rehberi

Android cihazlarınızın güvenliğini sağlamak ve bilgilerinize her zaman erişebilmek için kilit ekranı şifreniz ve Google Hesabı şifrenizi düzenli olarak güncellemek önemlidir. Bu rehberi takip ederek, Android şifrelerinizi kolayca değiştirebilir veya sıfırlayabilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli