Android Telefon Nedir?

Android telefonlar, akıllı telefonlar olarak sınıflandırılır, zira sadece arama gerçekleştirmekten ya da kısa mesaj gönderip almaktan çok daha çoğunu yapabilirler. Android işletim sistemi, çok detaylı programlar yüklemenize ve aygıtınızı bir mini bilgisayar olarak kullanmanıza imkan tanır.

Android işletim sistemi dünyanın en tanınmış mobil işletim sistemidir. Android çalıştıran rastgele bir telefona genelde Android telefon denir.

Android telefonlar, akıllı telefonlar olarak sınıflandırılır, zira sadece arama gerçekleştirmekten ya da kısa mesaj gönderip almaktan çok daha çoğunu yapabilirler. Android işletim sistemi, çok detaylı programlar yüklemenize ve aygıtınızı bir mini bilgisayar olarak kullanmanıza imkan tanır.

Bu yazıda, Android telefonların ne bulunduğu ve başka telefonlardan nasıl değişik oldukları konusu ile alakalı derinlemesine bir anlayışa gireceğiz.

Android Telefon Nedir?

Android telefonları daha iyi kavramak amacıyla Android'in aslında ne bulunduğunu kavramak önemlidir. Özünde Android, açık kaynaklı, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Google yönünden yönetilen değişik şirketlerden meydana gelen bir konsorsiyum olan Open Handset Alliance yönünden geliştirilmiştir.

Android ilk olarak 2008'de piyasaa sürüldü ve dokunmatik ekranlı cep telefonlarına güç sağlamak amacıyla oluşturuldu. Kısa bir vakit sonra bir tablet versiyonu yayınlandı ve o vakitten beri hem mobil hem de tablet versiyonları arasındaki dizayn dili benzer oldu.

Bu amaçla, işletim sistemi olarak Android kullanan rastgele bir telefon bir Android telefondur. Google, Android'i geliştirip sahibi olsa da, işletim sistemi ayrıcalıklı değildir.

Açık kaynaklı program olarak , geliştirme tecrübesi olan her bireyin Android'i indirebileceği ve beğenisine göre özelleştirebileceği manasına gelir. Android Açık Kaynak Projesi , her bireyin kaynak kodunu indirmesine ya da yeni sürümlerle alakalı belgeleri araştırmasına imkan tanır.

Tüm Akıllı Telefonlar Android Tarafından Desteklenir mi?

Karanlık bir arka plana dikey olarak yerleştirilmiş bir Android telefonun görüntüsü
Küresel piyasa payının %70'inden çoğunu oluşturmasına rağmen, bütün akıllı telefonlar Android yönünden desteklenmemektedir . Android'in en yakın rakibi, piyasaın %27,5'ini meydana getiren Apple'ın kapalı işletim sistemi iOS.

Esasen bunun anlamı, dünya genelinde karşınıza çıkan on mobil aygıtdan nerdeyse yedisinin Android yönünden çalıştırılacağıdır, fakat ABD'de onda dördü gibi.

Android, geliştiriciler ve yapımcılar arasında tanınmış zira açık kaynak kodlu ve son derece kişiselleştirilebilir. Cep telefonu üretmek ve Android işletim sistemini gereksinimlerine göre özelleştirmek isteyen rastgele bir şirket.

Bunun en büyük örneği nerdeyse bütün aygıtlarında Android kullanan Samsung. Fakat, vanilya Android'i çalıştırmak yerine, One UI olarak tanınan özel bir program yerleşimi kullanırlar. Bu, asli Android işletim sistemi aynı kalırken Samsung'un güncellemeleri zorlayabileceği, yeni emniyet bilhassari sunabileceği ve One UI'nin bir parçası olarak kendi programlarını ekleyebileceği manasına geliyor.

Çoğu yapımcı, Android'i kendi dış görünümleriyle kişiselleştirir. Markaların birbirinden değişiklaşmasına yardımcı olur.

En Büyük Android Telefon Üreticileri

Samsung, piyasadaki tek yapımcı değil. Yalnızca iOS çalıştıran bütün aygıtları yapan ve sıkı emniyet denetimlerini devam ettiren Apple'ın aksine, rastgele bir şirket Android'i kullanabilir.

Nisan 2022'de, AppBrain'e göre küresel piyasa payına göre en büyük Android telefon yapımcıları şunlardı:

  1. Samsung (34.7%)
  2. Xiaomi (14.1%)
  3. Oppo (10.0%)t
  4. Vivo (9.2%)
  5. Huawei (8.1%)

Huawei, bir noktada, Google bağlarını koparana ve saklılık kaygıları nedeniyle Android'in akıllı telefonlarında çalışmasını engelleyene kadar ikinci en büyük Android telefon yapımcısiydi. Sonuç olarak şirket , kendi işletim sistemi HarmonyOS ile telefonları göndermeye başladı . Bu aynı vakitte Android'in özelleştirilmiş bir versiyonudür fakat rastgele bir Google programı olmadan gelir.

Bir Telefonun Android Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?


Özel görünümlere ve başlatıcılara rağmen, Android'in esasları hala aynı. Örneğin, bütün Android aygıtlarda Google Play Store ve yerleşik programlar bulunur. Fakat tekrar de denetim etmek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey Ayarlar'a gidip sonrasında Telefon Hakkında'yı denetim etmektir . Cihazınızda çalışan Android versiyonunu göreceksiniz.

Neredeyse on sene vakitsince Google, yeni Android versiyonlarını tatlılardan sonra alfabetik sırayla adlandırdı. Örneğin, önceki birtakım Android versiyonları arasında Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean bulunur.

Bununla birlikte, 2019'da şirket, Android 10'dan başlayarak her yeni versiyonu belirtmek amacıyla bir sayı ekleyerek genel bir adlandırma kuralına geçti. Android 12, 2021'de piyasaa sürüldü.

Android de Telefon Yapar mı?

Android bir yapımcı değildir; bir işletim düzeneğinin adıdır. Fakat, zaten Android'i meydana getiren ve yöneten şirket olan Google, kendi Pixel aygıt serisini piyasaa sürüyor.

Bunlar genelde resmi bir Android telefona en yakın şey olarak görülür ve Pixel aygıtları en son Android güncellemelerini alan ilk sıradaki aygıtlardır. Fakat tekrar de , başka Android aygıtlarda bulamayacağınız , fazlalıkla Google'ın suni zeka ve makine öğrenimi becerilerine dayalı olarak oluşturulmuş bir dizi özellik içerirler.


Android Telefon Almalı mıyım?

Son derece esnek, kişiselleştirilebilir bir akıllı telefona gereksiniminiz varsa, evet! Android telefonlar da değişik fiyat Aralıklarında mevcuttur, bu amaçla bütçe arkadaşı bir aygıta gereksiniminiz varsa, satın alacağınız rastgele bir telefon büyük ihtimalle Android çalıştıracaktır.

Bununla birlikte, bir Android telefon satın almakla ilgileniyorsanız, bilhassa satın alma işleminizi bir ya da iki sene vakitsince geleceğe hazırlamak istiyorsanız, bilhassar listesine bakmak akıllıca bir düşünce olabilir.