Android 12 Görüntüleri Ortaya Çıktı


Android 12'ye ilk kez göz atmış olabiliriz. Bir ileri sürümdeki özellikleri gösteren ekran görüntüsü bulunduğu iddia edilen bir avuç görüntü , dahili bir Google belgesinin ilk taslaklarından çıkarılan XDA Developers yönünden yayınlandı
Android 12 Görüntüleri Ortaya Çıktı

Android 12'ye ilk kez göz atmış olabiliriz. Bir ileri sürümdeki özellikleri gösteren ekran görüntüsü bulunduğu iddia edilen bir avuç görüntü , dahili bir Google belgesinin ilk taslaklarından çıkarılan XDA Developers yönünden yayınlandı . Beklediğimizden daha büyük görsel farklılıkların yanı sıra Android 10 Q'dan beri geliştirilmekte olan ve iOS'un geçtiğimiz sene aldığı uzun vakittir beklenilen bir saklılık özelliğini gösteriyorlar.


Daha ileri gitmeden evvel şunu belirtmeliyim: XDA Geliştiricileri, ekran görüntüleri ya da maketler olabilecek görüntülerin gerçekliğini açıkça onaylayamadı. Fakat Android Polisi, bu ekran görüntülerindeki birtakım ayrıntıların hem istikbal birtakım özelliklerle alakalı beklentilerimizle hem de Android 12 ile alakalı genel olarak kamuya açık olmayan başka bilgilerle eşleştiğini onaylayabilir. XDA'nın bizimle paylaştığı fakat görüntülerin kaynaklandığına dair belgeyle alakalı yayınlamadığı ayrıntılar aynı vakitte yasal görünmüyor. Kısacası, XDA gerçek olduklarından emin ve belirli ayrıntılara dayanarak, biz de öyleyiz.

Android 12 Görüntüleri Ortaya Çıktı

Bu görüntüler, Android 12'nin ilerlemiş destek sunmasını beklediğimiz bir temadan etkilenebilirken , çok bej bir renk şeması gösteriyorlar. Hisse senedi Android'in normal şeffaflığı geride kaldı ve bildirimler tekrar de konuşmaları kendi yüksek öncelikli gruplarına ayırsa da, çok daha yuvarlak köşeleri ve biraz daha çok beyaz alan gibi görünen şeyleri görsel olarak ayarladılar.

Hızlı Ayar kutucuklarının adedi dörde düşürüldü ( umarım aşağı çekmek dörtten çok kutuyu gösterir ) ve kutucuk simgelerinin kendileri daha büyüktür. En üstte, saat ve tarihin yer değiştirdiğini de görebilirsiniz. Fakat en önemlisi, hem renk hem de işlevsellik yönünden iOS'a benzer olan Android 12 ile pazara çıkması beklenilen yeni saklılık göstergelerini de görebilirsiniz, fakat Google'ın sürümü biraz daha kullanımı kolay olabilir.

Android 12 Görüntüleri Ortaya Çıktı

Apple'ın göstergelerinin aksine , Google, kamera ya da mikrofona sadece renkli bir nokta yerine hem bir sembol ile erişilip erişilmediğini açıkça gösteriyor. Bununla birlikte, belirli koşullar altında noktalara dönüştüğü görülüyor. Yukarıdaki ekran görüntülerine dayanarak, bunlara erişen uygulamaların bir listesini süratli ve basit bir şekilde görmenize imkan tanıyarak Apple'ın uygulamasını bir ismim öteye taşır - anlamaya çalışmak amacıyla ayarlar arasında sıkıcı bir kazma yoktur . Resim ikincisini gösterse de, bunun direk  bir dokunuşla mı yoksa bildirim gölgesine yerleştirilmiş bir şeyle mi olmasından emin değiliz.

Google, Android Q'dan beri bu özellik üstünde çalışıyor ve 2019'dan sızdırılmış bir Android 10 GSI, son versiyonda görünmese de buna sahipti.

Android 12 Görüntüleri Ortaya Çıktı

Görünüşe göre, asli Gizlilik ayarları menüsüne ince ayarlar da planlanıyor. Görüntü yalnızca bir dargın olabilirken, mikrofonu, kamerayı ve konumu tamamiyle dönem dışı bırakmak amacıyla yeni seçeneklerle eş güdümlü "Gelişmiş" taşma alanında daha çok detay gizleyen kısaltılmış bir menü tasvir ediyor.

Görüntülerden bazıları, "son mesajlar, cevapsız aramalar ya da aktivite durumları" göstereceğini bildiren yeni bir "konuşmalar" widget'ını tasvir ediyor, fakat başlatıcıdaki eylem halindeki görüntüsü de bir doğum günü bildirimi işaret ediyor. Başka işlevler de olabilir. Bu yeni Konuşmalar widget'ı , Android 11'de önceki görüşmelerin kendi bildirim bölümlerine ayrılması üstüne inşa edilmiş gözüküyor .

Merakla, Arkadaşlar temalı örnekte açık bir Facebook Messenger ikonografisi var, bu da yalnızca kazıma bildirimlerinden çoğunu yapabileceğini işaret ediyor olabilir - belki de geçtiğimiz sene bildirim balonlarında gördüğümüz gibi üçüncü doğrultu mesajlaşma hizmetleriyle daha iyi entegrasyon amacıyla yeni API'ler açıyor olabilir .

XDA Developers yönünden edinilen belgedeki detaylar, Google'ın Android 12'deki yeni saklılık göstergelerini, ekranın üst evresinde dikkat çekici bir şekilde gösterilen ve kamera ya da mikrofona erişildiğinde her vakit gösterilen renklerde görünür şekilde mecburi kılacağını işaret ediyor.

Bu görüntülerin izleyicilerimiz arasında kutuplaşmaya namacıyla olacağını umuyorum. Zaten dahili olarak genel görünümle alakalı karışık bir görüşe sahibiz ve hem özelliklere hem de görsel değişikliklere verdiği ani tepki, iOS ya da OneUI'yi akla getirebilir. Fakat, bu saklılık göstergelerinin geliştirilme adımında birkaç senedir açıklandığını belirtmekte yarar var - iOS'un sahip olmasından daha uzun. Fakat Apple'ın dizayn şemasında çoğalan dolgu, büyük yuvarlak köşeler ve genelde azaltılmış yoğunluktan daha çoğu olsa da, benzerlik taşıyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.