AMD, Yeni Ryzen 7000 Serisi İşlemcilerini Tanıttı


AMD, 2022 mali seneının ilk çeyreğinde halka açık sunumunda  Ryzen 7000 serisi işlemcilerini tanıttı. Yeni Zen 4 serisi işlemciler, dizüstü bilgisayarlar amacıyla yeni “Dragon Range” serisi olacak. AMD, işlemcilerin bir oyun işlemcisi amacıyla şimdiye kadarki
AMD, Yeni Ryzen 7000 Serisi İşlemcilerini Tanıttı

AMD, 2022 mali seneının ilk çeyreğinde halka açık sunumunda  Ryzen 7000 serisi işlemcilerini tanıttı. Yeni Zen 4 serisi işlemciler, dizüstü bilgisayarlar amacıyla yeni “Dragon Range” serisi olacak. AMD, işlemcilerin bir oyun işlemcisi amacıyla şimdiye kadarki en yüksek çekirdek, iş parçacığı ve önbelleği sunacağını söylüyor. Bu yürekli bir iddia ve doğrulamamız amacıyla en az bir sene daha beklememiz gerekecek.

Eski Anandtech editörü Dr. Ian Cutress, AMD Ryzen 7000 serisi işlemcileri ile ilgili daha çok bilgi sahibi olan bir belge paylaştı. Belgeye göre, Dragon Range işlemcileri HX piyasanın konumunu alacak. AMD ilaveten yeni işlemcilerin "şimdiye kadarki en süratli yaratıcı ve üretken performanslı mobil PC'ler" olacağını söylüyor.

 

Well there we go, @AMD Dragon Range replaces the HX market, DDR5. Phoenix in the more traditional H market, LPDDR5 only. Process node not mentioned. Graphics not mentioned. $AMD pic.twitter.com/4BCYQSMe1z

— ????????. ???????????? ???????????????????????????? (@IanCutress) May 3, 2022

 

Tabii bu iddiaların hepsi çok cesurca. Yeni kuşak işlemciler üstünde çalışan çoğu diğer şirketle beraber AMD'nin Ryzen 7000 serisi işlemcilerinin tam olarak piyasada nereye konumlanacağını görmek enteresan olacak. Tabii ki bunun en iyi performans olacağını söylemek ve esasında kanıtlamak gerektiğince zor ve değişik şeyler. Bu amaçla ideal kıyaslamalar ve canlı testler elde edene kadar bu işlemcilerin tam potansiyelini yorumlamak gerektiğince zor.

Ryzen 7000 Serisi İşlemciler Ne Zaman Çıkacak?

Elbette, bu soruları cevaplamamız biraz vakit alacak. AMD yeni Ryzen 7000 serisi prosedürcülerini tanıtmış olabilir fakat şimdilik pazara sürmeye yakın bile değil. Dragon Range'in 2023'te pazara sürülmesi bekleniyor. Bu da test edecek bireylerin elde edip testleri yayınlaması amacıyla devamında istikbal olan birkaç aylık süreci kapsıyor. Genellikle de sahip olunan küresel çip krizi düşünülünce bu tarihler daha da ileriye sarkabilir.

AMD, Dragon Range Ryzen 7000 serisi prosedürcülerini pazara sürmenin yanı sıra Phoenix isimli diğer bir prosedürcü alt kümesini daha tanıttı. Phoenix, daha ince ve daha hafif oyun dizüstü bilgisayarları amacıyla tasarlanıyor. Bu nedenle, Dragon Range prosedürcüleri ile aynı civarda performans sunması beklenmiyor. Yine de daha ince bir oyun makinesi isteyenler amacıyla güzel bir alternatif olacağı düşünülüyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.