Yeni Yıl kararlarınıza sadık kalmak için araştırmaya dayalı ipuçları

İnsanların Yeni Yıl kararları verme konusunda uzun bir geçmişi vardır. Babillerin, onları 4.000 yıldan daha önce kuran ilk kişiler arasında olduğuna inanılıyor. 

İnsanların Yeni Yıl kararları verme konusunda uzun bir geçmişi vardır. Babillerin, onları 4.000 yıldan daha önce kuran ilk kişiler arasında olduğuna inanılıyor. Julius Caesar M.Ö. 46 dolaylarında imparator olduğunda, Romalılar başlangıç ​​ve bitiş tanrısı Janus'a her yeni yılı dört gözle beklerken kendi fedakarlıklarını uyguladılar.

 

Yıllar sonra insanların kararlarını takip etme sanatında ustalaşacaklarını düşünürdünüz. Bununla birlikte, 2007 yılında yapılan resmi bir çalışma , insanların yüzde 88'inin kararlarını yerine getiremediğini buldu. Yani, yeni bir yıl ama aynı sen.

Çoğu insan, kilo vermek, sigarayı bırakmak veya daha fazla egzersiz yaparak sağlıklarını iyileştirmek için kararlar alır. Diğerleri para biriktirmeyi amaçlıyor. USC Dornsife Edebiyat, Sanat ve Bilim Koleji ve USC Marshall İşletme Okulu Provost Profesörü Wendy Wood, kararları yerine getirmenin zorluğu, yeni alışkanlıkların başlatılmasını gerektirmeleri.

"Çoğu kararın gerçekten başarılı olamayacağını fark etmesine rağmen bu kararları almaya devam ediyoruz." Dedi.

"Alışkanlıkların bu başarısızlıkla çok ilgisi var. Fiziksel ve finansal sağlık tekrarlanan davranışlar gerektirir - sadece bir hafta boyunca salata yemekten veya bir ay boyunca bütçeye sadık kalmaktan daha fazlası," diye ekledi Wood, yeni kitabı " İyi Alışkanlıklar, Kötü Alışkanlıklar : Olumlu Değişimler Yapma Bilimi , "alışkanlıkların psikolojisi hakkında fikir verir.

Birçok insan yeni bir alışkanlık oluşturma zorluğunu yanlış anladığını söyledi. Yeni bir şeye başlamanın sadece bir irade meselesi olduğunu veya bir kararın her şeyi değiştirebileceğini düşünebilirler.

"Yeni bir alışkanlık oluşturmak böyle rasyonel değil. Eski alışkanlıklar da değişmiyor. Eski alışkanlıklar sadece yavaşça kayboluyor." Dedi. "Yani motivasyonunuz azaldıkça - kararlar eğlenceli değil, zor - eski alışkanlığınız hala orada."

"Alışkanlıklarımızın nasıl çalıştığını anlamıyoruz. Aslında, onları anlamamız gerekiyor. Alışkanlıklar bilinçsiz zihnimizin bir parçası."

Wood'un amacı, yeni bir alışkanlığı benimsemeyi kolaylaştırarak başarı şansımızı artırmamız gerektiğidir . Örneğin, bir sabah antrenmanından önceki gece bir spor çantası hazırlarsak veya abur cubur için düzenli olarak erişmekten caydırmak için hafta boyunca sürecek birkaç öğün yaparsak, bu yeni alışkanlıkları rutinlerimizin bilinçsiz bir parçası haline getirme olasılığı daha yüksektir.

 

Wood ve diğer USC araştırmacıları, kararlarınızı alma şansınızı artırmak için atabileceğiniz ek adımlar buldular.

Sigarayı bırakmaya karar verirseniz, kiminle takıldığınızı düşünün

Sigarayı bırakmak, insanların sağlığını iyileştirmek için aldığı en iyi kararlardan biridir. Sigara içen bir kişi iseniz, tuttuğunuz şirket sigara içme ayarınızı etkileyebilir, diyor USC Keck Tıp Fakültesi'nde koruyucu tıp ve psikoloji profesörü Steven Sussman.

"Mümkün olduğunca kullanıcı olmayanlarla takılmak, birkaç hafta boyunca her gün çok fazla su içmek, biraz egzersiz yapmak ve aslında yoga veya meditasyon gibi gevşeme tekniklerini öğrenmeye çalışmak yardımcı olabilir" dedi.

"Sonuç olarak eylemdir," diye ekledi. "Evdeki nikotin ürünlerinin tüm kanıtlarından kurtulmak ve başka şeyler yapmakla meşgul olmak gibi."

Formda kalın: Daha az spesifik olun, beğendiğiniz etkinlikleri seçin

Fitness merkezleri, birçok Amerikalı kilo vermeye karar verdiği için yılın bu döneminde üyeliklerde bir artış beklemektedir, ancak çoğu zaman bu artış geçicidir. İnsanlar eski alışkanlıklarına ve hareketsizliklerine döndükçe genellikle Şubat ayı sonuna kadar daralıyor.

USC Dornsife'da biyolojik bilimler profesörü ve metabolizma uzmanı olan Lorraine Turcotte, insanların sadece gerçekçi beklentiler belirleyerek başarılı kilo verme olasılıklarını artırabileceğini söyledi. Ne kadar kilo vermeyi hedeflediğiniz konusunda ne kadar az spesifik olursanız, kilo verme hedefinize ulaşma olasılığınız o kadar yüksek.

Yetkili, "Hedefiniz 10 liralık özel bir hedefin aksine 5 ila 10 lira kaybetmekse olumlu bir tutum sürdürmek daha kolay olabilir" dedi. "Beğendiğiniz bir aktivite seçin. Bir egzersiz programının sürdürülmesi, aktivitenin keyfine bağlıdır. Dolayısıyla, dans etmeyi seviyorsanız, bir dans dersi alın. Aktivitelerinize arkadaşlarınızı ve ailenizi dahil etmeye çalışın. bir egzersiz rutini. "

Yeni Yıl kararlarınızı yerine getirmek için hedeflerinizin anında görünmesini sağlayın

Birçoğumuz erteleme ustalarıyız, bu da özellikle emeklilik için para tasarrufu yaparken bir sorun haline geliyor.

USC Dornsife ve USC Rossier Eğitim Okulu Dekanı Psikoloji ve Eğitim Profesörü Daphna Oyserman, insanların hedeflerini daha çabuk göstererek kendilerini motive edebildiklerini buldu.

"Kendinizi 30 veya 40 yıl içinde sağlıklı, mutlu bir emekli olarak hayal etmek yerine, kendinize bugün daha sağlıklı olmak, bu hafta daha mutlu olmak ve bu ay daha fazla tasarruf etmek için neler yapabileceğinizi sorun."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır