Yakınlaştırma Yorgunluğu Nedir? Nasıl Geçer

Koronavirüs salgınının hayatımızı değiştirmesinin bir yolu, bundan sonra her vaktinden daha çok görünümlü görüşme yapıyor olmamızdır. Neden? Sen sorarsın. Çoğumuz amacıyla çalışma arkadaşlarımızla, uzakta yaşam sürdüren arkadaşlarımızla ya da online derslere katılan çocuklarla etkileşim kurmanın tek yolu budur.

Koronavirüs salgınının hayatımızı değiştirmesinin bir yolu, bundan sonra her vaktinden daha çok görünümlü görüşme yapıyor olmamızdır. Neden? Sen sorarsın. Çoğumuz amacıyla çalışma arkadaşlarımızla, uzakta yaşam sürdüren arkadaşlarımızla ya da online derslere katılan çocuklarla etkileşim kurmanın tek yolu budur. Bunun amacıyla bir terim bile var; buna Yakınlaştırma denir.

Ancak video konferans teknolojisinin bu aşırı kullanımı, birtakım dezavantajlarıyla eş güdümlü gelir: bunlardan biri Zoom Fatigue'dur. Öyleyse, bugünlerde çoğu insanın denk geldiği bu yeni tür sorun ile ilgili daha çok inceleme yapalım.

Yakınlaştırma Yorgunluğu Nedir?

Yakınlaştırma Yorgunluğu Nedir? Nasıl Geçer

Yakınlaştırma Yorgunluğu, bir bireyin bir video konferans oturumundan sonra kendini yorgun ve bitkin hissettiği bir durumdur. Durum, tanınmışlığı nedeniyle Zoom uygulamasından sonra adlandırılırken, Google Meet, Facetime vb. Gibi başka görünümlü sohbet programları amacıyla geçerli olacaktır.

Uzun süreli sanal toplantıların psikolojik neticelerini analiz etmeye çalışan detaylı inceleme çalışmaları şimdi su yüzüne çıkmaya başladı. Standford incelemecisi Jeremy Bailenson yönünden yürütülen bir çalışma , Zoom toplantı yorgunluğunun nedenlerini dört asli noktayla özetlemektedir . Araştırmacı ayrıca, insanların görünümlü görüşmelerden kaynaklanan yorgunluk ve zihinsel yorgunluğun üstesinden nasıl gelebileceği ve enerji tasarrufu yapabileceği konusu ile alakalı çözümler öneriyor.

Bailenson, başka incelemecılarla birlikte, iş yerinde video konferans yorgunluğunu tartmak amacıyla kullanılabilecek Yakınlaştırma Tükenme ve Yorgunluk Ölçeğini de geliştirdi. Bir bireyin genel yorgunluğu, sosyal yorgunluğu, duygusal yorgunluğu vb. İle alakalı bir dizi soru sorar.

Yakınlaştırma Yorgunluğuna Ne Sebep Olur ve Nasıl Geçer?

1. Daha fazla göz teması ve yoğun durumlar

Görüntülü görüşme gerçekleştirmek amacıyla 27 inçlik bir iMac kullanan biriyseniz, başka taraftaki bireyin yüzünün boyutundan bunalmış olabilirsiniz. Gerçek dünyada, bir insanın bize çok yakın olması yakınlık ya da çatışma hissini tetikler. Bailenson'a göre bire bir görünümlü sohbetlerde, başka bireyin yüzünü bu yoğun halleri simüle eden bir boyutta görebilirsiniz ve "bu aşırı uyarılmış durumdasınız."

Buna ek olarak, video görüşmelerindeki ızgara tabanlı kullanıcı arayüzü, göz ilişkisini mühim ölçüde artırır. Burada herkes, birbirleriyle hiç etkileşimde bulunmasalar bile herkese bakıyor. Sürekli bakılma hissi, birtakım insanlarda topluluk önünde konuşmanın sosyal kaygısını tetikleyebilir ki bu gerilimli bir durumdur.

Çoklu kamera kurulumuna bakmak, aynı anda pek çok yüzü işlemesi gerektiğinden beynin merkezi vizyonunu da bozar.

Bir deva olarak Bailenson, ekrandan ve insanlardan uzaklaşmak amacıyla harici bir monitör kullanmayı öneriyor. Ayrıca, program penceresinin boyutunu ekrana göre azaltabilirsiniz.

2. Video çağrıları hareketimizi azaltır

Bazılarımız video görüşmeleri esnasında gofret yeme ayrıcalığına sahip olabilirken, bazılarımızın aynı pozisyonda oturması ve kameranın görüş bölümünde kalması gerekiyor. Fakat araştırma, yüz yüze görüşme ya da hareket edebileceğimiz telefon görüşmelerine kıyasla video görüşmelerinin natural olmayan bir şekilde hareketliliğimizi mühim ölçüde azalttığını belirtiyor.

Burada Bailenson, daha rahat ve elastik bir kuruluma sahip olmamızı gerçekleştiren uzak bir yere yerleştirilmiş harici bir internet kamerası ve klavye kullanılmasını öneriyor. Kameranın bir vakit kapatılması, kullanıcıların görüşme esnasında biraz hareket etmesine izin verecektir. Araştırmalar, insanların hareket halindeyken bilişsel olarak daha iyi performans gösterebileceğini gösteriyor.

3. Görüşme sırasında kendimizi görmek yorucu

Pek çok insanın pek rahat olmadığı bir şey, kendilerini kamerada görmek ve kendi sesini duymaktır. Video gerçekleştirmekten hoşlanıyorsanız, buna aşina olabilirsiniz. Çalışma, görünümlü görüşme esnasında sıksık olarak kendilerini görüntüleyen insanların kendilerine karşı daha eleştirel duruma yaklaştığını ve bunun da zor olduğunu söylüyor.

Kendinizi aynada görmek gibi olumsuz duygusal neticeler doğurabilir. Bailenson, çözüm olarak video konferans uygulamasında kendi kendisine manzarası gizle sekmesini etkinleştirebileceğinizi öne sürüyor.

4. Görüntülü görüşmeler bilişsel yükü artırır

Sanal toplantılar evimizin rahatlığında yapılabilirken, insanlarla yüz yüze görüşmemenin çağrısız bir neticesi var. İnsanlarla direkt olarak etkileşime girdiğimizde, söylenen kelimelere ek olarak, ne aktarmaya çalıştıklarını kavramak amacıyla bilinçaltında detaylı sözlü olmayan ipuçlarından, jestlerden ve vücut dilinden yardım alırız.

Video karesinin fazlalıkla yüzlerimizi içerdiği sanal kurulum, bu şeyleri anlamayı zorlaştırıyor. Burada, kamerayı bir süreliğine kapatmak, zihninizi sözlü olmayan ipuçlarını aramaktan ve "algısal olarak gerçekçi fakat sosyal olarak anlamsız jestlerle boğulmamaktan" kurtaracaktır.

Artık Zoom yorgunluğunun ne olduğunu ve tamamıyla durdurmazsanız, bundan nasıl kaçılacağını biliyorsunuz. Ekleyecek bir şeyiniz varsa, düşüncelerinizi yorumlara bırakmaktan çekinmeyin.