Windows Hata Kodu 0xc0000005 Nasıl Düzeltilir

Windows hata kodu 0xc0000005, düzgün bir şekilde düzeltilmedikçe iş akışınızı bozabilecek, bilhassa zayıflatıcı bir hatadır. Bu hatanın net sebebi büyük ölçüde değişebilse de, genelde belleğinizdeki bir problemden ya da uygulama ayarlarının işletim sisteminiz doğrulusunda işlenememesinden kaynaklanır.

Windows hata kodu 0xc0000005, düzgün bir şekilde düzeltilmedikçe iş akışınızı bozabilecek, bilhassa zayıflatıcı bir hatadır. Bu hatanın net sebebi büyük ölçüde değişebilse de, genelde belleğinizdeki bir problemden ya da uygulama ayarlarının işletim sisteminiz doğrulusunda işlenememesinden kaynaklanır. Bilgisayarınızı bu hatadan kurtarmak sebebiyle deneyebileceğiniz çoğu teknik vardır.

Şansınızı deneyebileceğiniz detaylı bilgiler topladık. Windows'ta 0xc0000005 hata kodunu nasıl düzeltebileceğinize bakalım.

1. Veri Yürütme Engellemesini (DEP) devre dışı bırakın

Veri Yürütme Engelleme, Windows'ta tespit edilen ve kötü hedefli yazılımlardan ve bilgisayarınıza yönelik başka kötü niyetli saldırılardan kaynaklanan zararları engel olan bir emniyet özelliğidir. Bunu, belirli hafıza bölgelerini bloke ederek yapar, böylelikle DEP'nin yokluğunda arahafıza saldırıları nedeniyle kullanılacak olan konumlardan kod yürütülemez.

Ancak tek sorun, birtakım durumlarda birtakım programların düzgün çalışmasını da engelleyebilmesidir. Bunu uzun vadeli bir çözüm olarak önermesek de, DEP'yi bir süreliğine kapatarak Windows'unuzdaki Hata Kodu 0xc0000005'ten kurtulup kurtulamayacağınıza bakın.

İşte nasıl başlayabileceğiniz:

 • Başlat menüsü arama çubuğuna gidin , 'cmd' yazın ve komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
 • Cmd'ye aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :
bcdedit.exe /set {current} nx AlwaysOff

UEFI güvenli önyüklemeyi etkinleştirdiyseniz, bunun gibi bir hatayla karşılaşabileceğinizi unutmayın:

Bu durumda, yeniden Windows güvenilir önyüklemesini dönem dışı bırakmanız ve sonrasında yukarıdaki adımları tekrar etmeniz gereklidir.

İşte bu - DEP bundan sonra devre dışı bırakılacak. Şimdi, PC'nizi süratli bir şekilde tekrardan başlatın ve 0xc0000005 hatasının devam edip etmediğine bakın.

2. Uygulamanızın ve PC Sürümünü ve Uyumluluğunu Kontrol Edin

0xc0000005 hatası almanın en süregelen nedenlerinden biri, bilgisayarınızın PC'niz için gerekli olan dosyaları ya da ayarları işleyememesidir. Bunun nedenleri farklılık gösterebilse de süregelen olanı, programın eski bir sürümünü kullanıyor olmanızdır.

Aslında, programlamayı ilk kez kullanıyorsanız, vasıta işletim sisteminizle tamamiyle uyumsuz olabilir.

Bilgisayarınızın sürümünü şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 • Ayarları başlatmak için Win + I kısayoluna basın .
 • Hakkında'yı tıklayın .

Bunu yapar yapmaz, Windows Cihaz belirtimi başlatılacaktır.

Benzer şekilde, uygulamanın sürümünü kontrol etmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Ayarlar menüsüne gidin ve Uygulamalar > Yüklü Uygulamalar öğesini seçin .
 • Uygulamanın sürümünü kontrol etmek için belirli bir uygulamaya tıklayın.
 • Bu bir Microsoft uygulamasıysa, yanındaki Ayarlar seçeneğine (üç nokta) tıklayın ve Gelişmiş seçenekler öğesini seçin .

Şimdi uygulamanın ve işletim sisteminizin birbiriyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

3. Windows'ta Hataları Düzeltmek İçin Bazı Genel Düzeltmeler Uygulayın

Tartıştığımız yöntemler bilhassa 0xc0000005 hata kodunu hedeflerken, derhal derhal bütün Windows sorunları nedeni ile tavsiye edilen birtakım süratli düzeltmeler var. Bu çözümlerin belirli bir vakitte karşınıza çıkan rastgele bir Hatayı düzeltmek mecburiyetinde olmadığını unutmayın, fakat yukarıdaki bütün değişik yöntemleri denediyseniz, alttaki yöntemler muhakkak denenmeye değer.

 1. Bir SFC taraması çalıştırın : Bir SFC taraması, bilgisayarınızda çeşitli nedenlerle hasar görmüş dosyaları arar ve onarır.
 2. Bellek Tanılama Aracını Kullanın : Bilgisayarınızda bellek sorunları varsa, 0xc0000005 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki, Bellek Tanılama aracı, belleğinizle ilgili sorunları çözmenin yerleşik bir yoludur.
 3. Uygulama Uyumluluğu Sorun Gidericisini Çalıştırın : Bilgisayarınızla uyumsuzsa, özellikle de daha eskiyse, bir uygulamayı çalıştırırken hatalarla karşılaşmanız olasıdır. Neyse ki, Program Uyumluluğu Sorun Giderici düzgün çalışmasına yardımcı olabilir.
 4. Uygulamanızı onarın: Çalıştırmaya çalıştığınız uygulamanın dosyaları zarar görmüş olabilir ve bunun sonucunda bilgisayarınız 0xc0000005 hata kodunu atar. Hızlı bir uygulama onarımı, bu senaryoda olası iyi bir çözümdür.
 5. Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın: Kötü amaçlı yazılım taraması, PC'nizdeki normalde normal olan işlemleri bozabilir veya arızalara neden olabilir; çalıştırın ve bu hatada da durumun böyle olup olmadığına bakın.
 6. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Gerçekleştirin : Fabrika ayarlarına sıfırlama, benim bazen dediğim gibi, tüm Windows sorunlarının "tamamen toz haline getirilmesi"dir. İşletim sisteminizi kaldırır ve yeniden yükler, böylece temiz bir sayfa ile yeniden başlayabilirsiniz. Bu sert bir önlemdir, ancak bazen bir Windows hatasını düzeltmenin tek yolu budur.

Bir Windows PC'de 0xc0000005 Hata Kodunu Düzeltme

Çoğu ani Windows hatası gibi, 0xc0000005 hata kodu da iş akışınızda keskin bir kesintiye niçin olabilir. Umarım, yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak, Windows hatasından tamamiyle kurtulmayı başardınız.

Bununla beraber, Windows'un vakit vakit bu tür kolay yanlışlardan rahatsız bulunduğu ve fazlası vakit çok az çabayla ya da hiç çaba harcamadan düzeltilebildiği bir gerçektir. Bu niçinle, çözümleriyle beraber bütün bu tür sorunları takip ettiğinizden emin olun.