Windows 11'de Geri Yükleme Nasıl Oluşturulur

Windows 11'deki geri yükleme noktası özelliği, elinizdeki birçok kurtarma seçeneğinden biridir. Kayıt defteri girdilerinizde değişiklik yapmak, yeni Windows güncelleştirmeleri yüklemek veya bilgisayarınızla ilgili sorunları çözmenin kolay bir yolunu bulmak istiyorsanız

Windows 11'deki geri yükleme noktası özelliği, elinizdeki birçok kurtarma seçeneğinden biridir. Kayıt defteri girdilerinizde değişiklik yapmak, yeni Windows güncelleştirmeleri yüklemek veya bilgisayarınızla ilgili sorunları çözmenin kolay bir yolunu bulmak istiyorsanız, bir geri yükleme noktası işler ters gittiğinde yardımcı olabilir.

Ancak, gelecekte bir geri yükleme noktası kullanmak için önce şimdi bir tane oluşturmanız gerekir. Ve bir tane oluşturmak için, önce bilgisayarınızı geri yükleme noktaları için yapılandırmanız gerekir. Burada, Windows 11'de bir geri yükleme noktasının nasıl etkinleştirildiğini, oluşturulacağı ve kullanılacağını gösteriyoruz.

Windows 11'de Geri Yükleme Noktası Oluşturmalı mısınız?

Windows işletim sistemi, sisteminizin çalışan bir yedek görüntüsünü geri yükleme noktaları olarak bilinen belirli bir tarih ve saatte kaydedebilir. Bir şeyler ters giderse, değişiklikleri geri almak ve sisteminizi son çalışma durumuna geri döndürmek için bir geri yükleme noktası kullanabilirsiniz.

Geri yükleme noktası Windows sistem dosyalarını, yüklü programları, kayıt defteri ayarlarını ve sistem sürücülerini içerir. Kişisel dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedeklemez.

Yapılandırıldıktan sonra, Windows işletim sistemi sisteminizde windows güncelleştirmesini yükleme veya kaldırma gibi önemli değişiklikler yapmadan önce otomatik olarak yeni bir geri yükleme noktası oluşturur.

Varsayılan olarak, Windows haftalık olarak yeni bir geri yükleme noktası oluşturur ve depolama alanını yönetmek için en eskisiyle değiştirir. Ancak, istediğiniz sıklık tasnayında yeni geri yükleme noktaları da el ile oluşturabilirsiniz.

Birden çok geri yükleme noktasına sahip olmak, sistemle ilgili sorunları gidermek için yararlıdır. Örneğin, hatalı bir sürücü güncelleştirmesi sisteminizin arızalı olmasına neden oluyorsa ve kaldırmak yardımcı olmazsa, bilgisayarınızı sorunun olmadığı daha erken bir zamana geri yüklemek için sistem geri yüklemesini kullanabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Kişisel Dosyalarımı ve Programlarımı Etkiler mi?

Daha önce de anlatıldığı gibi, geri yükleme noktası kişisel dosyalarınızı etkilemez. Ancak, geri yükleme noktası tarihinden sonra yüklenen tüm uygulamalar, donanım sürücüleri ve sistem güncelleştirmeleri kaldırılır. Bu, sistem ayarları ve diğer gelişmiş değişiklikler de dahil olmak üzere sistem düzeyinde yaptığınız değişiklikler için de geçerlidir.

Benzer şekilde, geri yükleme noktasını oluşturduktan sonra kaldırılan herhangi bir uygulamayı geri yükler. Ancak, bazı programların düzgün çalışması için yeniden yükleme gerekebilir.

 

Windows 11'de Geri Yükleme Noktaları Nasıl Etkinleştirir

Çoğu kullanıcı için, Windows işletim sistemi varsayılan olarak önyükleme sürücünüzde Sistem Geri Yükleme'yi etkinleştirir. Bu büyük olasılıkla sizin C:\ ancak bilgisayarınızın nasıl kurulduğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Geri yükleme noktası özelliği sorunları tanılamak ve düzeltmek için mükemmel bir yol olduğundan, bilgisayarınız büyük olasılıkla ilk günden beri etkin olarak geldi. Ancak, Sistem Koruması'nda Sistem Geri Yükleme'yi de el ile etkinleştirebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme'yi etkinleştirmek için:

 1. Windows aramasını açmak için Win + S tuşlarına basın.
 2. Geri yükleme noktasını yazın ve Arama sonuçlarından geri yükleme noktası oluştur'u tıklatın.
 3. Sistem Özellikleri penceresinde, Sistem Koruması sekmesini açın.
 4. Koruma Ayarları bölümünün altında Koruma'nın Açık olarak ayarlı olduğundan emin olun.
   
 5. Kapalı olarak ayarlanırsa Yapılandır düğmesini tıklatın.
 6. Sistem korumayı aç'ı seçin.
 7. Ardından, geri yükleme noktalarını kaydetmek için ayırmak istediğiniz depolama boyutunu ayarlamak için kaydırıcıyı sürükleyin.
 8. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam'ı tıklatın.

Sisteminizdeki diğer kullanılabilir sürücüler için Sistem Geri Yükleme'yi etkinleştirme adımlarını yineleyin. This is recommended if you install apps on different drivers than C:\ sürmek.

Windows 11'de Geri Yükleme Noktası Nasıl Oluşturulur

Daha önce de anlatıldığı gibi, Windows işletim sistemi, Windows güncelleştirme yüklemesi gibi büyük bir sistem olayından önce otomatik olarak yeni bir geri yükleme noktası oluşturur. Ayrıca, bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce veya yalnızca rutin bir yedekleme angaryası olarak geri yükleme noktalarını manuel olarak oluşturabilirsiniz.

Geri yükleme noktası oluşturmak için:

 1. Sistem Özellikleri penceresinde Sistem Koruması sekmesini açın.
 2. Oluştur düğmesine tıklayın.
 3. Geri yükleme noktası için bir açıklama veya ad yazın. Tarihle birlikte bir olay adı da dahil olmak önerilen bir uygulamadır.
 4. Oluştur'u tıklatın. Sistem Koruması geri yükleme noktasını oluşturmaya başlar ve başarılı olursa bir başarı iletisi görüntüler. Birkaç saniye sürebilir, bu yüzden tamamlanana kadar bekleyin.
   
 5. Kapat'ı tıklatın.

Windows 11 Sisteminizi Geri Yüklemek için Geri Yükleme Noktası Nasıl Kullanılır

Bilgisayarınızı önceki bir geri yükleme noktasına geri döndürerek sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, bir şapkanın damlasına kadar geri yükleme noktası kullanmayın. Yetenekli ama zaman alıcı bir süreçtir. Bu nedenle, yalnızca Windows'taki önemli sistem sorunlarını gidermek için son çare olarak kullanın.

Sistem Geri Yükleme aracılığıyla geri yükleme noktası kullanmak için:

 1. Sistem Özellikleri penceresinde Sistem Koruması sekmesini açın.
 2. Burada, Sistem Geri Yükleme düğmesini tıklatın.
 3. Sistem Geri Yükleme penceresinde İleri düğmesini tıklatın.
 4. Mevcut tüm geri yükleme noktalarını ve bunların türünü (manuel/otomatik) bir sonraki sayfada görebilirsiniz.
 5. Varsa tüm gizli geri yükleme noktalarını görüntülemek için Daha fazla geri yükleme noktası göster kutusunu seçin.
   
 6. Etkilenen programları tara'yı tıklatın. Sistem Geri Yükleme artık etkilenen programları ve sürücüleri tarayacak ve bir liste gösterecektir. Bu liste, işlem sırasında silinecek ve geri yüklenecek programları ve sürücüleri içerir.
 7. Devam etmek için Kapat'ı ve İleri'yi tıklatın.
 8. Onay ekranında, geri yüklemenin ve etkilenen sürücülerin doğasını anlamak için açıklamayı okuyun.
 9. Eylemi onaylamak için Son düğmesini tıklatın.
 10. Sistem Geri Yükleme, başlatıldıktan sonra Sistem Geri Yükleme'nin kesintiye uğrayamayacağını belirten bir uyarı gösterir. Onaylamak ve devam etmek için Evet'i tıklatın.

Windows önce geçerli durum için bir geri yükleme noktası oluşturur ve ardından geri yükleme işlemini başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatır.

Bu işlem biraz zaman alabilir, bu nedenle bilgisayarınız oturum açma ekranını gösterene kadar bekleyin. Oturum açtıktan sonra, geri yükleme başarılı olursa bir başarı iletisi gösterir. Başarısız olursa, aynı veya kullanılabilir başka bir geri yükleme noktasını deneyebilirsiniz.

Windows 11'de Geri Yükleme Noktası Oluşturma ve Kullanma

Sistem Geri Yükleme, Windows kullanıcıları için kullanışlı bir yardımcı programdır. Sıfırlama, yükseltme veya yeniden yükleme içeren diğer kurtarma seçeneklerinden daha uygundur. Çok fazla geri yükleme noktası ve düşük disk sorunlarıyla karşılaşırsanız, Disk Temizleme aracını kullanabilir veya geri yükleme noktalarını bilgisayarınızdan el ile silebilirsiniz.