Windows 11 ve 10'da Görüntü Dosyalarını Sıkıştırmanın Yöntemleri


Büyük görüntü dosyaları, PC'nizdeki çoğu megabayt, hem de gigabayt sürücü depolama alanını boşa harcayabilir. Yalnızca bu nedenle, lüzumsuz görüntü dosyalarını silmek ya da muhafaza etmek istediklerinizi sıkıştırmak iyi bir fikirdir.
Windows 11 ve 10'da Görüntü Dosyalarını Sıkıştırmanın Yöntemleri

Büyük görüntü dosyaları, PC'nizdeki çoğu megabayt, hem de gigabayt sürücü depolama alanını boşa harcayabilir. Yalnızca bu nedenle, lüzumsuz görüntü dosyalarını silmek ya da muhafaza etmek istediklerinizi sıkıştırmak iyi bir fikirdir.

Windows 11'de görüntüleri sıkıştırmanın birkaç değişik yolu vardır. Bu nedenle, Windows 11'de görüntüleri sıkıştırmak amacıyla altı seçenek teknik vardır.

1. Görüntüleri Çevrimiçi Sıkıştırma Aracıyla Nasıl Sıkıştırırsınız

World Wide Web'de çevrimiçi sıkıştırma araçları sıkıntısı yoktur . Bunlar, yüklenen resim dosyalarının veri boyutunu azaltan yardımcı programlardır. Optimizilla, GIF, JPG ve PNG dosyalarını sıkıştırabileceğiniz çevrimiçi bir resim sıkıştırma aracıdır. Optimizilla ile görüntüleri bu şekilde sıkıştırabilirsiniz.

 1. Optimizilla sıkıştırma aracını bir web tarayıcısında açın .
 2. Dosyaları Yükle düğmesine basın .
 3. Sıkıştırılacak en fazla 20 görüntü dosyası seçin ve  düğmesini tıklayın.
 4. Ardından, sıkıştırmayı yapılandırmak için Kalite çubuğunun kaydırıcısını aşağı veya yukarı sürükleyin. Daha düşük bir kalite ayarı seçmek dosya sıkıştırma miktarını artırır.
 5. Görüntüleri sıkıştırmak için Uygula düğmesini tıklayın.
 6. Tümünü İndir düğmesini seçin.

2. MS Paint'te Boyutlarını Küçülterek Görüntüleri Sıkıştırmak

Resim kalitesinden taviz vermek istemiyorsanız, resimlerin boyutlarını küçültmek, sıkıştırma araçlarını kullanmak amacıyla iyi bir seçenek yöntemdir. Daha ufak resimlerin dosya boyutları daha düşüktür. Windows 11'in Paint uygulaması, resimlerin genişliğini ve yüksekliğini azaltmak amacıyla yeterli seçenekler içerir. Paint ile fotoğraflarınızı alttaki gibi tekrardan boyutlandırabilirsiniz:

 1. Başlat menüsünü açın ve arama kutusunun içine tıklayın.
 2. Bu uygulamayı bulmak için Paint yazın .
 3. Penceresini açmak için Paint'i seçin.
 4. Dosya menüsünü tıklayın ve  seçeneğini seçin.
 5. Yeniden boyutlandırılacak bir görüntü seçin ve  düğmesine basın.
 6. Yeniden Boyutlandır'ı seçmek için Görüntü seçeneğini tıklayın .
 7. Yüzde radyo düğmesini seçin .
 8. Görüntü boyutunu küçültmek için Yatay ve Dikey kutularına yüzde rakamlarını girin . Örneğin, bir görüntünün boyutunu yüzde 30 küçültmek için 70 girmeniz gerekir.
 9. Yeniden Boyutlandır ve Eğ penceresinden çıkmak için OK düğmesine basın .
 10. Dosya ve Kaydet'i tıklayın .

3. Görüntüleri MS Paint'te Kırparak Nasıl Sıkıştırılır

Paint ilaveten görüntülerin dış kenarlarını silebileceğiniz bir kırpma aracına da sahiptir. Kırpma resmin bir bölümünü kaldırdığı amacıyla dosyasının genel veri boyutunu küçültür. Bu nedenle, kırpma, bu tür bir düzenlemeyle yapılmış gibi görünen fotoğraflar amacıyla iyi bir sıkıştırma tekniği olabilir.

 1. Paint'i açın ve önceki sıkıştırma yönteminin ilk beş adımında anlatıldığı gibi içinde düzenlemek için bir görüntü açın.
 2. Paint'in Görüntüsü düğmesini tıklayın.
 3. Ardından Seç seçeneğini tıklayın.
 4. Bir fotoğrafın resimde tutmak istediğiniz bir alanı üzerine bir vurguyu sürüklemek için farenin sol tuşunu basılı tutun.
 5. Görüntü seçeneğini tekrar seçin .
 6. Seçiminizin dışındaki alanı kaldırmak için Kırp seçeneğini tıklayın .
 7. Dosya menüsünde bu seçeneği seçerek görüntüyü kaydedin 

4. ZIP Arşivleriyle Resimler Nasıl Sıkıştırılır

ZIP, aniden çok dosya içerebilen sıkıştırılmış bir arşiv biçimidir. Bir dizi görüntüyü sıkıştırmak, genel dosya boyutunu küçültür. Bazı kullanıcılar, e-posta ekleri amacıyla entegre dosya boyutlarını azaltmak amacıyla ZIP arşivlerindeki görüntüleri sıkıştırır. Windows 11, görüntü dosyalarını alttaki gibi sıkıştırabileceğiniz bir ZIP alternatifi içerir:

 1. Dosya Gezgini penceresini açın.
 2. ZIP arşivi için bazı resimler içeren bir klasör açın.
 3. ZIP arşivine dahil etmek üzere birden fazla resim seçmek için Ctrl tuşunu basılı tutun .
 4. Daha fazla seçenek göster öğesini seçmek için seçilen resimlerden birine sağ tıklayın .
 5. Ardından klasik bağlam menüsünde Gönder'i seçin.
 6. Alt menüde Sıkıştırılmış (sıkıştırılmış) klasör seçeneğini seçin .
 7. ZIP dosyası için bir başlık girin ve Geri Dön tuşuna basın.

Bir klasörle hemen hemen aynı şekilde açmak için yeni ZIP arşivinizi çift tıklayın. Arşivdeki tüm sıkıştırılmış görüntüleri göreceksiniz. Sıkıştırılmış boyut sütunu, arşivdeki her resim için küçültülmüş dosya boyutunu gösterir .

ZIP dosyasını açmak isterseniz, Explorer'da Tümünü ayıkla seçeneğini tıklayın. Ardından, Gözat'ı seçerek açılan pencerede ayıklanan bir klasör için bir yol seçebilirsiniz . Arşivi seçilen klasör konumunda açmak için Çıkar'a tıklayın .

Görüntüleri Sıkıştırarak Sabit Disk Alanından Tasarruf Edin

Hangi görüntü sıkıştırma yöntemini tercih edersiniz? RIOT ve Optimizilla sıkıştırma araçlarıyla (resim niteliği pahasına da olsa) görüntü dosyası boyutunda mühim azalmalar elde edebilirsiniz. Ancak, başka yöntemler de resimlerin dosya boyutlarını değişen boyutlara indirecektir. Böylece, yukarıdaki yöntemlerden rastgele birisi ile  fotoğraflarınızı sıkıştırarak sabit disk depolama bölümünde biraz yer açacaksınız.

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.