Windows 11 Görev Çubuğundan Hava Durumu Widget'ı Nasıl Kaldırılır

Windows 11, görev çubuğunun sol alt kısmında bir hava durumu widget'ı gösterir. İnternete bağlandığında, bölgenizdeki gerçek zamanlı hava koşullarını gösterir. İnternet bağlantısı yoksa, varsayılan Windows widget simgesini görüntüler.

Windows 11, görev çubuğunun sol alt kısmında bir hava durumu widget'ı gösterir. İnternete bağlandığında, bölgenizdeki gerçek zamanlı hava koşullarını gösterir. İnternet bağlantısı yoksa, varsayılan Windows widget simgesini görüntüler.

Hava durumu widget'ını görev çubuğunuzu karıştıran bir yer olduğunu düşünüyorsanız, görev çubuğu ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. Windows 11'de hava durumu widget seçeneğini devre dışı bırakmak için Grup İlkesi Düzenleyicisi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni de kullanabilirsiniz. Burada size bilgisayarınızdaki hava durumu widget'ını kaldırmanın tüm yollarını gösteriyoruz.

1. Hava Durumu Widget'ını Ayarlardan Gizleyin

Hava durumu widget'ını gizlemenin kolay bir yolu, widget öğesini Görev Çubuğu ayarlarından devre dışı bırakmaktır. Tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, bunu yapmak widget özelliğini tamamen kaldıracaktır, bu nedenle diğer widget'ları da kullanamayacaksınız.

Windows Ayarları'nda hava durumu widget'sını devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar panelini açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Ardından, sol bölmede Kişiselleştirme sekmesini açın.
 3. Sağ bölmede aşağı kaydırın ve Görev Çubuğu'nu tıklatın.
 4. Görev Çubuğu öğeleri altında, Widget anahtarını kapatacak şekilde değiştirin.

İşte bu kadar. Widget öğesi artık görev çubuğunuzdan kaybolacak ve ayrıca hava durumu widget'ını kaldıracaktır.

Alternatif olarak, widget uygulamasını görev çubuğundan hızlı bir şekilde etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, görev çubuğunu sağ tıklatın ve Görev Çubuğu ayarları'nı seçin. Windows Ayarları'nda Kişiselleştirme sekmesini açar. Görev Çubuğu öğelerini etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz yerden.

 

Kayıt Defteri Düzenleyicisi Kullanılarak Hava Durumu Widget'ı Nasıl Kaldırılır

Başkalarının bilgisayarınızda hava durumu widget'ını etkinleştirmesini durdurmak istiyorsanız, Windows kayıt defterini kalıcı olarak devre dışı bırakacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bu, Windows Ayarları'ndaki Widget seçeneğini griye çevirerek başkalarının açmasını veya kapatmasını engeller.

Kayıt defteri girdilerini değiştirmenin risk içerdiğini unutmayın. Aşağıdaki adımlara devam etmeden önce bir geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak hava durumu widget'sını kaldırmak için:

 1. Çalıştır'ı açmak için Win + R tuşlarına basın.
 2. Regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Tamam'ı tıklatın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde aşağıdaki konuma gidin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\
 4. Microsoft tuşuna sağ tıklayın ve Yeni > Anahtarı'nı seçin. Anahtarı Dsh olarak yeniden adlandırın.
   
 5. Yeni Dsh anahtarını seçin. Üzerine sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32 bit) Değeri'ni seçin.
 6. Yeni değeri AllowNewsAndInterests olarak yeniden adlandırın.
   
 7. AllowNewsAndInterests değerine sağ tıklayın ve Değiştir'i seçin.
   
 8. Değer verisi alanına yazın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıklatın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra, hava durumu widget'ı artık görünmez. Ayrıca, Kişiselleştirme ayarları > Görev Çubuğu'> giderseniz, Widget seçeneğinin gri renklendiğini göreceksiniz.

Widget seçeneğini geri yüklemek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın ve Microsoft >>'>> HKEY_LOCAL_MACHINE >> YAZILIM >> İlkeleri'nde bulunan Dsh anahtarını silin.

 

Grup İlkesi Düzenleyicisi Kullanılarak Hava Durumu Widget'ı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Hava durumu widget'ını devre dışı bırakmanın başka bir yolu da Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanmaktır. Windows 11 Pro ve üzeri sürümlerde, birden çok kullanıcı için Grup İlkesi ayarlarını yapılandırmak ve değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Ancak, Windows Home sürümündeyseniz, Windows 11 Home'da Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni etkinleştirme kılavuzumuza göz atın.

Ardından, Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanarak hava durumu widget'ını devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Çalıştır'ı açmak için Win + R tuşlarına basın.
 2. gpedit.msc yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni açmak için Tamam'ı tıklatın.
   
 3. Ardından, aşağıdaki konuma gidin:
  Computer Configuration >> Administrative Templates >> Windows Components >> Widgets
 4. Sağ bölmede, Widget'ların özelliklerini açmasına izin ver'i çift tıklatın.
   
 5. Açılır iletişim kutusunda Devre Dışı seçeneğini belirleyin.
 6. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam'ı tıklatın.

Devre dışı bırakıldıktan sonra, hava durumu widget seçeneği görev çubuğundan kaybolur. Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemine benzer şekilde, Widget seçeneği artık Windows Ayarları'ndaki Görev Çubuğu seçeneğinde gri renktedir.

Widget seçeneğini geri yüklemek için Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni açın ve Widget'a İzin Ver ilkesini Yapılandırılmadı olarak ayarlayın.

 

Windows 11 Görev Çubuğunuzu Derli Toplu Yapmak için Hava Durumu Widget'ını Kaldırın

Windows 11'deki hava durumu widget'ı, bölgenizdeki hava durumu bilgilerini görüntülemenin kullanışlı bir yoludur. Farenizi hava durumu widget'sının üzerine getir, diğer widget'ları gösterecek şekilde genişler.

Bununla birlikte, görev çubuğunuz için en az bir görünümü tercih ederseniz, Görev Çubuğu ayarlarını, Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak özelliği kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.