Windows 11, desteklenmeyen işlemcili pc'lere yüklenemeyecek

Microsoft, işlemci listesini güncelleme eyleminin yanı sıra, yakın zamanda desteklenmeyen donanımlar üzerinde Windows 11'in yüklenmesini engellemeyi planlıyor.

Microsoft, Windows 11 için desteklenen işlemci listesini yeniden düzenledi. Şirket, hem Intel hem de AMD işlemcileri için desteklenen modellerin listesini güncellerken, AMD'nin bazı henüz piyasaya sürülmemiş işlemcilerini ekledi ve aynı zamanda daha önce uyumlu olduğu belirtilen bazı Intel işlemcilerini listeden çıkardı.

Desteklenmeyen İşlemciler Kısıtlanacak

Microsoft, işlemci listesini güncelleme eyleminin yanı sıra, yakın zamanda desteklenmeyen donanımlar üzerinde Windows 11'in yüklenmesini engellemeyi planlıyor. Daha önce desteklenmeyen işlemcilere sahip PC'lerine Windows 11 yükleyebilen kullanıcılar, Windows 11 build 25905 sürümü ile birlikte Microsoft'un bunu artık kabul etmediğini belirtiyor.

Rufus ve Benzeri Programlar İşe Yaramayacak

Rufus, Ventoy gibi programlar, Windows 11'in desteklenmeyen donanımlara yüklenmesini sağlamaktaydı. Ancak TPM bypass işleminin de artık geçerli olmayacağı söylentiler arasında. Microsoft, geçmişte desteklenmeyen donanımlar için Windows 11 yükseltme seçeneğini sunmuştu ve hatta PC Health Check uygulamasının çok eski işlemcilere onay verdiği görülmüştü. Ancak, bu yeni güncelleme ile birlikte, Microsoft'un bu politikasını daha sıkı hale getirdiği görülüyor. Bu durum, kullanıcıları daha yeni ve uyumlu donanımların kullanımına teşvik etme hedefi olabilir.