WhatsApp'ın Şifreli Bulut Yedeklemesi Yolda

Mark Zuckerburg kısa süre önce WhatsApp'ın bulut yedeklemeleri için nihayet uç uca şifreleme sunacağını açıkladı. Bununla birlikte, hiçbir kolluk kuvveti veya üçüncü taraf sohbetlerimize daha önce olduğu gibi erişemeyecektir.

Mark Zuckerburg kısa süre önce WhatsApp'ın bulut yedeklemeleri için nihayet uç uca şifreleme sunacağını açıkladı. Bununla birlikte, hiçbir kolluk kuvveti veya üçüncü taraf sohbetlerimize daha önce olduğu gibi erişemeyecektir. Daha önce, hem Apple hem de Google' ın sunucularına yasa uygulayıcılara uyması ve erişim izni vermesi gerekiyordu. Ancak, bu güvenlik güncelleştirmesi ile artık çalışmaz.

Facebook'un daha önce hedeflenen reklamlar için şifrelenmiş verileri analiz etmek için yeni teknoloji üzerinde çalıştığı belirtilmelidir. Zuckerburg, bir Facebook gönderisinde, uçtan ucad şifreli yedeklemeler oluşturmayı bitirdiklerini ve özelliği yakında kullanıma sunacaklarını söyledi.

 

"WhatsApp'a başka bir gizlilik ve güvenlik katmanı ekliyoruz: insanların Google Drive veya iCloud'da saklamayı seçtiği yedeklemeler için uçlardan uca şifreleme seçeneği. WhatsApp, bu ölçekte uçlardan uca şifreli mesajlaşma ve yedeklemeler sunan ilk küresel mesajlaşma hizmetidir ve işletim sistemlerinde anahtar depolama ve bulut depolama için tamamen yeni bir çerçeve gerektiren gerçekten zor bir teknik zorluk vardı."

Mark Zuckerburg

WhatsApp'ın şifreli bulut yedeklemesi nasıl çalışır?

Whatsaap Bulut Yedekleme

WhatsApp tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, seçenek bir katılım özelliği gibi görünüyor. Etkinleştirildikten sonra, WhatsApp'ın ve yedekleme hizmeti sağlayıcısının yedekleme veya şifreleme anahtarına erişmesini önleyecektir. Kullanıcılar rastgele bir 64 basamaklı anahtar oluşturarak hesaplarını güvence altına alma seçeneğine sahip olacaktır.

Kişiler bu anahtarları el ile veya kullanıcı parolasıyla saklayabilir. Kullanıcı parolası seçerken, anahtar Yedekleme Anahtarı Kasası'nda depolanır. Kullanıcılar, anahtarı kendileri kullanarak veya kasadan alarak yedeklemelerine herhangi bir zamanda erişebilirler.

Hem şifreleme anahtarı hem de kullanıcı şifresi WhatsApp tarafından bilinmemektedir ve yalnızca kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Kasanın kendisi donanım güvenlik modülü (HSM) adı verilen bir bileşeni temel almaktadır. İki milyardan fazla insan WhatsApp'ı kullandığı için bu oldukça zor olacak.

Dünyanın farklı yerlerinden hükümet yetkililerinden geri itme olasılığı da var. Şimdilik, WhatsApp bu isteğe bağlı özelliği her pazara kullanıma çıkaracağını doğruladı. Ancak, özellikle sosyal medya ile ilgili hükümet müdahalesi ile bu şekilde kalıp kalmayacağını sadece zaman gösterecek .