Volvo, 2024'te Dizel Otomobil Üretimine Son Veriyor!

Volvo, 2024 yılında dizel otomobil üretimine nokta koyacaklarını duyurdu. Firma, içten yanmalı motorlar için Ar-Ge çalışmalarına daha fazla bütçe ayırmayacaklarını belirtti.

Volvo, 2024'te Dizel Otomobil Üretimine Son Veriyor!

İsveç merkezli otomobil devi Volvo Cars, yakın gelecekteki çevre dostu stratejisi kapsamında 2024'te dizel otomobil üretimine son verme kararını duyurdu. Bu hamlesiyle sektörde önemli bir adım atan firma, böylece dizel otomobil üretimini tamamen sonlandıran öncü markalardan biri olacak.

New York'ta düzenlenen İklim Zirvesi'nde şirket, dizel teknolojisine son verdikleri son otomobilinin 2024 yılının başında üretim bandından ineceğini açıkladı. Şirket aynı zamanda, 2030 yılı itibariyle sadece elektrikli otomobiller üretme hedefini belirterek, 2040 yılında tamamen karbon nötr bir operasyon gerçekleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

İçten Yanmalı Motorların Sonu Yaklaşıyor!

Geçtiğimiz aylarda Geely ile bir ortaklıkta içten yanmalı motor üretimine odaklanan Aurobay firmasındaki hisselerini elden çıkaran Volvo, artık Ar-Ge bütçesinden içten yanmalı motor geliştirme için tek bir cent bile ayırmayacaklarını belirtiyor.

Volvo, 2024'te Dizel Otomobil Üretimine Son Veriyor!

Volvo Cars CEO'su Jim Rowan, "Elektrikli sürüş sistemleri bizim için geleceği temsil ediyor ve içten yanmalı motorlara kıyasla çok daha avantajlılar: Daha sessizler, daha az titreşim üretiyorlar, müşteri için servis maliyetleri daha düşük ve herhangi bir egzoz salımı yapmıyorlar" dedi.

Volkswagen'in yaşadığı emisyon skandalının etkisiyle Avrupa'da dizel araç satışları büyük bir düşüş yaşadı. Otomobil üreticileri, portföylerindeki dizel model sayısını azaltıyor. 2015'te dizel otomobiller, Avrupa'da yapılan yeni araç satışlarının yarısından fazlasını oluştururken, bu yılın Temmuz ayı itibariyle bu oran %14'e kadar düştü.