Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Roma Katolikliğinin merkezi olan Vatikan'ın Roma'nın bir bölgesi olduğunu varsayarsanız affedilebilirdiniz. Ne de olsa dinin başlığında şehrin adı bile var.

Ama yanılacaksınız! Tamamen Roma'da olmasına rağmen, Sistine Şapeli ve Aziz Petrus Bazilikası'nın evi gerçekte kendi egemen ülkesidir. İşte Vatikan ile ilgili birtakım gerçekler.

1. Vatikan, dünyanın en küçük ülkesidir.

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Papa'nın evi aradığı Vatikan Şehri. Aynı vakitte dünyanın en ilgi çekici sanat eserlerinden bazılarını barındırıyor ve şayet bir Roma Katolik iseniz, onu dinin manevi ve gerçek başkenti olarak göreceksiniz. Aynı vakitte tartışmasız dünyanın en ufak egemen ülkesidir. 900'den az sakini var ve bölge aşağı yukarı 100 dönümlük bir kısmı kaplıyor. Karşılaştırıldığında, New York City'deki Central Park 8 kat daha büyük! Fakat ufak boyutlarına rağmen, diğer rastgele bir ülkenin gerçekleştireceği gibi fonksiyon görürler. Mesela uluslararası pasaport veriyorlar, kendi bayrağı, milli marşı ve postanesi var. Avroları Papa'nın yüzünü bile içeriyor! 

2. Vatikan Şehri kendi ülkesi olarak nispeten yenidir

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Katolik Kilisesi'nin kuruluşu yaklaşık 2000 yıl öncesine kadar uzanabilir, ancak Vatikan Şehri henüz bağımsız bir ülke olarak 100. doğum gününü bile kutlamadı. Sadece 1929'dan beri egemen olarak tanındı, herkesin en sevdiği ikinci kötü İkinci Dünya Savaşı diktatörü Benito Mussolini, Lateran Antlaşması'nı imzaladı. 

3. Vatikan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki tek ülkedir.

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

İtalya, dünyadaki en fazla UNESCO Dünya Mirası listesine sahip olmasına rağmen, 1984'ten beri Vatikan, başlı başına bir UNESCO alanı olan tek ülke olma özelliğini elinde tutuyor!

4. Vatandaşlık kazanmak için Vatikan'da çalışmanız gerekir

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Orada doğduysanız (veya vatandaş olan ebeveynlere sahipseniz) otomatik olarak vatandaş olduğunuz ülkelerden farklı olarak, Vatikan Şehri vatandaşlığı almanın tek yolu orada din adamları, İsviçre Muhafızları vb. üyesi olarak çalışmaktır. kovulmanız durumunda vatandaşlığınız iptal edilir. Yaralanmaya hakaret eklemekten bahsedin! Ama endişelenme; vatansız bir mülteci olmazsınız. Daha önce sahip olduğunuz tek şey Vatikan vatandaşlığıysa, İtalya vatandaşı olursunuz. 

5. Vatikan'da içki içmeyi gerçekten seviyorlar

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Şarap tüketimi denilince akla ilk gelen ülke Fransa olabilir. Ama kimse Vatikan vatandaşları gibi mayalanmış üzümlü içeceği içemez. Ortalama bir yerleşik kişi yılda 54 litreden fazla içiyor ve bu da onları kişi başına en yüksek şarap tüketicisi yapıyor. Savunmalarında, hepsi bir kese kağıdından şarap şişeleri içerek dolaşmıyorlar; iyi Katoliklerin komünyon sırasında ağızlarına dökülen bol miktarda şarapla açıklanabilir.

6. Papa, Vatikan'ı 600 yıldan fazla bir süredir yurt yaptı

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Papa'nın asıl ikametgahı, Roma'nın başka doğrultusunda tespit edilen Lateran Sarayı idi. Daha sonra 1309'da papalık mahkemesi, 1377'de Roma'ya büyük dönüşünü yapana kadar 7 papanın hüküm sürdüğü Avignon Fransa'ya taşındı. Fakat saray bir yangında tahrip olduğundan, Vatikan papanın yeni evi oldu. 

7. Papa, İsviçreli Muhafızlar tarafından korunuyor

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

İsviçre'nin tarafsız bir ülke olarak uzun süredir devam eden statüsü nedeniyle, itimat edilir muhafızlar yapacaklarını varsaymak güvenlidir. Son 600 yıldır, Papalık İsviçreli Muhafızları Papa'nın güvenliğini sağlamaktan sorumluydu. Gereklilikler katıdır: en az lise mezunu, 19 ila 30 yaşları arasında bekar bir erkek, en az 5'8 boyunda ve İsviçre askeri eğitimini başarı ile tamamlamış bir İsviçre vatandaşı olmalısınız. Onlar ödlek mavi, kırmızı, turuncu ve sarı kıyafeti giyen millet. 

8. İronik olarak, Vatikan aynı zamanda çok fazla suça meyilli

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Vatikan'da suç oranı vatandaş başına 1.5, yani boynuna yumruk atılsalar bile haydut cüzdanlarındaki paranın sadece yarısıyla mı çıkıyor? Aslına bakarsanız, işlenen suçlar o kadar da ciddi değil. Aziz Petrus Meydanı'na akın eden büyük turist kalabalığı nedeniyle çoğunlukla yankesicilik ve çanta kapma gibi küçük şeyler. Öte yandan, nadir durumlarda önemli bir şey olur. Örneğin, 1998'de Papa'nın İsviçreli Muhafızlarının yeni atanan komutanı, karısıyla birlikte evlerinde ölü bulundu. 2007, bir Vatikan çalışanının kokain bulundurmakla suçlandığı ilk uyuşturucu baskınına tanık oldu. 

9. Vatikan'daki ATM'lerde dil seçeneği olarak Latince bulunur

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Üniversitede Latince okuduğun için herkes sana güldü. Ancak Vatikan Bankası'ndaki bir ATM'ye yapılan tek bir ziyaret, tüm çabaların boşuna yapılmadığını kanıtlıyor. Dil seçeneği olarak Latince'yi seçmenize izin veren tek ATM! 

10. Vatikan Gizli Arşivleri çoğunlukla sadece bir aldatmacadır

Vatikan Hakkında 10 İlginç Gerçek

Vatikan Gizli Arşivlerinde hangi alçakça sırlar var? Uzaylıların kanıtı mı? İsa'nın İncil satışlarını artırmaya yönelik kurgusal bir karakter olduğuna dair kanıt? Muhtemelen değil. 1881'den beri, araştırmacıların ve bilim adamlarının, hiçbir şeyin fotoğrafını çekmelerine veya materyali odadan çıkarmalarına izin verilmese de, 1000 yıllık papalık mektupları ve belgelerine göz atmalarına izin verildi. Yine de senin ve bizim gibi sıradan gözetlemelerin oraya inmesine izin verilmiyor.