Türkiye'nin ilk deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri nereye kurulacak belli oldu

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Bandırma, Bozcaada, Gelibolu ve Karabiga açıklarının Denizüstü RES Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) olarak belirlendiği duyuruldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin ilk deniz üstü Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) kurulumu için potansiyel alanları belirledi. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri sayesinde, ülkemizdeki toplam rüzgar enerjisi kurulu güç 11 bin 969 megavata çıktı. Şimdi, bu alandaki yatırımlar deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri ile yeni bir seviyeye taşınıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Bandırma, Bozcaada, Gelibolu ve Karabiga açıklarının Denizüstü RES Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) olarak belirlendiği duyuruldu. Bu bölgelerin denizlerine rüzgar enerjisi santralleri kurulması planlanıyor ve bu alanların Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan edilmesi için detaylı çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Türkiye'deki ilk deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin yapımına yönelik yatırımın 3 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Bu projeye sadece yerli firmalar değil, aynı zamanda Almanya, Danimarka, Hindistan, Çin, Güney Kore ve Japonya merkezli enerji şirketlerinin de ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Türkiye’de 54 gigavatlık deniz üstü RES potansiyeli bulunuyor

Dünya Bankası'nın bu yılın başında yayımladığı "Türkiye için Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Gelişimi Yol Haritası" raporu, Türkiye'nin toplamda 54 gigavatlık deniz üstü RES kurulum potansiyeli olduğunu açıkladı. Marmara Denizi, 19,2 gigavatlık yüzer ve 2,8 gigavatlık sabit temelli deniz üstü rüzgar enerjisi santrali kurulum potansiyeliyle en uygun bölge olarak öne çıkıyor. Karadeniz, 13,9 gigavatlık yüzer ve 1,3 gigavatlık sabit temelli deniz üstü RES kurulum potansiyeli ile dikkat çekerken; Çanakkale'de 7,5 gigavat yüzer ve 1,6 gigavat sabit temelli, Ayvalık'ta ise 2,8 gigavat yüzer ve 1 gigavat sabit temelli deniz üstü RES kurulumu potansiyeli bulunuyor. Bütün bunlarla birlikte, Türkiye genelinde 47 gigavat yüzer ve 7 gigavat sabit temelli olmak üzere toplamda 54 gigavat kapasiteli deniz üstü RES kurulabileceği tahmin ediliyor.