Tesla Model Y ve Model 3 fiyatları bir kez daha düştü

Tesla, Model 3 ve Model Y elektrikli araçlarının fiyatını bu ay ikinci kez düşürdü. Şimdi Tesla'nın en popüler modelleri teşvikler öncesi 40.000 doların altında başlayacak.

Tesla, geçen yıla kadar fiyatlarını ciddi bir şekilde artırarak standart bir strateji uyguluyordu. Ancak, 2022’nin sonlarından itibaren elektrikli otomobil üreticisi, hem dünya çapında hem de bilhassa ABD  elektrikli araç sektöründe ciddi fiyat indirimleri uygulamaya başladı. Son olarak Tesla, Model 3 ve Model Y elektrikli vasıtalarının fiyatını bu ay ikinci kez düşürdü.

Tesla fiyatları indirmeye devam ediyor

Tesla, geçen hafta Avrupa’da, aşağı yukarı iki hafta evvelce ise ABD’de olmak üzere bu ay içersinde değişik pazarlarda detaylı fiyat indirimleri uyguladı. Şimdi oluşturulan yeni indirimler senenin başından beri oluşturulan ABD’deki altıncı indirim olarak kayıtlara geçiyor. Uygulanan indirimlerle beraber Tesla'nın en tanınmış modelleri teşvikler uygulanmadan 40.000 dolar altına indi. Teşviklerle beraber bu sayı 35.000 dolar ve altını görebiliyor.

ABD'de Model Y AWD, Uzun Menzilli ve Performans varyantlarının her birisinde 3.000 dolarlık indirim uygulanmış görünüyor. Dolayısıyla yeni fiyatlar sırasıyla, 46.990 dolar, 49.990 dolar ve 53.990 dolar oldu. Model 3 Standard Range RWD ise bundan sonra 39.990 dolara satın alınabiliyor. Araçlara ABD çapında 7500 dolarlık vergi teşviki uygulanabiliyor ve ilaveten eyalete özel ekstra teşviklere hak kazanılabiliyor.

Tesla, yaptığı indirimleri isteği çoğaltmak amacıyla uyguluyor. Öte yandan indirimler aslında de Tesla'nın üç aylık satışlarını artırdı diyebiliriz. Zira ilk çeyrekte Tesla, 422.875 adet vasıta teslimatı gerçekleştirdi ki, bu sayı bir rekor niteliğinde. Tesla, isteği çoğaltmak amacıyla brüt kar marjından da feragat ediyor. Visible Alpha'ya göre Tesla'nın otomobil brüt kar marjını yüzde 32,9'dan yüzde 23,2'ye düşmesi bekleniyor. Finansal anlamda Tesla’nın bu çeyrekte gelir kayıbı yaşaması beklenmekte. Firma kısa vakit ortamında bu çeyreğe ait neticelerini açıklayacak.