Telefonunuzu Arabanıza Nasıl Bağlarsınız?

Örneğin, araç ses sisteminizin önüne (veya orta konsolun başka bir yerine) monte edilmiş ve kolay erişim sağlayan standart bir hat girişi konektörünüz olabilir. Alternatif olarak, telefonunuzu bağlamak için kabloyu gösterge panosuna geçirmeniz gerekebilir.

Telefonunuzu arabada aux'a bağlamak istiyorsanız, işte bilmeniz gerekenler. En belirgin çözüm, telefonunuzdaki 3,5 mm kulaklık jakını (telefonunuzda hala bir tane olduğunu varsayarak) aracınızın ses sistemindeki hat giriş bağlantı noktasına (veya yardımcı bağlantı noktasına) bağlayan bir analog kablo kullanmaktır. 

Örneğin, araç ses sisteminizin önüne (veya orta konsolun başka bir yerine) monte edilmiş ve kolay erişim sağlayan standart bir hat girişi konektörünüz olabilir. Alternatif olarak, telefonunuzu bağlamak için kabloyu gösterge panosuna geçirmeniz gerekebilir.

Kaset oynatıcılı daha eski ses sistemleri, bir kaset adaptörü kullanmanıza izin verir. Bu, telefonunuzdaki kulaklık jakına bağlanan ve araç ses sisteminde müzik çalmanıza izin veren küçük, düşük maliyetli bir cihazdır.

Yeni Model Bir Araba ise? Bluetooth'u kullan

Android cihazınızda Ayarlar > Cihaz Bağlantısı > Bluetooth'u açın ve Açık olarak ayarlayın . (Bildirim gölgesini aşağı çekip Bluetooth düğmesine uzun basarak da burada yolunuzu bulabilirsiniz.) Ekranın güncellenmesini ve araç ses sisteminizin görüntülenmesini bekleyin, ardından eşleştirmek için seçin.

Bir kez bittiğinde, telefonunuz gelecekte araba ile otomatik olarak eşleşecektir. Uzun yolculuklarda (özellikle de Google Haritalar veya başka bir GPS uygulaması kullanıyorsanız), sürüş sırasında telefonunuzu şarjlı tutmalısınız.

Bluetooth yok mu? Bir USB Kablosu Deneyin

Android telefonunuzu bir USB ile arabanıza nasıl bağlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Hadi bakalım.

Bluetooth gibi, bazı modern araç stereolarında da harici depolama aygıtlarını bağlamak için kullanabileceğiniz bir USB bağlantı noktası bulunur. Bu, daha sonra araç ses sistemi aracılığıyla melodi kitaplığınıza göz atmanızı sağlar.

Bir Android telefonu bu şekilde bağlamak basittir. Ses sistemiyle birlikte bir USB kablosu geldiyse, telefonunuzu uygun bir adaptörle bağlamanız yeterlidir. Aksi takdirde, ünitedeki USB bağlantı noktasını belirleyin ve Android cihazınızı bağlayın.

Bağlandıktan sonra, Android telefonunuzun depolama moduna geçirilmesi gerekecektir. Bildirim çubuğunu aşağı sürükleyin ve Bu cihazı USB ile şarj ediyor öğesine dokunun . Şunun için USB kullan seçeneğini Dosya aktarımı olarak değiştirin (Android sürümüne ve üreticiye göre değişir). Daha sonra Android telefonunuzun kitaplığında araç ses sisteminizde gezinebileceksiniz.

Telefonunuzun sahip olduğu USB türü, hangi ses dosyalarını dinleyebileceğinizi belirler.

Mikro USB

Eski Android cihazlar için standart veri/güç kablosu, telefonunuzu arabanıza bağlamanızı ve müzik koleksiyonunuzun keyfini çıkarmanızı sağlar. Ancak, bu kadar. Last.fm, Spotify veya Pandora'dan müzik akışı yapmayı planlıyorsanız bu seçenek iyi değildir, çünkü yalnızca cihazınızda depolanan MP3'leri çalmak içindir.

USB Tip-C

USB-C ile bağlantının sesi destekleme olasılığı yüksektir (ancak bazı eski bağlantı örnekleri desteklemez). Bu nedenle, telefonunuzdan USB-C kablonuzu aracınızın eğlence sistemindeki USB bağlantı noktasına bağlayabilir ve MP3 veri dosyalarının yanı sıra akışlı sesin keyfini çıkarabilirsiniz

Android Auto Kullanarak Bağlanın

Daha yeni bir Android cihazınız ve nispeten modern bir arabanız varsa, ikisini Android Auto kullanarak bağlayabilirsiniz.

Android Auto, hareket halindeyken telefonunuzun bazı özelliklerini kullanmanıza izin veren bir Google uygulamasıdır. Android Auto'yu kullanmak için Android 6 Marshmallow veya daha yenisine sahip bir Android telefona, uyumlu bir araç stereo sistemine ve telefonunuzu arabanıza bağlamak için yüksek kaliteli bir USB kablosuna ihtiyacınız olacak.

Google ayrıca, Android Auto uygulamasının uygun bir şekilde Android Auto Wireless adlı kablosuz bir sürümüne sahiptir. Android telefonunuzu arabanıza bağlamak üzere Android Auto Wireless'ı kullanmak için Android 11 veya daha yenisine sahip bir Android cihaza ihtiyacınız olacak.

Son Çare: FM Verici

Bluetooth sizin için bir seçenek değilse, bir FM vericisi düşünün.

Bu, telefonunuza bağlanan ve araç stereonuza (çok kısa bir mesafeden) yayın yapan bir cihazdır. Radyoda FM bandına geçmek, telefonunuzda çalan sesin kablosuz olarak keyfini çıkarmanıza izin vermelidir. Bazı FM vericileri telefonunuzun kulaklık jakına bağlanırken, diğerleri telefonunuzun Bluetooth bağlantısına güvenerek araç radyonuza Bluetooth özelliği kazandırır. Her iki durumda da çoğu, aracınızın şarj cihazından sürekli güç gerektirir.

Akıllı telefon tasarımı, üreticiler arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Bu nedenle, cihazınızla iyi çalışan bir çözüm bulmak için zaman ayırmalısınız.

Peki ya FM Verici Uygulaması?

Ancak buna karşı şiddetle tavsiye ediyoruz. Araştırmamız, bu tür uygulamaların neredeyse her zaman reklam yazılımı olduğunu ve Android cihazların FM bandında yayın yapmak için gerekli donanımla birlikte gönderilmediğini ortaya koyuyor.

Gerçekten de, Google Play'de "FM vericileri" olarak listelenen uygulamalar çok kötü derecelendirilmiştir; bu durum, meşru akış uygulamaları (iletim özelliği olmayan) arama sonuçlarında görünmeye başlayana kadar değişmez.

Kısacası, FM verici uygulamaları en iyi ihtimalle zaman kaybıdır ve en kötü ihtimalle tam bir dolandırıcılık olabilir

Bir Android cihazdan arabanızda müzik çalmanın zengin yeni yollarıyla, Android telefonunuzu hemen arabanıza bağlayabilmelisiniz.

Modern bir telefonunuz veya modern bir arabanız yoksa, her ihtimale karşı USB kabloları ve 3,5 mm ses kabloları seçeneğiniz de vardır. Bu son seçenek, giderek daha nadir görülen kaset bandı adaptörünü de içerir.

Tek seçeneğiniz bunlar değil; şimdi Android Auto'yu kullanabilirsiniz. Telefonunuzu arabanıza kablosuz olarak bağlamak kolay ve kullanışlıdır. Aslında, tek gerçek sorun, takip etmeniz gereken iki ses kontrol seçeneğiniz olmasıdır.